Falenopsis - Phalaenopsis

2021-12-31 13:19
Falenopsis
Autor: GettyImages Falenopsis

Falenopsis to grupa roślin obejmującą kilkadziesiąt gatunków należących do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Większość z nich w środowisku naturalnym występuje w Indonezji oraz Filipinach.

Falenopsis osiąga zwykle do 70 cm wysokości. Ma duże, skórzaste liście i zielone korzenie powietrzne (nie przysypuje się ich ziemią). Kwiaty mogą mieć różną barwę. Często spotyka się okazy kwitnące na biało lub różowo. Są jednolite lub nakrapiane. Termin kwitnienia storczyków z rodzaju falenopsis jest zróżnicowany.

Storczyki Falenopsis lubią stanowiska jasne o dużej ilości światła rozproszonego. Należy unikać stanowisk bezpośrednio nasłonecznionych. Optymalne są parapety okien usytuowanych na północ i wschód. Roślina preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Może to być uniwersalna ziemia dla roślin doniczkowych wymieszana z mchem, ziemią liściową oraz korzeniami paproci. Na rynku można dostać także specjalistyczne podłoża do storczyków. Każdorazowo roślinie należy zapewnić dobrą warstwę drenażu.

Falenopsis przesadza się po kwitnieniu – raz na kilka lat – gdy korzenie przerosną otwory w donicy. W uprawie storczyków często wykorzystuje się przezroczyste pojemniki. Optymalna temperatura dla storczyków falenopsis latem wynosi 21-23 st. C, zimą 15 st. C. Roślinę podlewa się rzadko – tak, aby ziemia zdążyła przeschnąć. Zabieg można częściowo zastąpić regularnym, nawet codziennym zraszaniem. Przez sezon wegetacyjny warto sporadycznie stosować nawozy wieloskładnikowe w płynie (mocno rozcieńczone dawki). Falenopsis trzeba chronić przed chorobami grzybowymi. Falenopsis to jeden z popularnych storczyków uprawianych w pojemnikach, wykorzystywanych do dekoracji zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów wielobarwna
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W lutym czerpiemy energię z wyrazistości (kolorów i stylów), doceniamy także przytulność w domu. W rubryce MOODBOARD sprawdzamy śmiałe połączenie fioletu z niebieskim.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Luty 2022