Namiot ogrodowy i pawilon ogrodowy - jaki kupić? Wybieramy namioty i pawilony do ogrodu

2022-05-13 14:04

Namiot ogrodowy to sposób na urządzenie wygodnego kącika czy jadalni na działce. Podpowiadamy, jaki pawilon ogrodowy kupić, kiedy warto wybrać namiot z moskitierą, jakie są dostępne rodzaje pawilonów, z czego są zrobione i jak się je montuje.

Spis treści

  1. Namiot ogrodowy - jaki wybrać?
  2. Pawilon ogrodowy - materiał
  3. Czyszczenie i konserwacja namiotów ogrodowych 
  4. Ile kosztuje pawilon ogrodowy? 
  5. Zobacz, jak urządzić miejsce wypoczynku w ogrodzie - GALERIE

Namiotu ogrodowego nie trzeba od razu go budować na stałe. W sklepach z wyposażeniem wnętrz, niektórych hipermarketach, sklepach ogrodniczych oraz internetowych są dostępne pawilony składane, które możemy z łatwością zdemontować i przechowywać w piwnicy czy garażu.

Tego typu pawilony ogrodowe mają różne rozmiary: od 1,75 x 1,75 m do 10 x 10 m i więcej, a także kształty – namioty ogrodowe mogą być prostokątne, kwadratowe, okrągłe, lub mieć formę gwiazdy… – wszystko zależy od przeznaczenia, modelu oraz marki.

Namiot ogrodowy - jaki wybrać?

Namiot ogrodowy ma jedną dużą zaletę - możbna go postawić w dowolnym miejscu w ogrodzie. W razie potrzeby bez większych problemów zdemontujemy pawilon i przeniesiemy go w inne miejsce, nie męcząc się przy tym zbytnio. Dzięki mnogości rodzajów, kształtów i rozmiarów namiotów ogrodowych, z łatwością dopasujemy konkretny model do swoich osobistych potrzeb (i swojego ogrodu).

Dlatego przed zakupem warto dokładnie określić, na uzyskaniu jakiego efektu najbardziej nam zależy: czy chcemy, by pawilon chronił nas tylko przed słońcem, czy również przed deszczem? Czy ma być zabudowany jak domek, czy pełnić rolę ogromnego parasola? A może zależy nam również na tym, by namiot wyposażony był w moskitierę? 

Te najprostsze (i najtańsze) modele pawilonów ogrodowych z założenia mają przede wszystkim dawać cień. Przypominają trochę parasole, często zresztą tak też się nazywają, tyle że są większe i rozpięte nie na jednej, ale nawet na czterech nogach i czasem wcale parasola nie przypominają. Tego typu modele pawilonów ogrodowych mają przede wszystkim daszek.

Jeśli jednak nie chcemy dać się zaskoczyć niespodziewanej ulewie lub przebywać w ogrodzie przy wietrznej pogodzie warto zdecydować się na pawilon ogrodowy. W sprzedaży dostępne są namioty ogrodowe, które mają ścianki boczne – dwie albo trzy lub nawet cztery (rodzaj domku z „oknami”).  Ścianki, gdy nie są potrzebne, można podpiąć, podwiązać albo zsunąć, zależnie od projektu i materiału, z jakiego wykonany jest pawilon.

Pawilon ogrodowy - materiał

Jeśli nasz namiot ogrodowy to tylko daszek, to najczęściej zrobiony jest z tkaniny, rozpiętej na konstrukcji drewnianej albo ze stalowych rurek. Tkanina na pewno zabezpieczy przed promieniami UV, ale może nie być nieprzemakalna (warto spytać w sklepie), więc niestety, taki model pawilonu ogrodowego nie ochroni nas przed deszczem. Na noc trzeba go zwinąć i najlepiej zabrać do domu.

Ale są parasole, jak też większe namioty czy pawilony ogrodowe wykonane z materiałów nieprzemakalnych, zwykle są to impregnowane tkaniny albo tworzywa sztuczne (poliester). Rozpina się je na szkielecie z metalowych rurek (bywają też plastikowe, mniej stabilne), choć ten może być również drewniany (oczywiście odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią).

Ważne jest, by konstrukcja namiotu ogrodowego była stabilna. W takim pawilonie ogrodowym deszcz nie zepsuje relaksu, a i wiatr nie zrobi spustoszenia na stole, idealnie nadają się na letnie przyjęcia w ogrodzie. Jesienią można nawet postawić specjalną lampę, która ogrzeje pawilon i korzystać z relaksu na świeżym powietrzu nawet w chłodniejsze dni.

Czyszczenie i konserwacja namiotów ogrodowych 

Po sezonie lub w jego trakcie, gdy zachodzi potrzeba, większość użytych tkanin, z których są zrobione namioty ogrodowe można prać po prostu w pralce. Nie należy suszyć mechanicznie (np. w pralko-suszarce czy suszarce) ani też prasować. Jeśli stelaż pawilonu ma części drewniane, to dobrze jest przetrzeć je szmatką z wodą mydlaną i raz, dwa razy w roku zabejcować, by zabezpieczyć drewno przed nadmiernym wysuszeniem, jak i wnikaniem wilgoci. Elementy pawilonu ogrodowego z technorattanu czy metalowe także można przetrzeć gąbką i dokładnie osuszyć.

Ile kosztuje pawilon ogrodowy? 

Namiot ogrodowy wcale nie musi nas dużo kosztować - oczywiście wszystko zależy od jego wielkości, rodzaju, producenta oraz materiałów, z których jest wykonany. Jednak dobrej jakości pawilony do ogrodu kupimy już za 140 złotych. Modele z górnej półki to koszt rzędu kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych.

Najmniej zapłacimy za proste pawilony wykonane z tkaniny, a najwięcej za solidny, kilkunastoosobowy „domek”, który przetrwa cały sezon, radząc sobie z deszczem, wiatrem i intensywnym słońcem.

Zobacz, jak urządzić miejsce wypoczynku w ogrodzie - GALERIE

Przedstawiamy pomysły na wygodne i atrakcyjne miejsce wypoczynku w ogrodzie. Zainspiruj się!

Sonda
W jakim stylu utrzymany jest twój balkon lub taras?
Parasole ogrodowe
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE