Kwiaty doniczkowe kwitnące. 11 kwitnących roślin do domu i biura

2022-01-31 14:06

Kwiaty doniczkowe nie tylko stanowią ozdobę mieszkań czy biur, ale również poprawiają nastrój, uspokajają i poprawiają jakość powietrza. Niektóre gatunki, oprócz pięknych liści, mogą pochwalić się imponującymi kwiatami. Oto najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące do domu i biura!

Spis treści

  1. Kwiaty doniczkowe kwitnące – o czym pamiętać?
  2. Egzotyczne kwiaty doniczkowe kwitnące

Kwiaty doniczkowe kwitnące – o czym pamiętać?

Nie wszystkie kwiaty doniczkowe kwitnące pokazują swoje kwiatostany od razu. Niektórym gatunkom zajmuje to kilka lat, a inne potrzebują większej uwagi i odpowiednich warunków, by zakwitnąć.

Są jednak rośliny doniczkowe, które są stosunkowo proste w uprawie i pozwalają nam cieszyć oczy różnokolorowymi kwiatami przez długie miesiące, a nawet zimą! Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną roślinę kwitnącą w doniczce, warto zapoznać się z jej wymaganiami i upewnić się, że będziemy mogli zapewnić jej dogodne warunki do wzrostu i kwitnienia.

Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z uprawą roślin doniczkowych – zamiast kupować wymagające gatunki, lepiej skupić się na kwitnących kwiatach doniczkowych, które są łatwe w uprawie nawet dla początkujących.

Poniżej prezentujemy najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące, które będą idealną dekoracją mieszkania i biura.

Egzotyczne kwiaty doniczkowe kwitnące

Kwiaty doniczkowe kwitnące to w większości gatunki wieloletnie, a więc kwitnące (z przerwami na spoczynek) przynajmniej przez 2 lata. Wyjątkiem może być kalanchoe, które gdy raz zakwitnie, będzie dość kapryśne i nieskore do pokazania kwiatów w kolejnych sezonach. Oczywiście, powtórne kwitnienie kalanchoe jest możliwe, wymaga jednak dużo uwagi i konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Wśród kwitnących roślin doniczkowych prym wiodą egzotyczne kwiaty doniczkowe kwitnące, które odpowiednio prowadzone, są w stanie kwitnąc bardzo długo. Do nich zaliczyć możemy między innymi:

1. Skrzydłokwiat – niewiele kwiatów doniczkowych kwitnących jest tak łatwych w uprawie jak skrzydłokwiaty; te intrygujące rośliny mogą poszczycić się pięknymi białymi kwiatami. Co więcej, skrzydłokwiat jest rośliną oczyszczającą powietrze, dlatego warto wstawić je do salonu, sypialni czy biura. Skrzydłokwiat preferuje miejsca zacienione i dość dużą wilgotność ziemi oraz powietrza.

2. Anturium – kwiaty tej tropikalnej rośliny o sercowatych liściach najczęściej przybierają kolor czerwony. Niektóre odmiany mają kwiaty fioletowe lub różowe. Anturium nie lubi mocnego słońca, preferuje natomiast stanowiska jasne o rozproszonym świetle. Podobnie jak skrzydłokwiat, lubi wilgotne podłoże i powietrze. Ciekawostka: anturium jest bardzo wytrzymałą rośliną – w bukiecie ciętym jest w stanie przetrwać nawet 30 dni!

3. Eschynantus (eszynantus) – roślina pnąca, która ma dość wysokie wymagania, ale przy tym jest jedną z najbardziej atrakcyjnych gatunków egzotycznych! W swoich naturalnych warunkach eschynantus rośnie na drzewach, które dekoruje swoimi oryginalnymi dużymi kwiatami w intensywnym, czerwono-pomarańczowym kolorze. Eschynantusy nie lubią dużego słońca, przeciągów, obfitego podlewania, przestawiania i dużych skoków temperatur. By zapewnić im odpowiednią wilgotność powietrza (podobną do tej w tropikalnych lasach), warto postawić eschynantus blisko nawilżacza powietrza.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE:

4. Storczyk (orchidea, falenopsis) – potrafi bardzo długo kwitnąć, jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki; storczyki nie lubią przelewania – to najczęstszy błąd, który doprowadza do gnicia i zamierania rośliny; storczyki nie znoszą też mocnego światła, dlatego latem dobrze postawić je na wschodnim lub zachodnim parapecie, a zimą – na południowym.

5. Fiołek afrykański (sępolia) – jako kwiaty doniczkowe kwitnące wieloletnie, fiołki mogą pochwalić się licznymi kolorowymi kwiatuszkami nawet przez cały rok. Co więcej, fiołki afrykańskie, ponieważ w naturze porastają chłodniejsze i ciemniejsze stoki afrykańskich gór, przywykły do trudniejszych warunków, dlatego uważa się je za dość proste w uprawie – idealnie sprawdzą się jako kwiaty dla początkujących.

6. Fiołek alpejski (cyklamen) – podobnie jak swój afrykański kuzyn, fiołek alpejski kwitnie długo i obficie. Fiołek alpejski lubi chłód, dlatego najwięcej kwiatów wypuszcza w okresie jesienno-zimowym. Roślina kwitnie na m.in. na biało, różowo i czerwono.

7. Kalanchoe Blossfelda – to sukulent o błyszczących mięsistych liściach i drobnych kwiatach o różnej barwie i odcieniach (od ciemnoczerwonych, przez żółte aż po białe). Kalanchoe nie wymaga częstego podlewania, chociaż nie lubi długich okresów suszy (zwłaszcza podczas kwitnienia). Źle znosi natomiast przelanie i wodę stojącą w doniczce (może ona doprowadzić do gnicia korzeni).

8. Guzmania – znana jest ze swoich imponujących kolorowych kwiatostanów, które kwitną nawet przez kilka miesięcy; na każdej rozecie liściowej guzmania zakwita tylko raz, a następnie zamiera; kwiat lubi dużą wilgotność powietrza, słoneczne stanowiska (ale nie mocne słońce) i regularne podlewanie (dość obfite).

9. Hoja – to niewymagająca roślina lubiąca zaciemnione stanowiska; kwitnie na biało; jako kwiat pnący będzie potrzebować kratki lub czegoś, po czym może się piąć; by zobaczyć kwiaty, należy uzbroić się w cierpliwość (ale zdecydowanie jest to warte czekania) – hoja może wypuścić kwiaty dopiero po kilku latach.

10. Hiacynt – nie tylko może pochwalić się atrakcyjnym ukwieceniem, ale również pięknym zapachem; można go uprawiać zarówno w doniczkach jak i w ogrodzie; kwiat ten lubi regularne podlewanie i stanowisko blisko okna – jeśli zadbamy o dobre nawodnienie, hiacynt może zakwitnąć nawet po 3 tygodniach!

11. Syningia okazała – podobnie jak inne kwiaty doniczkowe kwitnące preferuje miejsca dobrze oświetlone, ale nie znosi mocnego słońca; syningia charakteryzuje się dużymi kielichowymi kwiatami w różnych kolorach (najczęściej jest to czerwień); jej liście pokryte są przyjemnymi w dotyku włoskami; warto pamiętać, że syningia lubi obfite podlewanie i regularne nawożenie.

Kwiaty doniczkowe kwitnące stanowią piękną ozdobę każdego wnętrza. Gdy zapewnimy im odpowiednie warunki odwdzięczą się nam kolorowymi kwiatami. Niektóre kwiaty kwitnące wieloletnie są w stanie produkować kwiaty nawet przez cały rok (także zimą), dlatego jeśli zależy nam na wypełnieniu przestrzeni feerią roślinnych barw, warto zdecydować się na te właśnie gatunki.

Zobacz najpiękniejsze rośliny kwitnące do domu:

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany