Porzeczka - Ribes

2020-07-16 15:44

Porzeczka to popularny krzew owocowy, rozpowszechniony na całej północnej półkuli (w krajach o klimacie umiarkowanym). Rośliny należące do rodzaju Ribes bardzo popularne w Polsce i chętnie sadzone w przydomowych ogrodach. Należą do rodziny agrestowatych (Grassulariaceae).

Porzeczka
Autor: www.gettyimages.com Porzeczka

Spis treści

  1. Porzeczka - opis
  2. Porzeczka - gatunki
  3. Porzeczka - warunki uprawy i pielęgnacja
  4. Porzeczka - zastosowanie

Porzeczka - opis

Porzeczki to krzewy liściaste o wzniesionym, lekko rozłożystym i krzaczastym pokroju. Dorastają zazwyczaj maksymalnie do 3 m wysokości (zależnie od gatunku i odmiany). Pędy porzeczki są silnie rozgałęzione, liście - duże, 2-7- klapowe, o dłoniastym kształcie, powcinane, ciemnozielone. Okres kwitnienia porzeczki przypada od kwietnia do maja. Kwiaty są niewielkie, w kolorze biało-zielonym, czerwonym, różowym lub biało-żółtym, zebrane w groniaste kwiatostany. Latem pojawiają się owoce - kuliste jagody, w zależności od gatunku białe, czarne, czerwone lub zielone. U większości gatunków porzeczki owoce są jadalne,  bogate w witaminę C. Spożywa się je na surowo albo wykorzystuje do przetworów.

Porzeczka - gatunki

  • Porzeczka czarna – owoce w kolorze czarnym o bardzo dużej zawartości witaminy C, intensywnie pachnące liście.
  • Porzeczka czerwona – owoce w kolorze czerwonym. Bardziej mrozoodporna i mniej wrażliwa na choroby niż porzeczka czarna.
  • Porzeczka biała – owoce w kolorze białym. Gatunek najmniej popularny ze wszystkich porzeczek.

>>Przeczytaj też: Polecane odmiany porzeczki białej, czarnej, czerwonej do uprawy w ogrodzie

Porzeczka - warunki uprawy i pielęgnacja

Porzeczki należą do roślin o małych wymaganiach glebowych, rosną praktycznie na każdym rodzaju. Najlepiej czują się w miejscach słonecznych lub półcienistych, żyznych i dość lekkich, o pH 6-7. Porzeczek nie należy sadzić na terenach z zastoiskami wodnymi czy mrozowymi (czyli takimi z obniżeniem terenu). Są dość odporne na warunki pogodowe.>>Przeczytaj też: Uprawa porzeczek w ogrodzie. Jak sadzić porzeczkę czarną, białą, czerwoną. Porzeczka uprawa: poradnik

Podczas długich okresów suszy krzewy porzeczek należy podlewać (szczególnie w czasie owocowania, gdy zapotrzebowanie na wodę wzrasta). Na porzeczki bardzo dobrze działa nawożenie organiczne oraz mineralne. Dla porzeczki czarnej duże znaczenie ma nawożenie azotem w okresie wiosennym. U porzeczki czerwonej i białej zdecydowanie większą rolę odgrywa zasilanie potasem. Porzeczki rozmnaża się przez odkłady, sadzonki pędowe i wierzchołkowe.

>>Przeczytaj też: Porzeczki: szkodniki porzeczek. Jakie szkodniki najczęściej atakują porzeczki

Porzeczka - zastosowanie

Porzeczki to zarówno krzewy ozdobne, jak i pożyteczne. W ogrodach przydomowych i sadach bardzo dobrze prezentują się przeplatane innymi gatunkami jagodowymi (np. agrestem). Mają duże znaczenie w ziołolecznictwie i gastronomii. Z owoców porzeczek można zrobić soki, dżemy, galaretki. Są smaczne i bogate w witaminy i minerały.

Poznaj różne odmiany porzeczek

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 2 m
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Kategoria Owocowe
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów biało-żółta
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów biało-zielona
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE