Rosiczka - Drosera

2020-07-16 15:42 Katarzyna Józefowicz
Drosera intermedia
Autor: photos.com Drosera intermedia

Rosiczki to szczególna grupa roślin, łącząca w sobie zarówno cechy mięsożernego drapieżnika, jak i typowej rośliny zielnej.

Rodzaj Drosera jest bardzo zróżnicowany i liczy ponad 180 gatunków, żyjących w różnych częściach świata. W zależności od środowiska, w którym występują, rosiczki mogą być roślinami tropikalnymi, prowadzącymi wegetację cały rok i wymagającymi dużej wilgotności powietrza oraz stałej, dość wysokiej temperatury lub roślinami klimatu umiarkowanego, przechodzącymi okres zimowego spoczynku.

Rosiczka mięsożerna

Zwykle rosiczki dorastają do 5-20 cm wysokości, mają podłużne lub jajowate liście ułożone w kształt rozety bądź wyrastające skrętolegle na niewielkiej łodydze. Brzeg liści pokrywają liczne włoski wydzielające na końcach niewielkie kropelki lepkiej i słodkawej cieczy, która może być przeźroczysta (przypomina krople rosy) lub zabarwiona na różowo. Jej głównym zadaniem jest wabienie i chwytanie owadów, a także przytrzymywanie ofiary podczas trawienia. Owad, próbując uwolnić się z pułapki, po krótkim czasie opada z sił, po czym zostaje rozłożony przez roślinę za pomocą specjalnych enzymów. Taki sposób odżywiania jest jednak dla rosiczek jedynie uzupełnieniem diety, szczególnie przydatnym na niezbyt żyznych i ubogich w azot podłożach.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze rośliny owadożerne do uprawy w domu

Gatunki rosiczki

Chociaż większość rosiczek to rośliny zasiedlające bardziej przyjazne środowiska, kilka gatunków można także spotkać na terenie naszego kraju. Należą do nich:

  • rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia) o różowych włoskach i małych, okrągłych listkach, wyrastających na długich ogonkach),
  • rosiczka długolistna (Drosera anglica) o wydłużonych liściach, uzbrojonych w długie, różowe włoski),
  • rosiczka pośrednia (Drosera intermedia) o niewielkich, owalnych liściach i długich, różowych włoskach). Ich liczebność jest jednak tak mała, że zostały objęte ścisłą ochroną gatunkową.

Wiele gatunków rosiczek można też uprawiać w doniczkach w mieszkaniu, oczywiście pod warunkiem zapewnienia roślinom odpowiednich warunków środowiskowych, odpowiadających ich indywidualnym wymaganiom.

Poznaj też inną roślinę drapieżną - dzbanecznik

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość 5 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł zielona