Wilec klapowany - Mina lobata (syn. Qamoclit lobata)

2020-07-16 15:37

Wilec klapowany jest pnączem, uprawianym u nas jako roślina jednoroczna. Należy do rodziny powojowatych Convolvulaceae.

Wilec klapowany
Autor: Maria Muszalska Wilec klapowany

Wilec klapowany pochodzi z Ameryki Południowej (tam jest byliną). Pędy osiągają do 5 metrów długości (zazwyczaj mają 3–3,5 m).]

Jest pnączem ozdobnym z kwiatów, które są zebrane w jednostronne, wielobarwne kwiatostany – wiechy. Najmłodsze kwiaty z wiechy (jeszcze zamknięte) są czerwono-purpurowe, starsze – tuż przed otwarciem – pomarańczowe, a otwarte od jasnożółtych do prawie białych. Cała wiecha przypomina wyglądem płomień. Roślina kwitnie od VI do IX–X (do jesiennych przymrozków). Liście są duże, potrójnie klapowane, jasnozielone.

Wilec klapowany świetnie nadaje się do obsadzania altan, pergoli, trejaży, parkanów, krat, balkonów. Wymaga słonecznego, osłoniętego od wiatrów stanowiska i przepuszczalnej, wilgotnej i w miarę zasobnej gleby (na glebach słabszych gorzej rośnie i mniej intensywnie kwitnie).

Jest bardzo wrażliwy na przymrozki, rośliny sadzimy do gruntu po 15 maja (gdy mienie niebezpieczeństwo przymrozków).

Wilec klapowany rozmnaża się przez nasiona wysiewane w III–IV do inspektu lub w maju bezpośrednio do gruntu. Aby rośliny zakwitły wcześniej należy wysiać nasiona na początku marca do doniczek i ustawić je na parapecie okna, a po wiosennych przymrozkach wysadzić z całą bryłą do gruntu.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - X
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Wysokość 3 m - 5 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój pnący
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE