Iglaki na balkon: jakie rośliny iglaste nadają się na balkon w bloku?

2021-04-12 12:13 Magdalena Sokołowska

Iglaki chętnie są wybierane jako rośliny na balkon. Podpowiadamy, jakie iglaki sadzić w pojemnikach i donicach oraz które gatunki najlepiej nadają się na balkon. Warto pamiętać, że iglaki na balkonie pozostają zielone przez cały rok i mają małe wymagania, co tylko przemawia na ich korzyść!

Iglaki w donicach lub pojemnikach coraz częściej goszczą na naszych balkonach jako tło dla kwiatów lub samodzielne kompozycje. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ rośliny iglaste są bardzo atrakcyjne, a wybór gatunków i odmian jest bardzo duży. Podpowiadamy, jakie iglaki na balkon warto wybrać i jak je pielęgnować.

Iglaki na balkon: wybór gatunków roślin iglastych

W przeciwieństwie do dużych przestrzeni wokół domów, gdzie sadzimy zarówno małe, jak i duże gatunki roślin iglastych, na balkonie należy ograniczyć się do iglaków karłowych lub wolno rosnących. Prezentujemy po kilka odmian z poszczególnych gatunków roślin iglastych, które można sadzić na balkonie.

Iglaki na balkon: cisy

Zacznijmy od cisów, które mają bardzo atrakcyjne ciemnozielone igły, wolno rosną i bardzo dobrze znoszą formowanie, dzięki czemu możemy zyskać piękną rzeźbę. Na balkonie ładnie prezentuje się odmiana ‘Wojtek’ o pokroju kolumnowym.

Iglaki na balkon: jałowce

Wśród bogatej oferty jałowców na pewno wybierając iglaki na balkon, warto zwrócić uwagę na jałowiec chiński, odmianę ’Plumosa aurea’. Ma on pokrój krzaczasty i ładną złocistożółtą barwę. Jałowiec łuskowaty ‘Blue spider’ wypełnia donice pędami pokrytymi srebrzystymi igiełkami. Ciekawymi jałowcami o pokroju kulistym, które nadają się jako rośliny na balkon, są szaroniebieski ‘Blue Star’ i stalowozielona odmiana jałowca ‘Anna Maria’. Do płożących odmian jałowców, które także mogą zdobić balkon, zaliczamy jasnozielony ‘Prince of Wales’ i ciemnozielony ’Green Carpet’.

Iglaki na balkon: sosny, świerki, tuje

Wśród sosen górskich wyróżniamy kulistą odmianę ‘Mops’ i krzaczastą ‘Humpy’.  Świerki zdobiące balkon to najczęściej karłowe formy, np. kuliste ‘Alberta Globe’ lub ‘Glauca Globosa’. Z żywotników na balkon często wybierane są tuje kolumnowe ‘Smaragd’, tuje kuliste ‘Golden Globe’ i tuje ‘Aurea Nana’.

Jak pielęgnować iglaki na balkonie?

Iglaki na balkonie są dekoracyjne przez cały rok, a ich pielęgnacja nie jest trudna. Iglaki w doniach z reguły nie potrzebują zbyt dużo wody, szczególnie gdy rosną w dużych pojemnikach, chyba że przyjdą upały. Uprawiając iglaki w pojemnikach na balkonie, należy zadbać o to, by podłoże zawsze było lekko wilgotne. Z podlewania iglaków zwolnieni jesteśmy wtedy, gdy temperatury spadają poniżej 0 st. C. Iglaki na balkonie dożywiamy na wiosnę nawozami o spowolnionym działaniu albo tradycyjnymi mieszankami - 3 razy (w marcu, maju i lipcu), podsypując pod roślinę lub podlewając.

Nieproszonych gości, takich jak mszyce, przędziorki lub czerwce, zwalczamy od razu, gdy je zauważymy na iglakach, stosując odpowiednie środki, najlepiej naturalne. Przy pojawieniu się chorób grzybowych na iglakach - np. pleśni, mączniaków, rdzy - możemy usunąć porażone pędy lub zastosować oprysk hamujący rozwój choroby. Nie zapominajmy o wyrywaniu chwastów z donic i pojemników, w których uprawiamy iglaki na balkonie. Gdy chcemy, by roślina iglasta na balkonie ładnie się zagęściła, należy ją przycinać.

Iglaki w doniach: jak przechowywać je zimą?

Rośliny iglaste rosnące w donicach na balkonie są wrażliwsze na mróz. Dlatego pojemniki z iglakami na zimę należy porządnie zabezpieczyć. Jesienią okładamy je materiałem izolacyjnym, np. styropianem, agrowłókniną, słomą. Donice z iglakami na balkonie przed zimą możemy wstawić do większych pojemników, a przestrzeń wypełnić liśćmi, drobną korą lub zestawić blisko siebie i owinąć agrowłókniną czy słomianą matą. Przy spadku temperatur poniżej -15 st. C i wiatru gałęzie iglaków również osłaniamy podanymi materiałami. Pamiętajmy o podlewaniu iglaków na balkonie przez cały sezon, by nie zasuszyć rośliny, która minimalnie, ale transpiruje wodę przez zielone igły.

Iglaki i inne rośliny na balkonie: inspiracje

Jeśli szukasz pomysłu na aranżację małego balkonu w bloku, skorzystaj z naszych podpowiedzi! W galeriach znajdziesz różne aranżacje balkonów.

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021