Wilec purpurowy - Ipomoea purpurea

2022-03-25 14:27

Wilec purpurowy jest rośliną zaliczaną do rodziny powojowatych (Convolvulaceae). Rośnie dziko na terenie Ameryki Południowej i Środkowej. Ponieważ nie zimuje w naszym klimacie, u nas traktowana jest jako roślina jednoroczna.

Spis treści

  1. Wilec purpurowy - opis
  2. Wilec purpurowy - uprawa i pielęgnacja
  3. Wilec purpurowy – zastosowanie

Wilec purpurowy - opis

Wilec purpurowy jest pnączem o wiotkich i cienkich pędach dorastającym zazwyczaj do 3 m długości, ale w sprzyjających warunkach nawet do 5 m. Wspina się owijając pędami wokół podpór. Błyszczące liście mają kilka centymetrów długości i sercowaty kształt.

Pnącze to kwitnie od lipca do września. Kwiaty mogą być karminowo-fioletowe, białe, niebieskie, różowe lub w paski. Są lejkowate, średnicy około 6 cm, osadzone w kątach liści na długich szypułkach po 2–4 sztuki. Otwierają się w dni pochmurne, w dni słoneczne tylko rano i wieczorem. Nasiona wilca są trujące!

Wilec purpurowy - uprawa i pielęgnacja

Wilec purpurowy najlepiej rośnie w miejscach słonecznych lub półcienistych. Wymaga gleby żyznej, zasobnej w wapń. Rośnie szybko i bujnie, tworząc masę soczyście zielonych liści.

Rozmnaża się go przez nasiona wysiewane wprost do gruntu na miejsce stałe w kwietniu i pierwszej połowie maja. Jeśli zależy nam na wcześniejszym kwitnieniu, można wysiać go do doniczek już w pierwszej połowie kwietnia. Ponieważ przy  wysadzaniu na miejsca stałe (podczas wybijania z doniczek) można łatwo uszkodzić młode rośliny, warto do siewu użyć doniczek torfowych, bo umieszcza się je w ziemi wraz z rozsadą. Ponieważ wilec jest rośliną "żarłoczną" warto zasilać go kompostem lub nawozami dla roślin kwitnących.

Rozmnaża się go przez nasiona wysiewane wprost do gruntu na miejsce stałe w kwietniu i pierwszej połowie maja.

Wilec purpurowy – zastosowanie

Wilec purpurowy rośnie bardzo szybko, więc doskonale nadaje się do okrywania ogrodzeń, pergoli i altan. Nadaje się także do pojemników na balkony.

Poznaj inne kwitnące pnącza:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość do 3 m
Termin kwitnienia VII - IX
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój pnący
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe