Storczyk (Falenopsis) - Phalaenopsis

2022-02-22 13:26

Storczyk falenopsis to jedna z najpopularniejszych roślin kwitnących uprawianych w domowych warunkach. Storczyki w środowisku naturalnym występują głównie w Indonezji i Filipinach.

Storczyk Falenopsis
Autor: GettyImages Storczyk Falenopsis nie lubi intensywnego słońca, dlatego najlepiej rośnie na stanowiskach ze światłem rozproszonym.

Spis treści

  1. Storczyk Phalaenopsis - wygląd
  2. Storczyk falenopsis - stanowisko
  3. Storczyk falenopsis - podlewanie i nawożenie
  4. Storczyk falenopsis - podłoże
  5. Storczyk Phalaenopsis - przesadzanie

Storczyk Phalaenopsis - wygląd

Falenopsis to jeden z popularnych storczyków uprawianych w pojemnikach, wykorzystywanych do dekoracji zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz. Storczyk falenopsis osiąga zwykle do 70 cm wysokości. Ma duże, skórzaste liście i zielone korzenie powietrzne (nie przysypuje się ich ziemią).

Kwiaty mogą mieć różną barwę. Często spotyka się okazy kwitnące na biało lub różowo. Są jednolite lub nakrapiane. Termin kwitnienia storczyków z rodzaju falenopsis jest zróżnicowany.

ZOBACZ TEŻ: Niewymagające kwiaty doniczkowe. 12 roślin dla początkujących i zapracowanych

Storczyk falenopsis - stanowisko

Storczyki Falenopsis lubią stanowiska jasne o dużej ilości światła rozproszonego. Należy unikać stanowisk bezpośrednio nasłonecznionych. Optymalne są parapety okien usytuowanych na północ i wschód. Optymalna temperatura dla storczyków falenopsis latem wynosi 21-23 st. C, zimą 15 st. C.

Storczyk falenopsis - podlewanie i nawożenie

Roślinę podlewa się rzadko – tak, aby ziemia zdążyła przeschnąć. Zabieg można częściowo zastąpić regularnym, nawet codziennym zraszaniem. Przez sezon wegetacyjny warto sporadycznie stosować nawozy wieloskładnikowe w płynie (mocno rozcieńczone dawki).

ZOBACZ TEŻ: Jak dbać o storczyki w domu? Wszystko na temat pielęgnacji odmian storczyków w doniczkach

Storczyk falenopsis - podłoże

Storczyk falenopsis preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Może to być uniwersalna ziemia dla roślin doniczkowych wymieszana z mchem, ziemią liściową oraz korzeniami paproci. Na rynku można dostać także specjalistyczne podłoża do storczyków. Każdorazowo roślinie należy zapewnić dobrą warstwę drenażu. W uprawie storczyków często wykorzystuje się przezroczyste pojemniki.

Storczyk Phalaenopsis - przesadzanie

Kiedy przesadzać storczyki? Falenopsis przesadza się po kwitnieniu – raz na kilka lat – gdy korzenie przerosną otwory w donicy. 

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów wielobarwna
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE