Bugenwilla - zjawiskowe pnącze kwitnące na balkon i taras. Co zrobić, by obficie kwitła?

2024-06-07 18:43

Uwielbiasz piękno i kolor bugenwilli? To czas, aby poznać tajniki jej uprawy! Bugenwilla, znana również jako Bougainvillea to obłędne pnącze, które rozkwita w różnych kolorach, dodając uroku każdemu balkonowi czy tarasowi. Jak zadbać o jej zdrowie i obfite kwitnienie w domu, na balkonie lub tarasie? Podpowiadamy!

Spis treści

 1. Bougainvillea - gatunki: bugenwilla gładka i bugenwilla okazała
 2. Bugenwilla - kwiat
 3. Jak uprawiać kwiat bugenwilla? Co zrobić, by bugenwilla obficie kwitła?
 4. Zimowanie bugenwilli
 5. Jak rozmnażać bugenwillę?

Bugenwilla (Bougainvillea) to okazałe pnącze o zdrewniałych pędach, które są pokryte cierniami. Pochodzi z Brazylii. Nazwa pnącza wywodzi się od nazwiska admirała francuskiej marynarki, Louisa Antoine'a de Bougainville, który w 1768 roku jako pierwszy opisał ten gatunek.

Bougainvillea - gatunki: bugenwilla gładka i bugenwilla okazała

Najczęściej uprawia się: bugenwillę okazałą (Bougainvillea spectabilis) i bugenwillę gładką (Bougainvillea glabra) – osiągającą mniejsze rozmiary niż pierwszy gatunek.

  Bugenwilla - kwiat

  Ozdobą bugenwilli są kolorowe, delikatne przykwiatki najczęściej w różnych odcieniach różu, które otaczają bardzo niepozorne kwiaty. W krajach o cieplejszym klimacie bugenwille sadzi się w ogrodach, przy ogrodzeniach, pergolach i ścianach domów. W Polsce uprawia się bugenwillę jako roślinę doniczkową. We wnętrzach dla bugenwilli wybieramy miejsce słoneczne, najlepiej przy południowym oknie.

  Jak uprawiać kwiat bugenwilla? Co zrobić, by bugenwilla obficie kwitła?

  Rosnąc w cieniu bougainvillea będzie kwitła słabo, a do tego starci liście i nie zawiąże pąków kwiatowych na następny rok. Na lato można wystawić bugenwillę na balkon, taras bądź do ogrodu (wynieść roślinę można dopiero pod koniec maja). Trzeba jednak wybrać dla rośliny miejsce osłonięte od wiatru, ciepłe i nasłonecznione. Bugenwilla nie przezimuje na zewnątrz, więc przed nadejściem chłodów trzeba ją wnieść do domu.

  Zimowanie bugenwilli

  Od listopada do końca lutego bougainvillea przechodzi okres spoczynku. Należy ustawić ją wtedy w jasnym pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi około 10 st. C i podlewać raz w tygodniu (nie dopuszczając do przeschnięcia bryły korzeniowej). W tym czasie roślina może zrzucić wszystkie liście – jeśli jednak nie dopuści się do zaschnięcia pędów, w marcu wypuści nowe liście. Pod koniec okresu spoczynku (w połowie lutego) bugenwillę trzeba silnie przyciąć (nawet o połowę długości pędów), aby się rozkrzewiła, a pędy zagęściły.

  Po przycięciu roślinę należy przenieść do ogrzewanego pomieszczenia, a gdy zaczną rozwijać się młode liście trzeba bugenwillę przesadzić do świeżego podłoża (lekkiego, próchnicznego, z dodatkiem torfu) – doniczki nie trzeba wymieniać, bo bugenwilla najlepiej rośnie w ciasnym pojemniku. Po przesadzeniu rośliny nie należy nawozić około 3 tygodnie.

  Od marca do października bugenwillę należy obficie podlewać (każdorazowo usuwając nadmiar wody z podstawki) oraz nawozić co dwa tygodnie płynnym nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących). Przed zakwitnięciem roślinę można zraszać, później już nie, bo krople wody pozostawiają ślady na ozdobnych przykwiatkach.

  Jak rozmnażać bugenwillę?

  Bugenwillę rozmnaża się przez sadzonki pozyskiwane od stycznia do marca. Ścina się 10-centymetrowe zdrewniałe lub półzdrewniałe fragmenty pędów, końcówki zanurza w ukorzeniaczu i umieszcza w wilgotnym podłożu (mieszance torfu z perlitem w stosunku 1:1).

  Sadzonki najlepiej ukorzeniają się w temperaturze 25-30 st. C. Gdy bougainvillea wytworzy korzenie (po 4-6 tygodniach), sadzonki przesadza się do oddzielnych doniczek. Uszczykiwanie pędów sprzyja rozkrzewieniu roślin.

  Poznaj inne kwitnące pnącza:

  Stanowisko słoneczne
  Wilgotność gleby średnio wilgotna
  Roślina ozdobna z kwiatów
  Kategoria Pnącza
  Podlewanie dużo
  Barwa kwiatów biała
  Barwa liści/igieł zielona
  Barwa kwiatów różowa
  Barwa kwiatów czerwona
  Barwa kwiatów pomarańczowa
  Pokrój pnący
  Termin kwitnienia IV - IX
  Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy