Wilec purpurowy - Ipomoea purpurea

2020-07-16 15:37 Anna Skórkowska

Wilec purpurowy jest rośliną zaliczaną do rodziny powojowatych (Convolvulaceae). Rośnie dziko na terenie Ameryki Południowej i Środkowej. Ponieważ nie zimuje w naszym klimacie, u nas traktowana jest jako roślina jednoroczna.

Wilec purpurowy

Wilec purpurowy jest pnączem o wiotkich i cienkich pędach dorastającym zazwyczaj do 3 m długości, ale w sprzyjających warunkach nawet do 5 m. Wspina się owijając pędami wokół podpór. Błyszczące liście mają kilka centymetrów długości i sercowaty kształt.

Pnącze to kwitnie od lipca do września. Kwiaty mogą być karminowo-fioletowe, białe, niebieskie, różowe lub w paski. Są lejkowate, średnicy około 6 cm, osadzone w kątach liści na długich szypułkach po 2–4 sztuki. Otwierają się w dni pochmurne, w dni słoneczne tylko rano i wieczorem.
Nasiona wilca są trujące!

>>Przeczytaj też: Pnącza na balkon. Rośliny balkonowe: polecamy pnącza dobre na balkon

Wilec purpurowy uprawa

Wilec purpurowy najlepiej rośnie w miejscach słonecznych lub półcienistych. Wymaga gleby żyznej, zasobnej w wapń. Rośnie szybko i bujnie, tworząc masę soczyście zielonych liści.

Rozmnaża się go przez nasiona wysiewane wprost do gruntu na miejsce stałe w kwietniu i pierwszej połowie maja. Jeśli zależy nam na wcześniejszym kwitnieniu, można wysiać go do doniczek już w pierwszej połowie kwietnia. Ponieważ przy  wysadzaniu na miejsca stałe (podczas wybijania z doniczek) można łatwo uszkodzić młode rośliny, warto do siewu użyć doniczek torfowych, bo umieszcza się je w ziemi wraz z rozsadą.
Ponieważ wilec jest rośliną "żarłoczną" warto zasilać go kompostem lub nawozami dla roślin kwitnących.

Jak przyspieszyć kwitnienie wilca purpurowego?

Rozmnaża się go przez nasiona wysiewane wprost do gruntu na miejsce stałe w kwietniu i pierwszej połowie maja.

>>Przeczytaj też: Wiosenny wysiew pnączy jednorocznych. Kiedy siać jednoroczne pnącza

Wilec purpurowy – zastosowanie

Wilec purpurowy rośnie bardzo szybko, więc doskonale nadaje się do okrywania ogrodzeń, pergoli i altan. Nadaje się także do pojemników na balkony.

Poznaj inne kwitnące pnącza:

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość do 3 m
Termin kwitnienia VII - IX
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój pnący