Winorośl ‘Swenson Red’ - Vitis ‘Swenson Red’

2022-03-25 14:42

Winorośl ‘Swenson Red’ to odmiana winorośli bardzo popularna i łatwa w uprawie amatorskiej.

Winorośl ‘Swenson Red’
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Winorośl ‘Swenson Red’

Spis treści

  1. Winorośl 'Swenson Red'
  2. 'Swenson Red' - odmiana winorośli
  3. Winogrono uprawa
  4. Winorośl choroby

Winorośl ‘Swenson Red’ jest to znana w Polsce odmiana legendarnego amerykańskiego hodowcy Elmera Swensona nazywanego w swoim kraju „Patronem Północnego Winiarstwa”. Podczas swojej 60-letniej pracy wyhodował wiele odpornych szczepów winorośli, które są podstawą upraw w chłodnym klimacie w krajach, nieposiadających tradycji winiarskich.

Winorośl 'Swenson Red'

Winorośl ‘Swenson Red’ jest bardzo odporna na mróz (wytrzymuje spadki temperatury do -30 st.C), może zimować nawet bez okrywania. Nawet jeśli przemarznie, szybko się zregeneruje.

'Swenson Red' - odmiana winorośli

Winorośl ‘Swenson Red’ jest popularną odmianą deserową i przerobową, często spotykaną w ogrodach przydomowych. Owoce są różowoczerwone, średniej wielkości. Dojrzewają zwykle w drugiej połowie września, mogą długo pozostawać na krzewach. Uważane są za jedne z najsłodszych winogron uprawianych w Polsce. Są winno-słodkie o truskawkowo-malinowym posmaku. Doskonale nadają się na słodkie wino.

Winogrono uprawa

Winorośl ‘Swenson Red’ charakteryzuje się bardzo silnym wzrostem, można ją sadzić przy kratkach, ogrodzeniach lub altanach. Stanowisko do uprawy tej odmiany winorośli powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru. Gleba żyzną, wapienna, lekko wilgotna.

Winorośl choroby

Winorośl ‘Swenson Red’ jest dość podatna na mączniaka rzekomego winorośli, na pozostałe choroby – dość odporna.

Poznaj też winorośl japońską

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z owoców
Zimozielone Nie
Kategoria Owocowe
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona