Pnącza zimozielone – akebia pięciolistkowa, wiciokrzew Henry’ego i inne. Pnącza zimozielone na siatkę i kwitnące

2023-09-21 12:05

Pnącza zimozielone to rośliny, które nie tracą liści na zimę – mogą więc stanowić ozdobę ogrodu przez cały rok. Wiele gatunków pnączy wykorzystuje się do obsadzenia siatek i płotów. Które pnącza są zimozielone? Co szybko rośnie na płocie? Odpowiadamy.

Bluszcz pospolity
Autor: serwis prasowy marki Flower Council of Holland Bluszcz pospolity, Hedera

Spis treści

  1. Pnącza zimozielone na siatkę
  2. Pnącza zimozielone kwitnące

Pnącza zimozielone na siatkę

Pnącza zimozielone na siatkę to doskonały sposób na niedrogi i oryginalny sposób ochrony swojej prywatności przed sąsiadami i przechodniami na ulicy. Wiele roślin pnących bez problemu owija się wokół oczek siatki, tworząc zwartą, zieloną ścianę.

By zapewnić sobie maksymalną prywatność przez cały rok i udekorować swoją posesję bez wydawania dużych sum pieniędzy, warto zdecydować się na pnącza zimozielone, które nie tylko nie stracą liści na zimę, ale latem – będą cieszyć nasze oczy kolorowymi kwiatostanami.

Pamiętajmy, że określenie „zimozielony” nie zawsze oznacza „mrozoodporny”. Dlatego też w naszym klimacie jest niewiele roślin pnących zimozielonych, które są w stanie przetrwać duże mrozy. Zanim kupimy dane pnącze, warto upewnić się, że poradzi sobie ono nawet z minusową temperaturą.

Zimą pnącza zimozielone są szczególnie narażone na wysuszenie, dlatego wymagają nawadniania (najlepiej robić to podczas odwilży). Mroźna zima i brak wody mogą przyczynić się do usychania nawet najbardziej odpornych gatunków.

Do najpopularniejszych pnączy zimozielonych na siatkę, które poradzą sobie z naszym klimatem zaliczamy m.in.: wiciokrzewy oraz bluszcze.

Pnącza zimozielone szybkorosnące na siatkę

Niektóre pnącza zimozielone mogą pochwalić się bardzo intensywnym wzrostem. W efekcie możemy szybko pokryć ogrodzenie zieloną kotarą. Niektóre gatunki potrafią stworzyć osłonę muru czy siatki nawet w 2-3 miesiące!

Najciekawsze pnącza zimozielone szybkorosnące na siatkę to:

1. Bluszcz pospolity

Szukając szybkorosnącego pnącza, które nie tylko doskonale się wspinają po ogrodzeniu, murze, pergoli, ale również jest odporne na mróz i prawdziwie zimozielone, warto zdecydować się na bluszcz pospolity. Potrafi osiągnąć wysokość nawet 25 metrów, a jego roczny przyrost szacuje się na 2 metry! Bluszcz należy podlewać także zimą, ponieważ nie znosi długotrwałej suszy. Może za to rosnąć w zacienieniu. Pamiętajmy, ze liście i owoce bluszczu są silnie trujące.

2. Wiciokrzew Henry’ego

To świetna alternatywa dla bluszczu. Wiciokrzew Henry’ego może zgubić liście podczas naprawdę mroźnych zim, ale jeśli zima jest łagodna – bez problemu poradzi sobie z mrozem. Kiedy zauważymy, że wiciokrzew zwija liście, oznacza to, że roślina ma mało wody – warto więc ją podlać. Jako roślina pnąca, wiciokrzew Henry’ego dorasta do wysokości 8 metrów, a roczny przyrost to ok. 30-60 cm. Wiciokrzew Henry’ego lubi słoneczne stanowiska lub półcień.

3. Wiciokrzew zaostrzony

Pnącza zimozielone szybkorosnące na siatkę takie jak wiciokrzewy zaostrzone to bujnie krzewiące się rośliny osiągające do 4 metrów wysokości. Wiciokrzew zaostrzony w ciągu roku może urosnąć 1-2 metry. Co więcej, jest on mrozoodporny i odporny na zanieczyszczenia powietrza, dlatego idealnie sprawdza się w przestrzeni miejskiej. Nie ma większych wymagań glebowych, lubi półcień, ale nie przeszkadza mu też słońce.

