Wiśnia 'Łutówka' - Prunus cerasus 'Łutówka'

2020-07-16 15:37 Paweł Romanowski
Wiśnia 'Łutówka'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Wiśnia 'Łutówka'

Wiśnia 'Łutówka' to najpopularniejsza odmiana wiśni pospolitej (Prunus cerasus). Uprawiana jest zarówno w sadach towarowych, jak i w przydomowych ogródkach. Jest to stara odmiana wiśni o nieznanym pochodzeniu, od wielu lat uprawiana w Polsce.

Wiśnia Łutówka - owoce

Wiśnia 'Łutówka' wcześnie wchodzi w okres owocowania – nawet już w drugim roku po posadzeniu (zwykle w 3-4 roku). Kwitnie na przełomie kwietnia i maja, owocuje regularnie i bardzo obficie. Tworzy duże owoce (5-7 g) o ciemnej skórce i ciemnoczerwonym soku, miąższ dobrze odchodzi od pestki. Są średnio miękkie o kwaśnym smaku. Doskonale nadają się do bezpośredniego spożycia, na przetwory oraz do zamrażania. Ze względu na wydzielanie dużej ilości soku nie nadają się do przechowywania. Owoce dojrzewają późno – pod koniec lipca lub na początku sierpnia. Są mało podatne na pękanie (w trakcie deszczowej pogody).

Wiśnia 'Łutówka' jest samopylna – do zapylenia kwiatów nie są potrzebne inne odmiany wiśni. Wiśnia 'Łutówka' charakteryzuje się dużą odpornością na mróz. Pąki są mało wrażliwe na przymrozki.

>>Przeczytaj też: Wiśnie - drzewa owocowe. Jak uprawiać wiśnie w ogrodzie, odmiany wiśni

Uprawa wiśni

Wiśnia 'Łutówka' powinna rosnąć tylko na stanowiskach słonecznych, w cieniu owoce będą małe i kwaśne. Gleba powinna być lekka, żyzna, średnio wilgotna o pH obojętnym lub lekko kwaśnym. Wiśnia 'Łutówka źle rośnie na glebach ciężkich, gliniastych i podmokłych. Wiśnia 'Łutówka' rośnie średnio silnie (na podkładce z czereśni ptasiej) lub słabo (na podkładce z antypki). Drzewo tworzy kulistą i luźną koronę. Starsze gałęzie wyrastają pod kątem prostym i mają tendencję do ogołacania się. W przypadku braku intensywnego cięcia pędy zwisają ku ziemi.

>>Przeczytaj też: Wiśnie: cięcie wiśni. Kiedy i jak przycinać wiśnie

Choroby wiśni

Wiśnia 'Łutówka' jest bardzo wrażliwa na choroby, szczególnie na drobną plamistość liści drzew pestkowych. Jest średnio podatna na moniliozę (brunatną zgniliznę drzew pestkowych) i mało wrażliwa na raka bakteryjnego. Niestety, uprawa wiśni 'Łutówki' nie jest możliwa bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Z tego powodu wielu ogrodników nie poleca tej odmiany do ogrodów przydomowych.

Poznaj też wiśnię ‘Groniasta z Ujfehertoi’

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Kategoria Owocowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kulisty
Pokrój luźny

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021