Wilec purpurowy - Ipomoea purpurea

2022-03-25 14:27

Wilec purpurowy jest rośliną zaliczaną do rodziny powojowatych (Convolvulaceae). Rośnie dziko na terenie Ameryki Południowej i Środkowej. Ponieważ nie zimuje w naszym klimacie, u nas traktowana jest jako roślina jednoroczna.

Spis treści

  1. Wilec purpurowy - opis
  2. Wilec purpurowy - uprawa i pielęgnacja
  3. Wilec purpurowy – zastosowanie

Wilec purpurowy - opis

Wilec purpurowy jest pnączem o wiotkich i cienkich pędach dorastającym zazwyczaj do 3 m długości, ale w sprzyjających warunkach nawet do 5 m. Wspina się owijając pędami wokół podpór. Błyszczące liście mają kilka centymetrów długości i sercowaty kształt.

Pnącze to kwitnie od lipca do września. Kwiaty mogą być karminowo-fioletowe, białe, niebieskie, różowe lub w paski. Są lejkowate, średnicy około 6 cm, osadzone w kątach liści na długich szypułkach po 2–4 sztuki. Otwierają się w dni pochmurne, w dni słoneczne tylko rano i wieczorem. Nasiona wilca są trujące!

Wilec purpurowy - uprawa i pielęgnacja

Wilec purpurowy najlepiej rośnie w miejscach słonecznych lub półcienistych. Wymaga gleby żyznej, zasobnej w wapń. Rośnie szybko i bujnie, tworząc masę soczyście zielonych liści.

Rozmnaża się go przez nasiona wysiewane wprost do gruntu na miejsce stałe w kwietniu i pierwszej połowie maja. Jeśli zależy nam na wcześniejszym kwitnieniu, można wysiać go do doniczek już w pierwszej połowie kwietnia. Ponieważ przy  wysadzaniu na miejsca stałe (podczas wybijania z doniczek) można łatwo uszkodzić młode rośliny, warto do siewu użyć doniczek torfowych, bo umieszcza się je w ziemi wraz z rozsadą. Ponieważ wilec jest rośliną "żarłoczną" warto zasilać go kompostem lub nawozami dla roślin kwitnących.

Rozmnaża się go przez nasiona wysiewane wprost do gruntu na miejsce stałe w kwietniu i pierwszej połowie maja.

Wilec purpurowy – zastosowanie

Wilec purpurowy rośnie bardzo szybko, więc doskonale nadaje się do okrywania ogrodzeń, pergoli i altan. Nadaje się także do pojemników na balkony.

Poznaj inne kwitnące pnącza:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość do 3 m
Termin kwitnienia VII - IX
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój pnący
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE