Wąski ogród: aranżacje, wskazówki, pomysły. Jak optycznie poprawić proporcje ogrodu?

2022-06-23 12:21

Wąski ogród to przestrzeń niełatwa do zaaranżowania, ale nie oznacza, że niemożliwa. Kluczem do sukcesu jest optyczne poprawienie proporcji wąskiego ogrodu tak, by uzyskać upragniony kształt. Podpowiadamy, jak zaprojektować wąski ogród tak, żeby maksymalnie wykorzystać jego możliwości.

Spis treści

  1. Skwerek tuż za domem
  2. Obiektywna ocena przestrzeni
  3. Jak poprawić proporcje wąskiego ogrodu?
  4. Jak urządzić wąski ogród? Praktyczne wskazówki
  5. Aranżacja wąskiego ogrodu
  6. Rośliny do wąskiego ogrodu
  7. Przydomowy ogród - inspiracje, aranżacje, pomysły. GALERIE ZDJĘĆ

Skwerek tuż za domem

Ponad połowa Polaków mieszka w miastach. Nieraz udział zieleni w terenach miejskich pozostawia wiele do życzenia. Każdy skrawek ziemi, który umożliwia wypoczynek wśród zieleni jest na wagę złota. Taką możliwością dla wielu może być przydomowy ogródek.

Wciśnięty między dom a granicę działki ogródek jest często mikroskopijnych rozmiarów. Zaaranżowanie takiej przestrzeni tak, żeby stanowiła wymarzoną przestrzeń wypoczynku stanowi nie lada wyzwanie. Wystarczy jednak dobrze zrozumieć wymagania takiego ogródka, żeby jego rozmiary nie stanęły nam na przeszkodzie.

Obiektywna ocena przestrzeni

To może zabrzmieć jak unik, ale nasz projekt nie ma szans powodzenia, jeśli nie zaakceptujemy w pierwszej kolejności tego, że jesteśmy użytkownikami niewielkiej przestrzeni ogrodowej. Co się z tym wiąże?

Po pierwsze pamiętajmy, że choćbyśmy się nie wiadomo jak starali, w wąskim ogródku nie wytyczymy boiska do badmintona, oczka wodnego z pomostem ani labiryntu z żywopłotu. Nie będzie to miejsce na garden-party dla setki znajomych. Słowem, nie będzie wąski ogródek pełnił funkcji, które może pełnić obszerny ogród.

Po drugie jednak działa to w dwie strony. To znaczy, że obszerny ogródek może nie zdołać realizować zadań, z którymi poradzi sobie doskonale wąski ogród. Pewien stopień przytulności, zaciszności i tajemnicy jest osiągalny tylko w odpowiednio kameralnej skali.

Kiedy zdamy sobie z tego sprawę, od razu lepiej będzie nam zabierać się za planowanie przydomowego skwerku.

Ogród przydomowy
Autor: Piotr Gorączko

Jak poprawić proporcje wąskiego ogrodu?

Pełna akceptacja wąskiego ogrodu nie oznacza jednak, że nie możemy próbować poprawić nieco jego proporcji. Nie chodzi tu jednak o nielegalne wkraczanie na działkę sąsiada ani o zabudowywanie części ogrodu garażem. W aranżacji wąskiego ogrodu chodzi przede wszystkim o złudzenie optyczne. To wystarczy.

Nasz wzrok w pierwszej kolejności zwróci uwagę na proporcje, nie na szerokość. Jeśli uda nam się optycznie skrócić ogród albo podzielić go na sekcje o bardziej harmonijnych proporcjach, będziemy lepiej się w nim czuli.

Wytyczenie krętej ścieżki jest dobrym sposobem na osiągnięcie tego rodzaju złudzenia. Chodzi o to, żeby ścieżka raz na jakiś czas znikała za wyższymi roślinami, tak żeby nie było wiadomo, gdzie kończy się ogród, a w konsekwencji – żeby nie było widać jego proporcji. Wychodzi na to, że wysoka roślinność i meandrująca wokół niej ścieżka to (wbrew pozorom) najprostsza droga do poprawienia proporcji wąskiego ogrodu.

Jak urządzić wąski ogród? Praktyczne wskazówki

Wąski ogródek siłą rzeczy nie raz skazany jest na silne zacienienie, a w konsekwencji – wysoką wilgotność. Musimy to uwzględnić podczas projektowania zarówno ogródkowej „infrastruktury”, jak i przy doborze roślin.

W miejscu zacienionym i wilgotnym wykonanie chodnika z drewna lub innego materiału podatnego na wilgoć jest ryzykowne. Po niedługim czasie nawierzchnia może wymagać naprawy bądź wymiany, jeśli nie będziemy jej regularnie i pieczołowicie pielęgnować.

Lepszym rozwiązaniem w wąskim ogrodzie jest utwardzenie gruntu i wyłożenie go drobnym grysem lub żwirem albo wykonanie ścieżki z betonowych lub kamiennych kostek, które tak szybko nie porosną mchem i nie rozpadną się pod wpływem wilgoci.

Wybierając kostkę, warto jednak pamiętać, że nie może być zbyt gładka. Wilgoć sprawi, że nawierzchnia może być niebezpiecznie śliska.

ogród romantyczny aranżacja
Autor: Marcin Czechowicz W ogrodzie romantycznym zjawisko wyglądają meble tapicerowane - można je wystawić tylko okazjonalnie w słoneczne dni.

Aranżacja wąskiego ogrodu

Nie zmienimy wąskiego ogródka przydomowego w słoneczną zieloną połać, ale możemy próbować go ciut rozjaśnić. Żeby to zrobić, możemy skorzystać z kilku pomysłów:

  • W wąskim ogrodzie ściana stanowiąca jedną z jego granic jest ważnym elementem kompozycji. Pomalujmy ją na jasny kolor, a ogród od razu będzie nieco jaśniejszy. Oczywiście nie musimy decydować się na bardzo jasny odcień, który szybko się pobrudzi. Znajdźmy – jak zawsze zresztą – złoty środek.
  • Również meble ogrodowe mogą zmienić oblicze zielonego zacisza. Wybierzmy jasne meble wykonane z egzotycznych odmian drewna albo z tworzyw sztucznych.
  • Nie zapomnijmy również o tych chwilach po zachodzie słońca, które zamierzamy spędzać w ogrodzie i zaplanujmy nastrojowe i efektowne oświetlenie.

Rośliny do wąskiego ogrodu

Ponieważ wąski ogród jest zazwyczaj wilgotny i zacieniony, do jego aranżacji będziemy potrzebować roślin, które lubią takie warunki. Oto gatunki rosnące dobrze na wilgotnych i ciemnych stanowiskach: 

1. Rośliny na stanowiska wilgotne - jeśli nasz wąski, długi ogród jest miejscem wilgotnym i zacienionym, doskonale będą w nim rosły różne gatunki paproci (m.in. nerecznica samcza, pióropusznik strusi, zanokcica skalna, adiantum stopowate, wietlica), niektóre trawy (turzyce, kosmatki), kokoryczka wielokwiatowa, jasnota plamista, pierwiosnki (również późne np. pierwiosnek Viala), bodziszki, barwinek pospolity, zawilec japoński, wiele ciekawych odmian funkii, tawułek Arendsa i żurawek oraz niskie odmiany hortensji ogrodowej.

2. Rośliny do ogrodu na stanowiska umiarkowanie wilgotne - na stanowisku umiarkowanie wilgotnym w wąskim ogrodzie urośnie natomiast bukszpan pospolity, mahonia pospolita, cis pospolity, pieris japoński, trzmielina Fortune'a, miodunka pstra, orlik mieszańcowy oraz niecierpek nowogwinejski.

2. Pnącza do ogrodu - w wąskim ogrodzie niezwykle cenne są także pnącza, które rosnąc w górę nie zajmują na działce zbyt wiele przestrzeni i pozwalają zasłonić niezbyt atrakcyjne elementy architektury, jak np. mury czy schody. W cieniu lub półcieniu w wąskim ogrodzie możemy posadzić bluszcze pospolite, hortensje pnące, chmiel zwyczajny lub przywarkę japońską. Wybierając rośliny do cienistego wąskiego ogrodu, szukajmy odmian o jasnych liściach, dzięki którym rozjaśnimy ciemne miejsca.

Przydomowy ogród - inspiracje, aranżacje, pomysły. GALERIE ZDJĘĆ

Sonda
W Twoim wymarzonym ogrodzie powinno znaleźć się:
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE