Ogród przydomowy. Jak wykonać dobry projekt ogródka przydomowego?

2021-10-20 15:58

Nawet mały skrawek zieleni do samodzielnego zagospodarowania może być źródłem radości. Tym większej, im lepiej taką przestrzeń wykorzystamy. Przy projektowaniu ogrodu przydomowego warto mieć na uwadze kilka zasad. Podpowiadamy, jak zaaranżować przyjemny ogródek przydomowy.

Spis treści

  1. Ogród przydomowy. Jak to się robi?
  2. Od czego zacząć urządzanie ogrodu przydomowego?
  3. Ogród przydomowy. Pierwsze kroki
  4. Jak projektować ogród przydomowy
  5. Wybieramy rośliny do ogrodu przydomowego

Ogród przydomowy. Jak to się robi?

Na funkcjonalność ogrodu wpływa wiele czynników. Większość z nich zależy od projektu ogrodu. Projekt zaś musi uwzględniać szereg potrzeb i możliwości, żeby spełnić swoje zadanie. Co musimy wiedzieć przed powstaniem projektu?

Po pierwsze musimy dobrze poznać teren, który przeznaczymy na przydomowy ogród. Poznajmy dokładnie jego wymiary i kształt. Rozrysujmy je, to podstawa. Inaczej trzeba zaplanować rozległy, kwadratowy ogród, a inaczej wąski zielony „korytarz” w kształcie litery „L”.

Koniecznie zdobądźmy geodezyjną mapę działki, a na jej podstawie zaznaczmy na wstępnym planie ogrodu przebieg podziemnych przewodów. Chodzi tu o wodociągi, kanalizację i przewody elektryczne. Ich położenie okaże się niezwykle istotne w przypadku planów większej ingerencji w ogród.

Ponadto przyda się dobre rozeznanie w rozkładzie miejsc ocienionych i nasłonecznionych. Nie chodzi tu tylko o dobór i pielęgnację roślin. Ta wiedza przyda się także przy planowaniu stref rekreacji i wypoczynku. Spróbujmy oszacować przez jak wygląda rozkład cienia i światła o różnych porach dnia, a także o różnych porach roku. Na planie uwzględnijmy kierunki świata.

..   Rośliny w wąskim ogrodzie. Jak zaprojektować mały, wąski ogródek? >>>

Ogród przydomowy
Autor: Piotr Gorączko

Od czego zacząć urządzanie ogrodu przydomowego?

Po wstępnych ustaleniach możemy przystąpić do naszkicowania planu naszego ogrodu przydomowego. Jeśli chodzi o to, od czego zacząć, nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od naszych priorytetów.

Zdrowy rozsądek nakazuje bowiem zacząć od dużych rzeczy, to jest od ścieżek, zbiorników wodnych i większych elementów małej architektury. Jednakże wszystkie te rzeczy powinny zależeć od hierarchii funkcji ogrodu.

Jeśli główną funkcją ogrodu ma być rekreacja i wypoczynek, będziemy dostosowywać przestrzeń przede wszystkim do tych potrzeb. Jeśli zaś ma być to przede wszystkim ogród pełen różnych roślin, w pierwszej kolejności umieścimy rośliny w odpowiednio nasłonecznionych stanowiskach, a dopiero potem dopasujemy odpowiednie ciągi komunikacyjne itp.

Sonda
Czy masz własny ogród?
Jesienna rabata
Autor: agencjafree/living4media Zadbajmy o to, żeby ogród wyglądał pięknie również na jesieni. Efektowne zestawy bylin powinny spisać się w tej kwestii na medal.

Ogród przydomowy. Pierwsze kroki

Etymologia nieraz pozwala lepiej zrozumieć sens używanych terminów. Tak jest i w przypadku ogrodu. Jeśli nie mamy pewności, co stanowi istotę ogrodu, przyjrzyjmy się uważnie samemu słowu. Ogród wszak to przede wszystkim teren ogrodzony, a wśród bliskich krewnych słowa „ogród” są również „ogrodzenie”, „gród”, „zagroda”, angielskie „garden”i „yard” oraz francuskie „jardin”.

Projektowanie ogrodu zacznijmy zatem od ogrodzenia. Jest więcej niż prawdopodobne, że jakieś już jest na miejscu, ale zawsze możemy zechcieć je wymienić. Opracowując koncepcję ogrodzenia w ogródku przydomowym, musimy uwzględnić kilka rzeczy.

Pomyślmy o cieniu. Prawdopodobnie nie chcemy rzucać na ogród dodatkowego cienia. Tam, gdzie by to groziło, zastanówmy się nad ogrodzeniem niskim albo przynajmniej ażurowym. Ponadto uwzględnijmy potrzeby intymności. Jest duża szansa, że chętnie odgrodzimy się od ulicy albo od bliskiego sąsiedztwa, żeby nie stracić poczucia, że ogród stanowi niejako przedłużenie mieszkania i wciąż pozostaje przestrzenią prywatną.

Zaciszny zakątek
Autor: Andrzej Szandomirski Projekt ogrodu musi uwzględniać dłuższą perspektywę czasową. Pnącza potrzebują chwili, żeby dopełnić wszystkich tajemniczych zakątków ogrodu.

Jak projektować ogród przydomowy

Przebieg ciągów komunikacyjnych powinien być uzależniony od kształtu ogrodu. Na przykład w wąskim ogródku dobrze przeprowadzić krętą ścieżkę, a na zakrętach wybrać wysokie nasadzenia. W ten sposób optycznie powiększymy ogród, nie zdradzając, gdzie się kończy.

Jeśli w ogrodzie wytyczamy strefę wypoczynku, dobrym pomysłem może być wyraźne oddzielenie jej od pozostałych części, na przykład wyższymi roślinami, żeby podkreślić wrażenie prywatności i spokoju. Będzie to łatwiejsze, jeśli decydujemy się na większą pergolę lub altanę.

Podczas projektowania nie zapomnijmy uwzględnić zewnętrznych ścian domu. Warto o nich pamiętać zarówno wtedy, kiedy projektujemy ścieżki, jak i wtedy, kiedy opracowujemy koncepcję kolorystyczną.

Pergola - żeby otoczyć się zielenią
Autor: Piotr Gorączko Efekt zanurzenia w zieleni osiągniemy najprościej, stosując pergolę.

Wybieramy rośliny do ogrodu przydomowego

Kolory ogrodu to jednak przede wszystkim kwiaty. Jeśli pragniemy ogrodu pełnego pięknych kwiatów, musimy dobrze poznać możliwości ogrodu i potrzeby poszczególnych gatunków.

Planując nasadzenia w ogrodzie w części reprezentacyjnej (przed domem), warto wykorzystać rośliny o atrakcyjnych liściach lub pięknych kwiatach, które będą zapraszały gości do wejścia i będą wizytówką pozostałej części ogrodu przydomowego.

Umieszczanie roślin w ogrodzie zacznijmy od sadzenia lub uwzględniania najbardziej okazałych roślin, takich jak duże krzewy, okazałe byliny oraz drzewa, a dopiero później drobniejszych. Zwracajmy uwagę na to, że większe nasadzenia zmieniają nieco układ światła i cienia w ogrodzie.

Zacieniony ogród