Porzeczka czarna 'Titania' - Ribes nigrum `Titania`

2022-03-30 14:40
Porzeczka czarna 'Titania'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Porzeczka czarna 'Titania'

Porzeczka czarna 'Titania' to szwedzka odmiana porzeczki czarnej, charakteryzująca się bardzo dużą mrozoodpornością.

Porzeczka czarna 'Titania' polecana jest do uprawy w sadach towarowych oraz w ogrodach przydomowych (formy pienne). Krzewy tej odmiany porzeczki czarnej rosną bardzo silnie (do 2 m wysokości), mają sztywny i wzniesiony pokrój, z wiekiem bardziej kulisty. Pędy często zwieszają się pod ciężarem owoców.

Czarna porzeczka

Porzeczka czarna 'Titania' jest odporna na mróz oraz na amerykańskiego mączniaka agrestu, ale średnio odporna na rdzę wejmutkowo-porzeczkową. Pędy tej odmiany porzeczki czarnej bywają atakowane przez szkodnika – wielkopąkowca porzeczkowego. Porzeczka czarna 'Titania' kwitnie późno, co chroni kwiaty przed przymrozkami. Plonuje obficie, średnio wcześnie. Owoce dojrzewają równomiernie pod koniec lipca, rzadko opadają. Są średnie lub duże, jędrne, zebrane w średnie grona. Smak owoców jest słodko-kwaśny, łagodny. Nadają się do bezpośredniego spożycia oraz na soki i dżemy.

Porzeczka czarna 'Titania' lubi słoneczne stanowiska osłonięte od silnych wiatrów. Gleba powinna być żyzna, spulchniona o odczynie lekko kwaśnym. Krzewy sadzimy na jesieni w rzędach w odstępach 2-2,5 m.

Porzeczka czarna odmiany

Poznaj też inne odmiany porzeczek:

 

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 2 m
Zimozielone Nie
Kategoria Owocowe
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój kulisty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze M jak Mieszkanie otwieramy sezon balkonowy. Urządzamy oazę za oknem – klimatyczną, wygodną, zapewniającą relaks.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2022