Ładna aranżacja tarasu. Pomysły na taras w różnych stylach: inspiracje, zdjęcia, galerie

2021-04-12 11:37
Ładna aranżacja tarasu. Pomysły na taras w różnych stylach - inspiracje, zdjęcia, galerie
Autor: materiały prasowe IKEA Jak stworzyć nastrojowy balkon lub taras? Przede wszystkim należy zadbać o wygodne miejsce do siedzenia, mniejszy czy większy stolik oraz o nastrojowe oświetlenie, które umili długie letnie wieczory.

Aranżacja tarasu powinna być atrakcyjna i funkcjonalna. Przedstawiamy pomysły na taras w różnych stylach. Zobacz nasze galerie zdjęć, a w nich inspiracje, jak urządzić ładny taras - aranżacje tarasów dużych i małych, nowoczesnych i tradycyjnych. Zapraszamy do oglądania!

Warto zadbać o ładną aranżację tarasu, która pozwoli nam cieszyć się dobrą pogodą na zewnątrz domu. W zależności od tego, ile mamy miejsca na naszym tarasie, możemy pomyśleć o ładnych i funkcjonalnych meblach tarasowych. Aranżacja tarasu sprawia, że możemy cieszyć się bliskością natury od wiosny do późnej jesieni. Wystarczy, że wybierzemy odpowiednie rośliny, meble ogrodowe i kilka dekoracyjnych elementów, a wyczarujemy taras, na którym z przyjemnością spędzimy wolne chwile i odpoczniemy po ciężkim dniu. Zobacz nasze inspiracje - taras w różnych stylach.

Zobacz też: Pawilon i namiot ogrodowy: jaki kupić? Wybieramy namioty i pawilony do ogrodu>>

Aranżacja tarasu: meble ogrodowe

Przy sporym metrażu zdecydujmy się na wygodne komplety mebli ogrodowych z dużym stołem, które pozwolą całej rodzinie zgromadzić się przy wspólnym stole. Gdy mamy mniej miejsca, pomyślmy o fotelach i niewielkim stoliku. Coraz popularniejsze, poza meblami ratanowymi i teakowymi, stają się w aranżacji tarasu meble również z innego rodzaju drewna. Podobny trend obserwujemy w podłogach na taras, które odpowiednio zaimpregnowane staną się odporne na warunki pogodowe i będą nam służyć długie lata.

Przeczytaj także: Altana ogrodowa zawsze na czasie. Jak wykorzystać altanę do ogrodu w aranżacji przestrzeni na działce>>

Pomysły na taras z kwiatami w roli głównej - GALERIA

Planując ładną aranżację tarasu, nie możemy zapomnieć o kwiatach. Ustawione w donicach na tarasie, będą ładną ozdobą aranżacji tarasu, a do domu wprowadzą zapach lata. Jeśli tuż przy tarasie mamy ogród, możemy tam właśnie zasadzić kwiaty, na które z przyjemnością będziemy zerkać odpoczywając latem na tarasie.

Taras w stylu nowoczesny

Współcześnie taras aranżujemy jak salon: ustawiamy sprzęty o typowo pokojowych kształtach, aranżujemy zieleń w dużych ozdobnych donicach, dobieramy wygodne siedziska i praktyczne stoliki. Udana aranżacja tarasu musi być kompleksowa, należy łączyć architekturę, wnętrze, krajobraz. Aranżacje tarasu stały się przemyślane. Posiadanie tarasu uważamy za nieodzowne, ponadto taras im większy, tym lepszy.

Stałe elementy umieszczone na tarasie nie mogą być widoczne dla przechodnia. Jeśli zaś stosuje się pionowe elementy wyłaniające, np. panele drewniane, to muszą być one jednolite z elementami architektonicznymi zastosowanymi na elewacji. Aranżację tarasu, jeśli nie widać jej z zewnątrz, najlepiej dostosować do wystroju danego mieszkania, tak by domowa przestrzeń zewnętrzna stanowiła kontynuację wewnętrznej.

Polecamy: 10 świetnych pomysłów na taras: jak zaaranżować przestrzeń przed domem - ZDJĘCIA>>

Co ważne w aranżacji tarasu?

Na samym początku aranżacji tarasu, zanim jeszcze zaczniemy kupować meble i wybierać zieleń, radzi sprawdzić szczelność hydroizolacji, odpływ wody (musi być drożny, żeby zastosować automatyczne nawadnianie i posadzić rośliny) oraz dopuszczalne obciążenie (od tego uzależniony jest wybór elementów wystroju). W przypadku gdy taras znajduje się przy mieszkaniu w domu wielorodzinnym, aranżacja tarasu nie powinna ingerować w elewację budynku.

Zobacz też: Niezwykła metamorfoza tarasu na zamkniętym patio ZDJĘCIA>>

Ładny taras powinien być połączony z salonem - ZDJĘCIA

Aby taras był przedłużeniem salonu, musimy przykładać dużą wagę do podobieństwa nawierzchni, zachowując płynne przejście podłogi z pokoju na taras. Oczywiście, często nie możemy zastosować w obu miejscach identycznego materiału, chyba że jest to kamień, ale staramy się utrzymać tę samą kolorystykę. Drewniane nawierzchnie świetnie sprawdzają się na tarasach, zwłaszcza zestawione z zielenią, ozdobnymi dużymi kamieniami, a także ścianą pokrytą bluszczem.

Pomysł na taras - aranżacja tarasu na warszawskim Wilanowie

Właściciele jednego z segmentów na warszawskim starym Wilanowie postanowili urządzić taras, który będzie kontynuacją salonu we wnętrzu za sprawą przeszklonej ściany domu.

Na tarasie pojawiła się szara podłoga, na której staneły ogrodowe meble z technorattanu. Są one wytrzymałe na różne warunki atmosferyczne i jeśli nie mamy miejsca, aby je przechować przez zimę, z powodzeniem mogą zostać na tarasie. Duża iloć zieleni na tarasie sprawia, że miejsce to nabiera przytulnego charakteru i zachęca do odpoczynku. Fioletowe i niebieskie poduchy doskonale komponują się z zielenią na tarasie i szarością podłogi.  Właściciele nie po raz pierwszy udowadniają, że nie boją się mocnych kolorów, które często pojawiają się w ich mieszkaniu głównie w postaci dodatków. W aranżacji tarasu nie zabrakło elementów świadczących o zamiłowaniu właścicieli do antracytu, który jest jej ulubionym kolorem. Jesienią warto zmienić dekoracje na tarasie, na takie, które pozwolą nam na odpoczynek również w chłodniejsze dni. Dlatego warto, aby pojawiły się ciepłe pledy i latarnie.

Aranżacja tarasu przy domu w stylu holenderskim

Aranżacja wnętrz domu okolonego ze wszystkich ze stron tarasami jest niezwykle świetlista. A jest to istotna cecha na którą zwracają uwagę architekci projektujący w stylu holenderskim. Jest tak ponieważ kiedyś mieszkania w domach holenderskich były wąskie i głębokie przez co były wyjątkowo niedoświetlone. W nowoczesnym budownictwie widać odreagowanie tej sytuacji. A że Polska i Holandia leżą w tej samej szerokości geograficznej mamy to samo światło. Także lubiane w Holandii kolory biały, czarny i odcienie drewna z naszej strefy klimatycznej idealnie sprawdzają się także w polskich wnętrzach. Doświetlenie wnętrz domów dużą ilością światła dziennego sprawia, że nawet długie miesiące zimowe nie są już takie straszne. A idąca za tym aranżacja tarasu latem to już sama przyjemność…

Aranżacja tarasu: latem życie salonowe przenosi się do ogrodu

Mocną i wyjątkową stroną aranżacji wnętrz domu w Wilanowie, w stylu holenderskim, są aranżacje tarasów przy każdym pokoju. Salon, jako część wspólna domu, został wyposażony nie tylko w taras ale także w dodatkowe niewielkie patio. Niewielkie, bo to zaledwie wykrojone z bryły domu 4x4m. I jak to zazwyczaj bywa, coś co jest najmniejsze zostało potraktowane ze szczególną uwagą. Jedna ze ścian patio została pokryta drewnem. Na niej i na sąsiedniej ścianie, murowanej, rozrośnie się w przyszłości zieleń – specjalnie formowane za pomocą bambusowych tyczek graby, tak by powstał z nich kształtny szpaler – gałęzie pozostaną zdyscyplinowane: ani nie rozrosną się w sposób niekontrolowany zajmując wyjątkowo cenne miejsce na patio, ani nie przedostaną się do sąsiadów. Jednak najprzyjemniejszym elementem w aranżacji patio jest wiszący rattanowy fotel. Przeciwległa strona domowego salonu została wyposażona natomiast w rozległy taras. Aranżacja tarasu została pomyślana tak, by w ciepłe dni to na nim toczyło się salonowe życie. Duże przesuwne drzwi łączą w wygodny sposób wnętrze domu z ogrodem. Kompozytowe deski na tarasie, stanowiące optycznie przedłużenie desek z bielonego dębu w salonie, są na tyle przyjemne, że można po nich stąpać bosymi stopami.  Nawet twarda ławka przy dużym stole na tarasie wygrywa wtedy konkurencję z miękkimi szarymi sofami. Główną ozdobą przylegającego do tarasu ogrodu są zielone trawy i bambusy. Wymagają one regularnej ale zupełnie nieskomplikowanej pielęgnacji.  Dzięki temu właściciele mają przyjemność z korzystania z tarasów, a nie ciągłą udrękę. Aranżacje tarasów przy pokojach na piętrze też są raczej oszczędne w formie. Są wyposażone w wyjątkowe meble wypoczynkowe, czasem nawet designerskie. Jednak najważniejsze jest to, że aranżacje tarasów służą właścicielom domu, a nie odwrotnie!

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021