Kobea pnąca - piękne pnącze na balkon. Jak uprawiać kobeę? Jak długo kwitnie kobea?

2024-04-15 8:39

Kobea pnąca to przepiękne pnącze pochodzące z Meksyku. Mimo tego można uprawiać ją w naszym klimacie, nawet na balkonie! Dowiedz się, jak długo kwitnie kobea i jak ją uprawiać.

Spis treści

  1. Kobea pnąca - jak wygląda pnącze?
  2. Jak długo kwitnie kobea?
  3. Jak uprawiać kobeę?
  4. Czy kobea jest wieloletnia?

Kobea pnąca - jak wygląda pnącze?

Kobea jest pnączem. Kanciaste, wiotkie i kruche pędy kobei dorastają zazwyczaj do 3–4 m (w sprzyjających warunkach nawet do 7 m). Pierzastozłożone liście zakończone są wąsami czepnymi. Jesienią liście kobei przebarwiają się na fioletowoczerwono.

Kobea pnąca zaczyna kwitnąć zazwyczaj w połowie lipca. Ma duże (nawet do 7 cm średnicy), dzwonkowate kwiaty, na początku zielonkawe, później fioletowopurpurowe, o charakterystycznej budowie kielicha. Są odmiany kobei o kwiatach białych. Kwiaty osadzone są na długich, odpornych na zerwanie szypułkach, wyrastają pojedynczo z kątów liści.

Przekwitłe kwiaty należy usuwać, aby zmusić roślinę do tworzenia nowych. Jeśli chcemy uzyskać nasiona, należy wybrać kilka kwiatów i pozwolić zawiązać nasiona (inne przekwitłe kwiaty usuwamy). Ciekawostką jest, że w zapylaniu kwiatów uczestniczą również nietoperze.

Jak długo kwitnie kobea?

Każdy kwiat kobei kwitnie od 1 do 2 dni (kwitnienie jest nierównomierne), po czym jest zastępowany przez kolejny.

Jak uprawiać kobeę?

Kobea pnąca wymaga gleby przepuszczalnej i średnio żyznej oraz słonecznego i osłoniętego stanowiska. Aby roślina obficie kwitła, należy od połowy czerwca zasilać ją nawozami fosforowo-potasowymi z minimalną dawką azotu (w przeciwnym razie uzyskamy dużą masę liści i bardzo słabe kwitnienie).

Kobeę rozmnaża się przez nasiona wysiewane pod koniec lutego lub na początku marca. Nasiona przed siewem należy dobrze namoczyć: w słoiku zalewamy je wodą o temperaturze pokojowej i pozostawiamy na noc. Wsadzamy je „na sztorc” do doniczek. W temperaturze około 20 st. C wschody pojawiają się po 21–25 dniach. Do gruntu wysadzamy po połowie maja w rozstawie co 50 cm.

Czy kobea jest wieloletnia?

W naturalnym środowisku kobea pnąca to roślina wieloletnia i choć w Polsce traktowana jest jak roślina jednoroczna, można spróbować ją przezimować. Najlepiej przeznaczoną do przechowania roślinę uprawiać w pojemniku. Przed przeniesieniem do pomieszczenia przycinamy ją na wysokości 10–15 cm.

Podczas zimowania należy zapewnić temperaturę 8–12 st.C, ograniczyć podlewanie do minimum (tak, aby jej nie zasuszyć). W marcu z przechowanej rośliny pozyskujemy sadzonki, które ukorzenia się w temperaturze co najmniej 25 st. C. Dzięki takiemu sposobowi rozmnażania otrzymamy rośliny, które zakwitną wcześniej niż rozmnażane przez nasiona.

Poznaj inne kwitnące pnącza:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 3 m
Termin kwitnienia VII - IX
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój pnący
Pnącza w ogrodzie

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa