Agrest = Porzeczka agrest - Ribes uva-crispa

2022-06-27 16:47

Porzeczka agrest, zwana potocznie agrestem, pochodzi z Europy oraz Azji. W naszym kraju jest bardzo popularna i chętnie uprawiana w ogrodach i sadach. Należy do rodziny agrestowych (Grosullariaceae).

Agrest
Autor: www.gettyimages.com Agrest

Spis treści

  1. Agrest - opis
  2. Agrest - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Agrest - zastosowanie

Agrest - opis

Porzeczka agrest to krzew jagodowy o wzniesionym, rozłożystym pokroju i dość cienkich, giętkich pędach z pojedynczymi lub trójdzielnymi cierniami pod nasadą liści (z tego powodu prace pielęgnacyjne przy agreście lepiej wykonywać w rękawicach, ponieważ kolce łatwo ranią dłonie). Na rynku można spotkać odmiany bezkolcowe. Krzew najczęściej ma od 50 do 150 cm wysokości. Liście 3-5-klapowe z lekko karbowaną blaszką liściową. Agrest kwitnie od kwietnia do maja. Białe, jasnoróżowe lub seledynowe kwiaty są małe, zebrane w zwisające, groniaste kwiatostany. Latem w miejscu kwiatów pojawiają się owoce - kuliste jagody, w zależności od odmiany zielone, żółte lub czerwone. U większości odmian skórka owoców jest pokryta gruczołowatymi włoskami, choć są także odmiany o owocach błyszczących i zupełnie gładkich.

Agrest - warunki uprawy i pielęgnacja

Krzew agrestu najlepiej rośnie w miejscu ciepłym i słonecznym, daleko od przeciągów. Gleba powinna być żyzna, z dużą zawartością próchnicy, dość przewiewna. Dobrze sprawdzi się podłoże piaszczyste z niewielkim dodatkiem gliny. Roślinie sprzyja lekko kwaśny odczyn podłoża (do pH=6,2). Agrest jest odporny na mróz, jednak nie toleruje przeciągów.

Agrest nie wymaga okrywania na zimę. Warto regularnie dokonywać cięcia całego krzewu, zwłaszcza pędów starych i zniszczonych. Roślina owocuje na pędach jedno-, dwu-, trzy- i czteroletnich, starsze pędy należy wyciąć. Raz na jakiś czas dobrze zbadać kwasowość podłoża, aby w razie potrzeby zakwasić glebę. Bardzo pozytywnie na kwitnienie i owocowanie wpływa nawożenie obornikiem oraz kompostem. Agrest nie lubi suszy, dlatego wskazane jest ściółkowanie, które ogranicza parowanie wody z podłoża. Starajmy się, zwłaszcza w okresie kwitnienia, regularnie podlewać agrest. Roślina rozmnaża się przez sadzonki zielne, odkłady oraz szczepienie.

Agrest - zastosowanie

Agrest to krzew owocowych chętnie sadzony w przydomowych ogrodach, często w towarzystwie porzeczki czarnej, czerwonej czy też wiśni, śliw i jabłoni. Dobrze sprawdzi się również jako soliter posadzony pośrodku trawnika.

Owoce agrestu są bogate między innymi w potas, fosfor i błonnik, witaminy: C, A, E, B. Można je spożywać na surowo, mrozić, gotować, a także kandyzować.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 50 cm - 1,5 m
Kategoria Owocowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów jasnoróżowa
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów seledynowa
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE