Cyklamen perski - Cyclamen persicum

2021-04-13 11:35 Opracowanie: redakcja serwisu

Cyklamen perski jest jedną z najpiękniejszych doniczkowych roślin kwitnących zimą wykorzystywanych do ozdabiania wnętrz.

Cyklamen perski kwiat

Rodzaj Cyclamen obejmuje około 16 gatunków, pochodzących głównie z obszaru śródziemnomorskiego. Jego łacińska nazwa pochodzi od greckiego słowa kyklos – kolisty, co jest związane ze spiralnym skręceniem szypułek kwiatowych niektórych gatunków w okresie wykształcania nasion. Ojczyzną Cyclamen persicum, od którego pochodzą nasze rośliny doniczkowe, jest Azja Mniejsza, gdzie został znaleziony w 1731 roku. Wyjściowy gatunek ma małe, delikatne kwiaty i zielone liście. Współczesne odmiany mają kwiaty o całej gamie barw – od białej przez różne odcienie różowej, różowofioletowej, łososiowej, do szkarłatnej i ciemnoczerwonej. Ich liście mają piękne, srebrzyste, marmurkowe wzory. Te nowe odmiany, otrzymane w wyniku krzyżowania i selekcji roślin o pożądanych cechach, są często łatwiejsze do uprawy w mieszkaniach.

Wybierając roślinę należy zwracać uwagę na to, aby jej liście były mocne (rośliny o wiotkich liściach przyniesione do domu wkrótce „oklapną”) i aby miała liczne pąki kwiatowe głęboko wśród liści. Bulwa musi wystawać nieco z ziemi. Rozgarniając ostrożnie liście trzeba sprawdzić, czy nie ma oznak gnicia u ich nasady.

>>Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe kwitnące zimą

Cyklamen uprawa

Cyklameny kwitną od jesieni do wiosny, po przekwitnieniu część nadziemna obumiera. Lubią dużo światła, lecz wymagają ochrony przed silnym nasłonecznieniem - idealne dla nich jest okno od wschodu. Optymalna temperatura w dzień wynosi 7–15 st. C, nocą – około 5 st. C mniej. Latem można go wysadzić do ogrodu.Podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne, ale roślina nie może stać w wodzie. Zawsze podlewamy do podstawki, aby nie zamoczyć bulwy. W okresie wzrostu i kwitnienia nawadniamy 2 razy w tygodniu i zasilamy płynnym nawozem przy podlewaniu co 14 dni. Po przekwitnieniu pozwalamy roślinie przejść w okres spoczynku w chłodnym pomieszczeniu zabezpieczonym od mrozu. Podlewamy raz w tygodniu, ale nie dopuszczamy do wyschnięcia ziemi. Gdy zaczną się pojawiać nowe liście, nawadniamy roślinę i trzymamy w chłodnym, dobrze przewietrzanym miejscu.

>>Przeczytaj też: Jak pielęgnować fiołka alpejskiego

Wiele osób nie osiąga sukcesów w uprawie cyklamenów, często bowiem potrafi ona dosłownie zginąć w ciągu kilku dni. Aby tak się nie stało, trzeba umiejętnie zaaklimatyzować cyklamen do warunków naszego mieszkania. Najpierw należy przetrzymać go w chłodnym pomieszczeniu i zapewnić wysoką wilgotność powietrza (na przykład umieszczając doniczkę na kamykach w podstawce z wodą lub w zewnętrznym pojemniku z wilgotnym torfem). Im chłodniejsze jest pomieszczenie, tym dłużej cyklamen żyje.Aby zabezpieczyć odpowiednią dla cyklamenu wilgotność powietrza, trzeba ustawić doniczkę z rośliną na kamykach w podstawce z wodą lub umieścić ją w doniczce zewnętrznej z wilgotnym torfem. Rośliny nie wolno zraszać, a zakurzone liście należy czyścić miękkim pędzelkiem. Nie wolno też używać środków nabłyszczających.

Przesadzamy po przekwitnieniu, gdy stare liście obumrą, a zaczną się pojawiać nowe. Ostrożnie wyrywamy martwe kwiaty i liście. Nie przesadzamy do zbyt dużej doniczki, gdyż cyklamen lepiej kwitnie w „przyciasnym” naczyniu.We właściwych warunkach roślina może żyć kilka lat. W miarę starzenia się rośliny kwiaty mogą stawać się coraz mniejsze.

>>Przeczytaj też: Cyklameny: gatunki cyklamenów do uprawy w gruncie w ogrodzie

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 35 cm
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł zielono-szara
Termin kwitnienia X - III
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021