Winorośl ‘Swenson Red’ - Vitis ‘Swenson Red’

2020-07-16 15:37 Paweł Romanowski
Winorośl ‘Swenson Red’
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Winorośl ‘Swenson Red’

Winorośl ‘Swenson Red’ to odmiana winorośli bardzo popularna i łatwa w uprawie amatorskiej.

Winorośl ‘Swenson Red’ jest to znana w Polsce odmiana legendarnego amerykańskiego hodowcy Elmera Swensona nazywanego w swoim kraju „Patronem Północnego Winiarstwa”. Podczas swojej 60-letniej pracy wyhodował wiele odpornych szczepów winorośli, które są podstawą upraw w chłodnym klimacie w krajach, nieposiadających tradycji winiarskich.

>>Przeczytaj też: Jak uprawiać winorośl w ogrodzie. Winogrona - uprawa

Winorośl 'Swenson Red'

Winorośl ‘Swenson Red’ jest bardzo odporna na mróz (wytrzymuje spadki temperatury do -30 st.C), może zimować nawet bez okrywania. Nawet jeśli przemarznie, szybko się zregeneruje.

'Swenson Red' - odmiana winorośli

Winorośl ‘Swenson Red’ jest popularną odmianą deserową i przerobową, często spotykaną w ogrodach przydomowych. Owoce są różowoczerwone, średniej wielkości. Dojrzewają zwykle w drugiej połowie września, mogą długo pozostawać na krzewach. Uważane są za jedne z najsłodszych winogron uprawianych w Polsce. Są winno-słodkie o truskawkowo-malinowym posmaku. Doskonale nadają się na słodkie wino.

>>Przeczytaj też: Winogrona z ogrodu. Jakie odmiany winorośli wybrać. Gdzie i jak sadzić winorośl

Winogrono uprawa

Winorośl ‘Swenson Red’ charakteryzuje się bardzo silnym wzrostem, można ją sadzić przy kratkach, ogrodzeniach lub altanach. Stanowisko do uprawy tej odmiany winorośli powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru. Gleba żyzną, wapienna, lekko wilgotna.

>>Przeczytaj też: Winorośl w ogrodzie. Jaką ziemię lubią winogrona (winorośl)?

Winorośl choroby

Winorośl ‘Swenson Red’ jest dość podatna na mączniaka rzekomego winorośli, na pozostałe choroby – dość odporna.

Poznaj też winorośl japońską

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z owoców
Zimozielone Nie
Kategoria Owocowe
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021