Falenopsis - Phalaenopsis

2020-07-16 15:54 Michał Mazik

Falenopsis to grupa roślin obejmującą kilkadziesiąt gatunków należących do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Większość z nich w środowisku naturalnym występuje w Indonezji oraz Filipinach.

Falenopsis osiąga zwykle do 70 cm wysokości. Wytwarza duże, skórzaste liście i zielone korzenie powietrzne (nie przysypuje się ich ziemią). Kwiaty mogą mieć różną barwę. Często spotyka się okazy kwitnące na biało lub różowo. Są jednolite lub nakrapiane. Termin kwitnienia storczyków z rodzaju falenopsis jest zróżnicowany.

Storczyki Falenopsis lubią stanowiska jasne o dużej ilości światła rozproszonego. Należy unikać stanowisk bezpośrednio nasłonecznionych. Optymalne są parapety okien usytuowanych na północ i wschód. Roślina preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Może to być uniwersalna ziemia dla roślin doniczkowych wymieszana z mchem, ziemią liściową oraz korzeniami paproci. Na rynku można dostać także specjalistyczne podłoża do storczyków. Każdorazowo roślinie należy zapewnić dobrą warstwę drenażu.
Falenopsis przesadza się po kwitnieniu – raz na kilka lat – gdy korzenie przerosną otwory w donicy. W uprawie storczyków często wykorzystuje się przezroczyste pojemniki.

Optymalna temperatura dla storczyków falenopsis latem wynosi 21-23 st. C, zimą 15 st. C. Roślinę podlewa się rzadko – tak, aby ziemia zdążyła przeschnąć. Zabieg można częściowo zastąpić regularnym, nawet codziennym zraszaniem. Przez sezon wegetacyjny warto sporadycznie stosować nawozy wieloskładnikowe w płynie (mocno rozcieńczone dawki). Falenopsis trzeba chronić przed chorobami grzybowymi.

Falenopsis to jeden z popularnych storczyków uprawianych w pojemnikach, wykorzystywanych do dekoracji zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów wielobarwna

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021