Dereń jadalny - Cornus mas

2020-10-22 11:58 Agnieszka Mike-Jeziorska
Dereń jadalny
Autor: GettyImages Dereń jadalny

Dereń jadalny to duży krzew lub małe drzewo o owalnej, luźnej koronie. Należy do rodziny dereniowatych (Cornaceae).

Dereń jadalny - opis

Dereń jadalny rośnie bardzo wolno, osiąga 3–8 m wysokości, może dożyć 100 lat. Ma długo zaostrzone, jajowato-eliptyczne liście, pędy zielonkawe, purpurowo-fioletowe od strony słonecznej, młodsze kanciaste i żółtoszarą, odrywająca się płatami korę. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia, przed rozwojem liści. Drobne, żółte, intensywnie pachnące kwiaty, zebrane w kuliste baldachy, są miododajne. Owoce to duże, owalne, zwisające na długich szypułkach pestkowce, u form dzikich mają wiśniowoczerwony kolor i około 2 cm długości. Dojrzewają od sierpnia do października. Początkowo o cierpkim smaku, stają się słodkie po całkowitym dojrzeniu, gdy zaczynają opadać. Są zdrowe (zawierają dużo wit. C) i smaczne. Można je spożywać na surowo lub przetworzone (soki, dżemy, nalewki).

>>Przeczytaj też: Dereń jadalny: zastosowanie lecznicze i kulinarne owoców derenia jadalnego

Dereń jadalny jest wysoce mrozoodporny. Lubi lekkie, próchniczne i wapienne podłoże, ale dobrze rośnie na każdej glebie (znosi nawet wapienne). Toleruje suszę i zanieczyszczone powietrze. Preferuje stanowiska zaciszne, słoneczne lub półcieniste, w cieniu owocuje słabo i ma luźniejszy pokrój. Praktycznie nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak opryski czy przycinanie. Doskonale sprawdza się w ogrodach jako roślina ozdobna, dekoracyjna wiosną (kwiaty) oraz jesienią (owoce i pięknie przebarwiające się liście). Znakomicie nadaje się na wysokie, luźne, naturalistyczne żywopłoty.

>>Przeczytaj też: Derenie w ogrodzie: wymagania, sadzenie i cięcie dereni

Dereń jadalny rozmnażany z nasion rozpoczyna owocowanie po około 8 latach, a przez okulizację – w 2–3 roku.

Dereń jadalny odmiany

Dostępne w sprzedaży odmiany:

  • ‘Macrocarpa’,
  • ‘Jolico’,
  • ’Ekzoticznyj’,
  • ’Elegantnyj’,
  • ‘Wydubieckij’

w porównaniu z formami dzikimi charakteryzują się większymi, o lepszym smaku owocami i wysoką plennością krzewów przy nieco słabszym wzroście. Odmiany mają różne terminy dojrzewania, dzięki czemu można wydłużyć okres zbioru owoców do prawie dwóch miesięcy. Są także odmiany o żółtych (‘Flava’, ‘Jantarnyj’) i niemal kulistych owocach (‘Korałłowyj Marka’).

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia III - IV
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 7 m
Kategoria Owocowe
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój zaokrąglony
Pokrój szeroki

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021