Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’ - Prunus cerasus ‘Groniasta z Ujfehertoi’

2020-07-16 15:37 Paweł Romanowski
Wiśnia  ‘Groniasta z Ujfehertoi’
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’

Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’ (inaczej wiśnia ‘Ujfehertoi Furtos’) jest to stara węgierska odmiana wiśni, nieznanego pochodzenia. Nazwa Ujfehertoi pochodzi od miejscowości, gdzie została znaleziona pierwsza jej siewka. Ta odmiana wiśni jest powszechnie uprawiana w sadach towarowych oraz w przydomowych ogrodach.

>>Przeczytaj też: Wiśnie - drzewa owocowe. Jak uprawiać wiśnie w ogrodzie, odmiany wiśni

Wiśnia 'Groniasta z Ujfehertoi'

Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’ rośnie początkowo silnie, w starszym wieku nieco wolniej. Korona jest gęsta, o wielu gałęziach pokrytych licznymi krótkopędami. Stanowisko dla tej odmiany wiśni powinno być ciepłe i słoneczne.Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’ owocuje bardzo obficie, niestety nieregularnie, gdyż wcześnie kwitnie i niekiedy kwiaty są uszkadzane przez wiosenne przymrozki. Należy unikać sadzenia jej w centralnej oraz północno-wschodniej Polsce. W przydomowych ogrodach warto posadzić ją przy domu, w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru.Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’ w okres owocowania wchodzi w 2–3 roku po posadzeniu. Jest odmianą częściowo samopylną, jednak aby uzyskać duży plon owoców warto posadzić ją przy innej odmianie wiśni, która będzie jej zapylaczem – doskonale nadaje się do tego wiśnia 'Łutówka'.

>>Przeczytaj też: Wiśnie: cięcie wiśni. Kiedy i jak przycinać wiśnie

Wiśnia 'Groniasta z Ujfehertoi' owoce

Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’ tworzy duże owoce o czerwonej skórce i czerwonym miąższu. Owoce dojrzewają zwykle w drugiej połowie lipca, doskonale nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia oraz na przetwory i do mrożenia.Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’ jest mało podatna na raka bakteryjnego oraz drobną plamistość liści drzew pestkowych. Średnio wrażliwa na moniliozę. Odmiana jest w pełni odporna na mróz.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Kategoria Owocowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kulisty
Pokrój luźny

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021