Krzewy owocowe do ogrodu, jadalne, szczepione na pniu. TOP 7 najpopularniejszych gatunków

2022-06-09 13:33

Krzewy owocowe to doskonały sposób, by cieszyć się własnymi owocami przez całe lato. Ogromną zaletą krzewów owocujących są ich niewielkie wymagania i różnorodność gatunkowa. Przedstawiamy 7 popularnych krzewów owocowych do przydomowego ogrodu!

Krzew malin w ogrodzie
Autor: getty images Maliny to krzaki owocowe, które są bardzo popularne w polskich ogrodach.

Spis treści

  1. Krzewy owocowe do ogrodu – co trzeba wiedzieć?
  2. Krzewy owocowe jadalne
  3. Krzewy owocowe na pniu

Krzewy owocowe do ogrodu – co trzeba wiedzieć?

Nawet nie dysponując dużym ogrodem czy sadem możemy cieszyć się pysznymi owocami latem i jesienią. Krzewy owocowe do ogrodu to przede wszystkim gatunki niewielkich rozmiarów, które z powodzeniem można wkomponować w przydomową przestrzeń.

Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne krzewy owocowe, warto zapoznać się z ich wymaganiami glebowymi i termicznymi – wiele gatunków potrzebuje np. dość żyznej, lekko kwaśnej ziemi, by wydać obfity plon.

Co więcej, krzewy owocowe do ogrodu będą wymagać sporej dawki słońca, dlatego wybierając dla nich miejsce, upewnijmy się, że zapewnimy im dostateczne nasłonecznienie nie tylko podczas wzrostu, ale i owocowania.

Jeśli zależy nam, by cieszyć się pysznymi owocami jak najdłużej, warto zdecydować się na kilka różnych gatunków krzewów, które owocują w różnych miesiącach.

W ten sposób nie będziemy musieli zbierać wszystkich owoców w jednym miesiącu, ponieważ gdy jeden gatunek zaowocuje, kolejny będzie gotowy do zbioru dopiero za jakiś czas.

Jakie krzewy owocowe do ogrodu będą najlepsze? Poniżej prezentujemy 7 najpopularniejszych krzewów z najsmaczniejszymi owocami. Te gatunki są dość proste w uprawie i niektóre mogą owocować nawet już rok po posadzeniu!

Zobacz też: Owoce na balkonie. Co i jak można tu uprawiać? Sprawdzone rady

Krzewy owocowe jadalne

Krzewy owocowe jadalne, które wymieniamy poniżej to gatunki często spotykane w polskich ogrodach. Ich owoce nie tylko są smaczne, ale i mogą poszczycić się bogactwem witamin i minerałów.

1. Malina – te popularne krzewy owocowe dzielą się na dwa rodzaje: letnie i jesienne. Maliny letnie owocują od czerwca do lipca, są mniej odporne na niskie temperatury i mogą łatwiej przyciągać szkodniki. Maliny jesienne mogą wydawać owoce nawet do pierwszych przymrozków, są też dużo wytrzymalsze niż odmiany letnie. Idealne warunki dla malin to słoneczne stanowisko i żyzna, próchnicza ziemia o lekko kwaśnym odczynie.

2. Porzeczka – w zależności od odmiany, porzeczka może dawać czerwone, białe i czarne owoce. Białe i czerwone porzeczki to gatunki dość łatwe w uprawie i niewymagające. Idealne warunki podobne jak u malin, chociaż te odmiany poradzą sobie też w mniej żyznych ziemiach i półcieniu. Natomiast porzeczka czarna jest bardziej wrażliwa na mrozy i wiatr, a zimą należy jej pędy osłonić włókniną. Krzewy porzeczkowe owocują od czerwca do sierpnia w zależności od odmiany; warto wspomnieć, że czarna porzeczka ma znacznie więcej witaminy C niż cytrusy!

3. Jeżyna – to mniej znane krzewy owocowe jadalne, ale warto zrobić dla nich odrobinę miejsca w ogrodzie; jeżyny mają podobne wymagania do malin (słoneczne stanowisko, żyzna, lekko kwaśna ziemia). Warto pamiętać, że smak jeżyn jest uzależniony w dużej mierze od warunków i pielęgnacji – im mniej wody i słońca otrzymują, tym owoce są kwaśniejsze. Ponieważ pędy jeżyn mogą osiągać długość nawet 3 metrów, do ich prowadzenia niezbędne są podpory. Jeżyny owocują na pędach dwuletnich aż do późnej jesieni. Ich odporność na mrozy nie jest wysoka, dlatego zimą należy okryć ich pędy włókniną.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

4. Aronia – to przykład krzewu, który oprócz pysznych i zdrowych owoców, może pochwalić się ozdobnym wyglądem i pięknymi, białymi kwiatami (jesienią natomiast barwnymi liśćmi). Owoce aronii uważane są za jedne z najzdrowszych pośród wszystkich krzewów owocowych. Co więcej, aronia to krzew owocowy zaliczany do grupy roślin najmniej wymagających. Bez problemu urośnie na niezbyt żyznej ziemi, niestraszne są jej też mróz czy choroby. Mimo to aronia do wzrostu potrzebuje sporej dawki słońca, by od połowy sierpnia aż do połowy września obrodzić w pyszne owoce.

5. Borówka amerykańska – w ostatnich latach borówka amerykańska stała się prawdziwym hitem polskich ogrodów i plantacji. Nic dziwnego – jej owoce są pyszne i pełne cennych witamin oraz minerałów. Krzewy borówki amerykańskiej dobrze znoszą duże mrozy (nawet -25 stopni), ale idealne miejsce wzrostu to stanowisko nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Borówki amerykańskie to krzewy owocowe jadalne o szczególnych wymaganiach glebowych – nie będą rosły, jeśli nie zapewnimy im żyznego i bardzo kwaśnego podłoża (3,5-5 pH).

6. Agrest – to bardzo ciekawy krzew owocowy, którego owoce rzadko możemy spotkać w sklepach. Zazwyczaj agrest uprawia się w niewielkich przydomowych ogródkach. Jeśli chodzi o stanowisko i glebę, to podobnie jak w przypadku malin – agrest preferuje słoneczne miejsca, osłonięte od wiatru i żyzną ziemię o lekko kwaśnym odczynie. Agrest może owocować nawet już po pierwszym roku od posadzenia, najczęściej można go zrywać w połowie lipca.

7. Winorośl – to krzewy owocowe, które można wykorzystać również do ozdoby pergoli, altan i tarasów. Większość odmian winorośli potrzebuje dużo słońca, by wydać owoce, ale w Polsce możemy uprawiać specjalnie przystosowane do naszych warunków odmiany, które również owocują. Rosnące w ogrodach winorośle najczęściej są odporne na mróz i choroby. By skosztować pysznych winogron, musimy jednak poczekać nawet 3 lata.

Krzewy owocowe na pniu

Krzewy szczepione na pniu to doskonała opcja dla małych ogrodów i balkonów, które chcemy ozdobić miniaturowymi drzewkami.

Krzewy na pniu nazywane także piennymi powstają przez zaszczepienie drzewka lub krzewu na innej roślinie – tzw. podkładce.

Jak sama nazwa wskazuje, krzewy te szczepi się w górnej części pnia rośliny-podkładki. W ten sposób można otrzymać formę miniaturowego drzewka. Efekty wizualne korony będą się różnić od wybranego gatunku krzewu.

Najczęściej szczepi się iglaki, ale dużą popularnością cieszą się również krzewy liściaste na pniu – szczególnie te o ozdobnych liściach i gatunki owocujące.

Krzewy owocowe na pniu prezentują się bardzo atrakcyjnie – i co najważniejsze wciąż wydają owoce. Takie okazy będą piękną ozdobą ogrodu, balkonu i tarasu.

Do najpopularniejszych krzewów owocowych na pniu zalicza się:

  • agrest
  • porzeczka
  • aronia

Krzewy owocowe do ogrodu to gatunki o jadalnych owocach, którymi możemy cieszyć się od lata aż po późną jesień. Krzewy owocowe, ze względu na ich niewielkie rozmiary, z powodzeniem możemy uprawiać w małych ogrodach – wystarczy zapewnić im tylko żyzne podłoże i nasłonecznione stanowisko.

Zobacz, jak mieszkają polskie gwiazdy: