Pnącza na balkon: rośliny pnące do uprawy w doniczkach

2016-05-17 18:01 Katarzyna Józefowicz

Pnącza na balkonie stworzą przytulny i ukryty przed wzrokiem sąsiadów zakątek. Polecamy rośliny pnące do uprawy w doniczkach na balkonie, które zamienią się w zielony osłonę - parawan.

Pnącza na balkon to dobry wybór jeśli chcemy stworzyć zielony parawan, osłonę. Balkon może być wspaniałym miejscem wypoczynku, ale nie zawsze zapewni nam całkowitą prywatność. Jeśli więc chcemy uniknąć ciekawskich spojrzeń sąsiadów i stworzyć dla siebie zieloną oazę, powinniśmy pomyśleć o uprawie pnączy na balkonie. W doniczkach i pojemnikach może rosnąć wiele gatunków roślin pnących i to zarówno o pięknych kwiatach, jak i o dekoracyjnych liściach.

Pnącza na balkon ładnie kwitnące

Jeśli zależy nam na oryginalnych kwiatach wybierzmy pnącza na balkon takie jak - mandewilla lub bugenwilla. Oba gatunki tych pnączy są wprawdzie dość wymagające, ale ich wspaniałe kwiaty wynagrodzą cały wysiłek, włożony w pielęgnację roślin. Mandewilla oczekuje półcienistego stanowiska z dużą ilością rozproszonego światła oraz żyznego, przepuszczalnego, ale stale lekko wilgotnego podłoża. Roślina lubi też podwyższoną wilgotność powietrza, dlatego warto ją często zraszać.

Sprawdź też:

Bugenwilla wymaga natomiast pełnego słońca, ciepłego i zacisznego stanowiska na balkonie oraz żyznej, wapiennej, umiarkowanie wilgotnej gleby. Oba pnącza można przechować przez zimę w chłodnym pomieszczeniu, a przy odpowiedniej pielęgnacji cieszyć się ich urodą przez wiele sezonów na balkonie. Pięknymi kwiatami może pochwalić się także kobea pnąca, która jednak sprawdza się głównie na dużych balkonach, gdyż osiąga wys. ok. 4-7 m. Ta roślina pnąca zakwita dopiero pod koniec lata (w sieprniu), dlatego przez większą część sezonu jej największą ozdobą pozostają liście. Aby mogła prawidłowo się rozwijać na balkonie, wymaga półcienistego, ale widnego stanowiska oraz umiarkowanie żyznej i wilgotnej gleby. Kobea traktowana jest w Polsce jako roślina jednoroczna, choć można ją też przechować zimą w chłodnym, widnym pomieszczeniu.

Pnącza na balkon o ozdobnych liściach

Jeśli chcemy liczyć na ładne kwiaty, a jednocześnie oczekujemy zielonej osłony na balkonie, możemy zdecydować się na pnącza jednoroczne takie jak np. wilec purpurowy lub klapowany, nasturcję pnącą, groszek pachnący, tunbergię oskrzydloną lub fasolę wielokwiatową. Efekt zielonej ściany na balkonie zapewnią nam z kolei pnącza wieloletnie, jak np. winobluszcz pięciolistkowy lub bluszcz pospolity (odmiany wytrzymałe na niskie temperatury). Oba gatunki rosną dość szybko i są mało wymagające, można je uprawiać w doniczkach na balkonie. Bardzo ciekawymi, ale mało jeszcze popularnymi pnącymi roślinami balkonowymi są natomiast rodochiton i pałczatka szorstka. Na uwagę zasługuje też ciekawa, niewysoka odmiana hortensji pnącej „Cordifolia”. Zanim jednak posadzimy na balkonie pnącza, musimy przygotować dla nich odpowiednie podpory. Gatunkom roślin pnących delikatnym wystarczą niewielkie kratki lub drabinki, ale rośliny bardziej okazałe będą oczekiwały solidniejszych podpór, np. w postaci metalowych barierek czy mocnych kratownic.