Storczyk (Falenopsis) - Phalaenopsis

2022-02-22 13:26

Storczyk falenopsis to jedna z najpopularniejszych roślin kwitnących uprawianych w domowych warunkach. Storczyki w środowisku naturalnym występują głównie w Indonezji i Filipinach.

Storczyk Falenopsis
Autor: GettyImages Storczyk Falenopsis nie lubi intensywnego słońca, dlatego najlepiej rośnie na stanowiskach ze światłem rozproszonym.

Spis treści

  1. Storczyk Phalaenopsis - wygląd
  2. Storczyk falenopsis - stanowisko
  3. Storczyk falenopsis - podlewanie i nawożenie
  4. Storczyk falenopsis - podłoże
  5. Storczyk Phalaenopsis - przesadzanie

Storczyk Phalaenopsis - wygląd

Falenopsis to jeden z popularnych storczyków uprawianych w pojemnikach, wykorzystywanych do dekoracji zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz. Storczyk falenopsis osiąga zwykle do 70 cm wysokości. Ma duże, skórzaste liście i zielone korzenie powietrzne (nie przysypuje się ich ziemią).

Kwiaty mogą mieć różną barwę. Często spotyka się okazy kwitnące na biało lub różowo. Są jednolite lub nakrapiane. Termin kwitnienia storczyków z rodzaju falenopsis jest zróżnicowany.

ZOBACZ TEŻ: Niewymagające kwiaty doniczkowe. 12 roślin dla początkujących i zapracowanych

Storczyk falenopsis - stanowisko

Storczyki Falenopsis lubią stanowiska jasne o dużej ilości światła rozproszonego. Należy unikać stanowisk bezpośrednio nasłonecznionych. Optymalne są parapety okien usytuowanych na północ i wschód. Optymalna temperatura dla storczyków falenopsis latem wynosi 21-23 st. C, zimą 15 st. C.

Storczyk falenopsis - podlewanie i nawożenie

Roślinę podlewa się rzadko – tak, aby ziemia zdążyła przeschnąć. Zabieg można częściowo zastąpić regularnym, nawet codziennym zraszaniem. Przez sezon wegetacyjny warto sporadycznie stosować nawozy wieloskładnikowe w płynie (mocno rozcieńczone dawki).

ZOBACZ TEŻ: Jak dbać o storczyki w domu? Wszystko na temat pielęgnacji odmian storczyków w doniczkach

Storczyk falenopsis - podłoże

Storczyk falenopsis preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Może to być uniwersalna ziemia dla roślin doniczkowych wymieszana z mchem, ziemią liściową oraz korzeniami paproci. Na rynku można dostać także specjalistyczne podłoża do storczyków. Każdorazowo roślinie należy zapewnić dobrą warstwę drenażu. W uprawie storczyków często wykorzystuje się przezroczyste pojemniki.

Storczyk Phalaenopsis - przesadzanie

Kiedy przesadzać storczyki? Falenopsis przesadza się po kwitnieniu – raz na kilka lat – gdy korzenie przerosną otwory w donicy. 

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów wielobarwna