Pergole drewniane i pergole metalowe: wpuszczamy światło do wnętrz wprost z tarasów

2022-05-31 13:07

Zapomniane i wyparte jeszcze do niedawna z projektów nowych domów pergole - drewniane wracają triumfalnie w nadchodzącym sezonie! Szerokie i fragmentaryczne, narożne i dachowe, pergole metalowe coraz częściej okalają polskie tarasy i wieńczą zejścia do ogrodu.

Spis treści

  1. Drewniane i metalowe pergole w architekturze: jak pergole wpływają na aranżację tarasu?
  2. Drewniane i metalowe pergole w architekturze: gdzie najlepiej sprawdzi się nowoczesna pergola?

Pergola, popularna początkowo głównie w ogrodach, jest znana jako szpaler podpór dla ażurowej konstrukcji umieszczanej powyżej, po której pną się dające cień rośliny i kłącza. Spotykane na przeróżnych stelażach (drewnianych, metalowych - kutych i prostych, stalowych, zamkniętych prosto i półkoliście itd.) występowały najczęściej jako samodzielne byty bądź jako kwietna oprawa furtek czy wejść do ogrodu.

Niektóre posiadały dyskretne ławeczki, skłaniające do samotnej lektury pośród kwiecia, inne zaś mogły śmiało zmieścić pod swym dachem wielu gości wiosennego garden party. W jaki sposób pergole wdarły się do współczesnej architektury mieszkalnej i tarasowej?

Drewniane i metalowe pergole w architekturze: jak pergole wpływają na aranżację tarasu?

W ostatnim czasie pergole coraz chętniej (choć dyskretnie) przemycano do współczesnych projektów domów. Swoje miejsce znajdowały w naroża tarasów bądź wyjść z salonu na ogród. Ich powrót wiąże się nie mało z powrotem mody na ekspozycję i różnorodność drewnianych rozwiązań. Obok powrotu mody na drewniane okładziny, forniry, parkiety i blaty, budowle szkieletowe i z bala, znalazły się również zapomniane już lekko pergole. Drewniane stelaże z prosto ciosanych, masywnych belek stanowią bezsprzecznie ciekawą dekorację nowoczesnego tarasu.

Drewno pergoli nawiązuje do deskowania prostego podestu. Niewielka odległość z niskiego tarasu do ogrodu sprzyja swobodnym pracom wokół niego i pergoli. Z czasem pergole obrosnąć mogą w zasadzoną w ogrodzie winorośl, pachnący groszek czy klasyczny bluszcz. Wówczas ciepłe popołudnia spędzone na tarasie okraszone będą przyjemnym cieniem w obrębie drewnianej pergoli.

Drewniane i metalowe pergole w architekturze: gdzie najlepiej sprawdzi się nowoczesna pergola?

Nowoczesna pergola to także ta o stalowym, mocnym stelażu. Pergole metalowe i drewniane wzorowane na rozwiązaniach zaczerpniętych wprost ze słonecznej Kalifornii (gdzie upalne słońce generuje najwymyślniejsze pomysły kreacji miejsc zacienionych) to przenikające się wespół z drewnianymi, ażurowe ścianki, wysunięte na różnych wysokościach. Miejscowe zagęszczenie zbliżonych względem siebie ścian i daszków, daje miejscowo większy lub mniejszy efekt zacienienia. Jest to rozwiązanie sprawdzające się najlepiej przy nieruchomościach z dość rozległym tarasem, który kieruje swoich bywalców bezpośrednio do ogrodu.

Przy mniejszych domach jednorodzinnych lepiej sprawdzają się pergole narożne, fragmentaryczne. Projektowane w formie przeziernego daszku w narożniku domu od strony tarasu dają możliwość dostawienia doń albo drewnianej ścianki, albo dedykowanych linek ogrodowych, po których piąć się stopniowo będzie wybrana roślina pnąca. W połączeniu z przeszklonym wejściem do salonu pergola nada tej strefie domu niewymuszonego, kalifornijskiego szyku.