Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’ - Prunus cerasus ‘Groniasta z Ujfehertoi’

2022-05-19 12:56

Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’ (inaczej wiśnia ‘Ujfehertoi Furtos’) jest to stara węgierska odmiana wiśni, nieznanego pochodzenia. Nazwa Ujfehertoi pochodzi od miejscowości, gdzie została znaleziona pierwsza jej siewka. Ta odmiana wiśni jest powszechnie uprawiana w sadach towarowych oraz w przydomowych ogrodach.

Wiśnia  ‘Groniasta z Ujfehertoi’
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’

Spis treści

  1. Wiśnia 'Groniasta z Ujfehertoi'
  2. Wiśnia 'Groniasta z Ujfehertoi' owoce

Wiśnia 'Groniasta z Ujfehertoi'

Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’ rośnie początkowo silnie, w starszym wieku nieco wolniej. Korona jest gęsta, o wielu gałęziach pokrytych licznymi krótkopędami. Stanowisko dla tej odmiany wiśni powinno być ciepłe i słoneczne.

Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’ owocuje bardzo obficie, niestety nieregularnie, gdyż wcześnie kwitnie i niekiedy kwiaty są uszkadzane przez wiosenne przymrozki. Należy unikać sadzenia jej w centralnej oraz północno-wschodniej Polsce. W przydomowych ogrodach warto posadzić ją przy domu, w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru.

Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’ w okres owocowania wchodzi w 2–3 roku po posadzeniu. Jest odmianą częściowo samopylną, jednak aby uzyskać duży plon owoców, warto posadzić ją przy innej odmianie wiśni, która będzie jej zapylaczem – doskonale nadaje się do tego wiśnia 'Łutówka'.

Wiśnia 'Groniasta z Ujfehertoi' owoce

Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’ tworzy duże owoce o czerwonej skórce i czerwonym miąższu. Owoce dojrzewają zwykle w drugiej połowie lipca, doskonale nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia oraz na przetwory i do mrożenia.Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’ jest mało podatna na raka bakteryjnego oraz drobną plamistość liści drzew pestkowych. Średnio wrażliwa na moniliozę. Odmiana jest w pełni odporna na mróz.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Kategoria Owocowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kulisty
Pokrój luźny
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE