Dereń jadalny - Cornus mas

2022-05-24 14:39

Dereń jadalny to duży krzew lub małe drzewo o owalnej, luźnej koronie. Należy do rodziny dereniowatych (Cornaceae).

Dereń jadalny
Autor: GettyImages Dereń jadalny

Spis treści

  1. Dereń jadalny - opis
  2. Dereń jadalny - uprawa
  3. Dereń jadalny - rozmnażanie
  4. Dereń jadalny odmiany

Dereń jadalny - opis

Dereń jadalny rośnie bardzo wolno, osiąga 3–8 m wysokości, może dożyć 100 lat. Ma długo zaostrzone, jajowato-eliptyczne liście, pędy zielonkawe, purpurowo-fioletowe od strony słonecznej, młodsze kanciaste i żółtoszarą, odrywająca się płatami korę. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia, przed rozwojem liści. Drobne, żółte, intensywnie pachnące kwiaty, zebrane w kuliste baldachy, są miododajne. Owoce to duże, owalne, zwisające na długich szypułkach pestkowce, u form dzikich mają wiśniowoczerwony kolor i około 2 cm długości. Dojrzewają od sierpnia do października. Początkowo o cierpkim smaku, stają się słodkie po całkowitym dojrzeniu, gdy zaczynają opadać. Są zdrowe (zawierają dużo wit. C) i smaczne. Można je spożywać na surowo lub przetworzone (soki, dżemy, nalewki).

Dereń jadalny - uprawa

Dereń jadalny jest wysoce mrozoodporny. Lubi lekkie, próchniczne i wapienne podłoże, ale dobrze rośnie na każdej glebie (znosi nawet wapienne). Toleruje suszę i zanieczyszczone powietrze. Preferuje stanowiska zaciszne, słoneczne lub półcieniste, w cieniu owocuje słabo i ma luźniejszy pokrój. Praktycznie nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak opryski czy przycinanie. Doskonale sprawdza się w ogrodach jako roślina ozdobna, dekoracyjna wiosną (kwiaty) oraz jesienią (owoce i pięknie przebarwiające się liście). Znakomicie nadaje się na wysokie, luźne, naturalistyczne żywopłoty.

Dereń jadalny - rozmnażanie

Dereń jadalny rozmnażany z nasion rozpoczyna owocowanie po około 8 latach, a przez okulizację – w 2–3 roku.

Dereń jadalny odmiany

Dostępne w sprzedaży odmiany:

  • ‘Macrocarpa’,
  • ‘Jolico’,
  • ’Ekzoticznyj’,
  • ’Elegantnyj’,
  • ‘Wydubieckij’

w porównaniu z formami dzikimi charakteryzują się większymi, o lepszym smaku owocami i wysoką plennością krzewów przy nieco słabszym wzroście. Odmiany mają różne terminy dojrzewania, dzięki czemu można wydłużyć okres zbioru owoców do prawie dwóch miesięcy. Są także odmiany o żółtych (‘Flava’, ‘Jantarnyj’) i niemal kulistych owocach (‘Korałłowyj Marka’).

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia III - IV
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 7 m
Kategoria Owocowe
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój zaokrąglony
Pokrój szeroki
Jak sadzić drzewa i krzewy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE