Porzeczka czarna ‘Ojebyn’ - Ribes nigrum ‘Ojebyn’

2020-07-16 15:44
Porzeczka czarna 'Ojebyn'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Porzeczka czarna 'Ojebyn'

Porzeczka czarna ‘Ojebyn’ to doskonała wczesna odmiana porzeczki uprawiana w sadach towarowych. Z uwagi na dużą odporność na mróz i wiosenne przymrozki oraz regularne i średnio obfite owocowanie, odmiana ta jest często uprawiana w ogrodach przydomowych.

Krzewy porzeczek czarnych ‘Ojebyn’ rosną średnio silnie, mają pokrój kulisty, lekko wzniesiony, u starych krzewów rozłożysty. Wytwarzają liczne, grube pędy, średnio sztywne, które uginają się pod ciężarem dużych owoców.Owoce porzeczki czarnej ‘Ojebyn’ mają grubą skórkę i zielonkawy miąższ z lekkim różowym odcieniem. Słodko-winne owoce mają łagodny smak. Owoce nie nadają się do produkcji koncentratu i soków. Najlepiej spożywać je tuż po zebraniu. Owoce są wczesne, dojrzewają na początku lipca, 5–7 dni wcześniej niż porzeczka czarna odmiany ‘Ben Lomond’. Owoce zebrane są w krótkich gronach i długo utrzymują się na krzewie.Porzeczka czarna ‘Ojebyn’ wymaga słonecznego stanowiska. Gleba powinna być żyzna, średnio wilgotna o obojętnym pH. Krzewy porzeczki czarnej ‘Ojebyn’ są bardzo odporne na amerykańskiego mączniaka agrestu, ale wrażliwe na opadzinę liści i rdzę wejmutkowo-porzeczkową. W latach wilgotnych owoce porażane są przez szarą pleśń. Krzewy tej odmiany porzeczki czarnej są bardzo wytrzymałe na mróz, a pąki i kwiaty (pojawiają się w kwietniu) są średnio tolerancyjne na przymrozki wiosenne.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z owoców
Zimozielone Nie
Kategoria Owocowe
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kulisty
Pokrój lekko wzniesiony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022