Glicynia kwiecista - Wisteria floribunda

2022-05-31 13:05

Glicynia kwiecista w stanie naturalnym występuje w Japonii i Korei. To silne pnącze wspina się owijając pędami wokół podpory. Rośnie szybko i tworzy znaczną masę pędów i liści, trzeba więc zapewnić glicynii bardzo wytrzymałe i stabilne podparcie. W ostre zimy może przemarzać, ale łatwo odbija z korzeni.

Spis treści

  1. Glicynia kwiecista - charakterystyka
  2. Glicynia kwiecista – uprawa
  3. Glicynia kwiecista – zastosowanie

Glicynia kwiecista - charakterystyka

Glicynia kwiecista tworzy soczyście zielone, pierzaste liście, do 30 cm długości, które jesienią przebarwiają się na żółto. Wiosną - w maju i czerwcu - rozwijają się pachnące lawendowe kwiaty (u odmian także białe, różowe i fioletowoniebieskie), zebrane w zwisające kwiatostany, osiągające nawet do 50 cm długości. Jest ich zazwyczaj bardzo dużo. Po przekwitnięciu glicynia kwiecista zawiązuje owoce – długie omszone strąki.

Przez pierwsze lata glicynia rośnie dość wolno, później nawet 3 m rocznie, ale ponieważ bardzo dobrze znosi cięcie, można regulować jej rozmiary, a także prowadzić ją w formie drzewka. Przycinanie pędów stymuluje też kwitnienie.

Glicynia kwiecista – uprawa

Glicynia kwiecista dobrze czuje się na stanowiskach słonecznych, w miejscach osłoniętych od wiatru. Nie jest wymagająca co do gleby - wystarczy średnio żyzna, ale przepuszczalna. Nie służy jej podłoże mokre oraz stagnująca woda. Glicynię najlepiej rozmnażać przez sadzonki z odkładów (pęd przygina się do podłoża, mocuje, i w miejscu zetknięcia obsypuje żyzną ziemią lub kompostem, a gdy się ukorzeni – odcina od rośliny macierzystej). Egzemplarze powstałe z nasion kwitną słabiej, a na pierwsze kwiaty trzeba czekać kilka, a nawet kilkanaście lat.

Glicynię warto przycinać, bo to pobudza ją do kwitnienia w kolejnym roku. Pierwszy raz zabieg wykonujemy w połowie czerwca (zaraz po przekwitnięciu) prześwietlając, czyli rozluźniając strukturę korony. Drugi raz - na przełomie lipca i sierpnia - skracamy pędy do 5-6 pąków co zwiększy obfitość kwitnienia w kolejnym roku. Im mniej pąków na skracanych pędach tym dłuższe i zarazem efektowniejsze wyrastają z nich kwiatostany. Należy pamiętać, że cięcie po połowie sierpnia jest niewskazane, bo roślina nie zdąży się wzmocnić przed zimą i przemarznie.W rejonach o ostrzejszym klimacie młode egzemplarze należy zabezpieczać na zimę (glebę wokół rośliny okryć ściółką, szyjkę korzeniową obsypać kopczykiem ziemi, a pędy owinąć agrowłókniną lub matą słomianą).

Glicynia kwiecista – zastosowanie

To efektowne pnącze najlepiej czuje się na południowych i południowo-zachodnich elewacjach. Jest fantastyczną dekoracją w okresie kwitnienia, ale także poza nim - dzięki masie zielonych pierzastych liści dodaje budynkom wdzięku. Sprawdza się jako osłona altan i pergoli, a w rejonach cieplejszych naszego kraju można sadzić ją przy ogrodzeniach (pod warunkiem, że miejsce nie jest wietrzne).

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Pnącza
Termin kwitnienia V
Zimozielone Nie
Wysokość 6 m - 10 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój pnący
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE