Pnącza na balkon. Rośliny pnące w doniczkach, które można uprawiać na balkonie

2021-04-23 9:11

Pnącza na balkon nie tylko prezentują się atrakcyjnie, ale pozwalają stworzyć prywatny, intymny zakątek, w którym możemy się schować i zregenerować siły. Jakie rośliny pnące na balkon są najlepsze? Jak o nie dbać? Jak zaaranżować zielony parawan na balkonie? Podpowiadamy!

Spis treści

 1. Pnącza na balkon - stwórz swój tajemniczy zakątek
 2. Najpiękniejsze kwiaty pnące na balkon 
 3. Rośliny pnące na balkon o ozdobnych liściach
 4. Aranżacja balkonu i tarasu. GALERIE ZDJĘĆ

Pnącza na balkon - stwórz swój tajemniczy zakątek

Pnącza na balkon to dobry wybór jeśli chcemy stworzyć zielony parawan, osłonę. Balkon może być wspaniałym miejscem wypoczynku, ale nie zawsze zapewni nam całkowitą prywatność. Jeśli więc chcemy uniknąć ciekawskich spojrzeń sąsiadów i stworzyć dla siebie zieloną oazę, powinniśmy pomyśleć o uprawie roślin pnących na balkonie. Decydując się na kwiaty pnące na balkon, możemy wybierać spośród wielu gatunków, kształtów, kolorów. Na pewno znajdziemy pnącza, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania. 

Warto wiedzieć: zanim kupimy rośliny pnące na balkon, dobrze sprawdźmy ich wymagania. Nie każdy gatunek będzie dobrze czuł się na ciemnym i chłodnym balkonie północnym lub bardzo słonecznym balkonie południowym. Niektóre pnącza na balkon potrzebują, by poświęcać im dużo uwagi, a inne mogą rosnąć nawet w trudnych warunkach. Dlatego ważne jest, by kwiaty pnące na balkon dobrać również pod swoje możliwości i styl życia. 

Najpiękniejsze kwiaty pnące na balkon 

Jeśli zależy nam na oryginalnych kwiatach wybierzmy pnącza na balkon takie jak - mandewilla lub bugenwilla. Oba gatunki tych pnączy są wprawdzie dość wymagające, ale ich wspaniałe kwiaty wynagrodzą cały wysiłek, włożony w pielęgnację roślin. Mandewilla oczekuje półcienistego stanowiska z dużą ilością rozproszonego światła oraz żyznego, przepuszczalnego, ale stale lekko wilgotnego podłoża. Roślina lubi też podwyższoną wilgotność powietrza, dlatego warto ją często zraszać. Bugenwilla wymaga natomiast pełnego słońca, ciepłego i zacisznego stanowiska na balkonie oraz żyznej, wapiennej, umiarkowanie wilgotnej gleby. Oba pnącza można przechować przez zimę w chłodnym pomieszczeniu, a przy odpowiedniej pielęgnacji cieszyć się ich urodą przez wiele sezonów na balkonie.

Pięknymi kwiatami może pochwalić się także kobea pnąca, która jednak sprawdza się głównie na dużych balkonach, gdyż osiąga wys. ok. 4-7 m. Ta roślina pnąca zakwita dopiero pod koniec lata (w sierpniu), dlatego przez większą część sezonu jej największą ozdobą pozostają liście. Aby mogła prawidłowo się rozwijać na balkonie, wymaga półcienistego, ale widnego stanowiska oraz umiarkowanie żyznej i wilgotnej gleby. Kobea traktowana jest w Polsce jako roślina jednoroczna, choć można ją też przechować zimą w chłodnym, widnym pomieszczeniu.

Sprawdź też:

Rośliny pnące na balkon o ozdobnych liściach

Jeśli nie lubimy wybierać i chcemy cieszyć się zielonym parawanem oraz pięknymi kwiatostanami, możemy zdecydować się na jednoroczne pnącza na balkon takie jak:

 • wilec purpurowy,
 • wilec klapowany,
 • nasturcję pnącą,
 • groszek pachnący,
 • tunbergię oskrzydloną,
 • fasolę wielokwiatową.

By uzyskać efekt zielonej ściany, warto wybrać wieloletnie rośliny pnące na balkon, a więc na przykład:

 • winobluszcz pięciolistkowy,
 • bluszcz pospolity.

Oba gatunki rosną dość szybko, są mało wymagające i co wazne - odporne na niskie temperatury. Ponadto, można je uprawiać w doniczkach na balkonie.

Bardzo ciekawymi, ale mało jeszcze popularnymi pnącymi roślinami balkonowymi są natomiast rodochiton i pałczatka szorstkawa. Na uwagę zasługuje też ciekawa, niewysoka odmiana hortensji pnącej „Cordifolia”. Zanim jednak posadzimy na balkonie pnącza, musimy przygotować dla nich odpowiednie podpory. Gatunkom roślin pnących delikatnym wystarczą niewielkie kratki lub drabinki, ale rośliny bardziej okazałe będą oczekiwały solidniejszych podpór, np. w postaci metalowych barierek czy mocnych kratownic.

Aranżacja balkonu i tarasu. GALERIE ZDJĘĆ

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE