Borówka wysoka 'Bluecrop' - Vaccinium corymbosum 'Bluecrop'

2022-04-13 14:52

Borówka wysoka 'Bluecrop' to najpopularniejsza odmiana borówki wysokiej, zwanej także borówką amerykańską.

Borówka wysoka 'Bluecrop'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Borówka wysoka 'Bluecrop'

Spis treści

  1. Borówka amerykańska - opis odmiany
  2. Borówka amerykańska - sadzenie i uprawa

Borówka wysoka 'Bluecrop' jest starą odmianą, otrzymaną w 1941 roku w Stanach Zjednoczonych. Uznawana jest za najbardziej wartościową odmianę borówki amerykańskiej i jest powszechnie uprawiana na całym świecie, zarówno w uprawie towarowej, jak i w ogródkach działkowych.

Borówka amerykańska - opis odmiany

Borówka wysoka 'Bluecrop' charakteryzuje się silnym wzrostem, może dorastać nawet do 150-200 cm wysokości. Dorosłe rośliny mają luźny, kulisty pokrój, jednak pędy mogą wyginać się pod ciężarem owoców. Borówka wysoka 'Bluecrop' to odmiana średnio wczesna: jej owoce dojrzewają od połowy lipca do połowy sierpnia. Jest bardzo plenna – z jednego krzewu zbiera się od 4 do 9 kg owoców. Owoce są duże, lekko spłaszczone, barwy jasnoniebieskiej z intensywnym, woskowym nalotem. Mają zielonkawy miąższ, aromatyczny, winno-słodki – uznawane są za najsmaczniejsze. Nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory. Owoce wyrastają na luźnych gronach, co ułatwia zbiór ręczny. Przejrzałe owoce opadają z krzewu.

Borówka amerykańska - sadzenie i uprawa

Borówkę wysoką 'Bluecrop' najlepiej sadzić na słonecznych stanowiskach, osłoniętych od wiatru. Podłoże musi być kwaśne, próchniczne i przepuszczalne. Jest łatwa w uprawie, odporna na choroby oraz zimowe mrozy (-28 st.C do -34 st.C). Jest mało wrażliwa na suszę. Z uwagi na obfite owocowanie wymaga podwiązywania ciężkich pędów i intensywnego cięcia prześwietlającego koronę, w przeciwnym razie owoce będą drobne.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z owoców
Zimozielone Nie
Wysokość 1,5 m - 2 m
Kategoria Owocowe
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kulisty
Pokrój luźny
Barwa kwiatów białoróżowa