4. Akebia pięciolistkowa

Akebia uznawana jest raczej za pnącze półzimozielone, ale często potrafi przetrwać zimę bez utraty liści (przy 15-stopniowych mrozach mogą one brązowieć i opadać). Akebia pięciolistkowa dorasta do wysokości 6 metrów, a jej roczny przyrost waha się między 1-3 m. Akebia nie ma dużych wymagań glebowych, dobrze rośnie w słońcu i w półcieniu.

5. Trzmielina Fortune’a

Rosnąc dziko w lesie, trzmielina może osiągać nawet 7 m wysokości. W warunkach domowych, w ogrodzie urasta na wysokość 3-4 m. Rocznie jej przyrost szacuje się na kilkadziesiąt centymetrów. Dużą zaletą tej odmiany trzmieliny jest jej odporność na mrozy (nawet 25-stopniowe!). Rośnie najlepiej w półcieniu i nie ma szczególnych wymagań glebowych. Dobrze radzi sobie z niższymi murkami i płotami, dlatego jeśli planujemy zakryć nią bardzo wysokie ogrodzenie – lepiej zdecydujmy się na ekspansywny bluszcz lub wiciokrzew.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Pnącza zimozielone kwitnące

Wiele z pnących roślin zimozielonych zakwita w okresie wiosenno-letnim (niektóre kwitną nawet do jesieni). Piękne różnokolorowe kwiatostany stanowią ozdobę ogrodu i urozmaicają przestrzeń. Warto jednak zapoznać się dokładnie z wymaganiami danego pnącza, by zapewnić mu jak najlepsze warunki do wzrostu i kwitnienia.

Jakie pnącza zimozielone kwitnące posadzić na ogrodzeniu, by nie tylko chroniły nas przed wzrokiem sąsiadów, ale również cieszyły oczy zjawiskowymi kwietnymi pąkami? Oto kilka przykładów:

1. Wiciokrzew Henry’ego

Rurkowate, niewielkich rozmiarów kwiaty w kolorze purpurowym pojawiają się w czerwcu i lipcu. Kwiaty wiciokrzewu Henry’ego są prawie bezwonne, ale dzięki swojemu specyficznemu kształtowi prezentują się oryginalnie i atrakcyjnie. Latem wiciokrzew Henry’ego obradza w ciekawie prezentujące się fioletowe owoce.

2. Wiciokrzew zaostrzony

Wiciokrzew zaostrzony kwitnie od czerwca do października. Zebrane w kwiatostany na szczycie pędów kwiaty wiciokrzewu mają kształt rurkowaty. Kwitną na kolor kremowo-żółty. Owoce wiciokrzewu zaostrzonego są drobne, fioletowe.

3. Akebia pięciolistkowa

Same liście akebii można uznać za jej główny walor estetyczny, ale to pnącze zyskuje na wyglądzie jeszcze bardziej w maju, gdy zakwitają jego purpurowe, zebrane w grona kwiaty. Co więcej – kwiaty akebii pięciolistkowej wydzielają przyjemny, delikatny zapach (zbliżony do cynamonu).

4. Jeżyna Henry’ego

Liście jeżyny Henry’ego są dość nietypowe jak na pnącze zimozielone i wyglądem (3-klapowe z białymi włoskami) przywodzą na myśl egzotyczne gatunki roślin. Jeżyna Henry’ego zakwita w czerwcu różowymi lub jasnoczerwonymi kwiatami zebranymi w grona. Natomiast czarne owoce pojawiają się późnym latem.

Podsumowanie

Jak widzimy pnącza zimozielone to doskonały sposób na ozdobę ogrodu nawet podczas zimowych miesięcy. Pnącza zimozielone na siatkę zapewniają prywatność i ochronę przed ciekawskimi spojrzeniami, natomiast pnącza zimozielone kwitnące wprowadzają do ogrodu odrobinę koloru latem i jesienią, ciesząc oko bujnymi kwiatostanami.

Zajrzyj do najpiękniejszych polskich mieszkań: