Hortensja drzewiasta SPIRIT 'Invincibelle' - Hydrangea arborescens SPIRIT 'Invincibelle'

2020-07-16 15:52 Agnieszka Mike-Jeziorska

Hortensja krzewiasta (drzewiasta) SPIRIT 'Invincibelle' to odmiana krzewu liściastego z rodziny hortensjowatych (Hydrangaeaceae), którą wyselekcjonował dr T. Ranney, z Olsen CSU w USA, w latach 2003-2009. W 2011 roku, na rynek europejski odmianę tę wprowadziła firma Valkplant z Boskoop, w Holandii.

Hortensja krzewiasta SPIRIT 'Invincibelle' to szeroko rozrastający się, szybko rosnący krzew, złożony z wielu sztywnych pędów głównych, osiągający wysokość 1-1,2m. Sezonowe, jasnozielone, jajowate liście pojawiają się na roślinie już wczesną wiosną, a od czerwca do lipca roślina zakwita masą płonych kwiatów o średnicy około 2cm. Zarówno w pąkach, jak i tuż po rozwinięciu mają one barwę różową, która zanika z czasem na wierzchniej stronie płatków, których część, pod wpływem promieni słonecznych staje się biała. Kwiaty zebrane są na tegorocznych pędach w bardzo duże, niemalże kuliste kwiatostany, osiągające średnicę 15-20cm, które pozostają na roślinie aż do późnej jesieni. Coroczne cięcie roślin na 2-3 oczka, powoduje ich silne zagęszczenie, poprawę pokroju, poprzez ładne zagęszczenie pędów oraz obfitsze kwitnienie.

Hortensja krzewiasta SPIRIT 'Invincibelle' najlepiej rośnie na próchniczej, dostatecznie wilgotnej glebie, o odczynie obojętnym lub zasadowym. Wymaga stanowiska półcienistego lub słonecznego, ale lekko osłoniętego od ostrych promieni słońca, które mogą uszkadzać kwiaty, powodując ich brązowienie i zasychanie. Najlepiej rośnie i kwitnie przy wysokiej wilgotności powietrza. Roślina mrozoodporna.

Hortensja krzewiasta SPIRIT 'Invincibelle' to doskonała odmiana hortensji, która sprawdzi się zarówno jako soliter w niewielkich ogrodach przydomowych, jak również sadzona w grupach, w dużych ogrodach i parkach. Można ja również uprawiać w dużych pojemnikach, pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą. Doskonale sprawdzi się też w zieleni osiedlowej.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średni wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia VI - VII
Wysokość 1 m - 1,2 m
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021