Dlaczego warto mieć rośliny w miejscu pracy? Zalety roślin w biurze

2022-04-22 10:42

Niezależnie czy pracujemy w biurze, czy w domu, warto w miejscu pracy zadbać o obecność roślin. Dlaczego? Najnowsze badania pokazały, że „zielone biura” pełne roślin nie tylko pozytywnie wpływają na samopoczucie pracowników, ale również na ich wydajność!

rośliny w biurze
Autor: getty images

Spis treści

  1. Rośliny w biurze – czuj się lepiej, pracuj lepiej
  2. Rośliny do biura – naturalna ozdoba
  3. Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania:

Rośliny w biurze – czuj się lepiej, pracuj lepiej

Korzyści z obcowania z roślinami jest mnóstwo, dlatego wielu z nas chętnie tworzy we własnych czterech ścianach zielone dżungle. Ale obecność roślin może być korzystna dla nas także w miejscach pracy. Oto kilka najważniejszych powodów, dla których warto zaprosić rośliny do biur i gabinetów!

1. Rośliny w biurze niwelują szkodliwe działanie klimatyzacji

W większości biur i miejsc pracy jest klimatyzacja. Z jednej strony podczas upałów zapewnia zbawienny chłód, a zimą – przyjemne ciepło. Niestety, klimatyzacja może negatywnie wpływać na nasze zdrowie: w pomieszczeniach, w których działa klimatyzacja często spada poziom wilgoci. Powietrze jest również suche, co z kolei prowadzi do przeziębień, alergii i problemów z zatokami, a także podrażnień skóry i oczu.

Dzięki obecności roślin w biurach i miejscach pracy poprawia się nie tylko jakość, ale również wilgotność powietrza. Rośliny niwelują znacznie negatywne skutki działającej klimatyzacji, dbając tym samym o nasze zdrowie.

2. Rośliny oczyszczają powietrze z kurzu, pyłu, szkodliwych substancji

Jakiś czas temu bardzo głośno było o liście roślin oczyszczających powietrze stworzonej przez NASA. Amerykańscy uczeni przetestowali wiele różnych gatunków roślin i ich właściwości oczyszczające. Okazało się, że istnieje grupa roślin, które pomagają pozbyć się toksycznych substancji, kurzu, pyłu i innych szkodliwych substancji lotnych z powietrza.

A ponieważ w miejscach pracy (szczególnie biurach) powietrze jest zanieczyszczone przez substancje chemiczne pochodzące np. z mebli, sprzętów elektronicznych, wykładzin podłogowych czy farb, nie wspominając o kurzu i pyle, którego jest tam pełno – zwykłe odkurzenie czy przetarcie biurka może nie wystarczyć. Dlatego z pomocą przychodzą rośliny – szczególnie gatunki oczyszczające powietrze, a więc np. skrzydłokwiat, bluszcz, sansewieria, dracena czy epipremnum złociste.

Więcej o roślinach oczyszczających powietrze przeczytasz tutaj >>>

3. Rośliny mogą zadbać o nasz wzrok podczas pracy przy komputerze

Wielogodzinna praca przy komputerze męczy nasze oczy i je wysusza, co może doprowadzić do ich podrażnienia i infekcji. Okuliści zalecają postawienie zielonej rośliny na biurku (najlepiej bezpośrednio obok monitora) lub w niewielkiej odległości od stanowiska pracy.

Obecność rośliny i regularne na nią spoglądanie sprawia, że wzrok mniej się męczy. Soczysta zieleń pozytywnie wpływa na nastrój, pomaga się odprężyć, a nawilżone przez roślinkę powietrze zapobiega wysuszeniu i podrażnieniu spojówek.

4. Rośliny pomagają się uspokoić, odprężyć, zmniejszają stres

Nie od dziś wiadomo, że przebywanie wśród roślin wpływa pozytywnie również na ludzką psychikę. Zielone rośliny wyciszają, relaksują i uspokajają – co szczególnie może być przydatne w miejscach pracy, których pracownicy stale narażeni są na czynniki stresogenne.

5. Rośliny w biurze zwiększają produktywność i kreatywność

Nie tak dawno kilka brytyjskich uniwersytetów przeprowadziło szereg badań, sprawdzając, jak obecność roślin w biurach wpływa na efektywność pracowników, a także ich samopoczucie. Wyniki nie pozostawiły złudzeń: biura, które wypełniono roślinami i tzw. zielonymi ścianami radziły sobie dużo lepiej niż miejsca, gdzie nie było roślin.

Po wypełnieniu pomieszczeń roślinami produktywność pracowników wzrosła o ok. 15%. Jednocześnie liczba popełnianych przez nich błędów spadła o 12%. Wg badaczy wzrosła również kreatywność (o ok. 15%) i ogólne zadowolenie oraz poczucie bezpieczeństwa. A więc to oficjalne: rośliny sprawiają, że czujemy się lepiej i pracujemy lepiej!

Rośliny do biura – naturalna ozdoba

To, że rośliny są zbawienne dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego już wiemy. A czy architekci chętnie aranżują przestrzenie biurowe z roślinami?

Okazuje się, że tak. Trend na „zielone biura” w ciągu ostatnich kilku lat nabrał rozpędu – i zapowiada się, że tego typu eko-realizacji będzie coraz więcej, także w Polsce. Ponieważ wiemy, że wystrój wnętrz również odgrywa znaczącą rolę w kreowaniu odpowiedniej atmosfery do pracy, projektując przestrzenie biurowe, architekci coraz częściej stawiają na rozwiązania, które mają pomóc poczuć się pracownikom dobrze, bezpiecznie i zachęcić ich do pracy. I właśnie w rej roli rośliny sprawdzają się doskonale!

Ale upiększenie i ożywienie biur to nie wszystko! Tzw. ściany zieleni, a więc konstrukcje tworzone z kilku, kilkunastu gatunków roślin, oprócz zalet wizualnych, znacząco poprawiają też akustykę pomieszczeń, w których się znajdują, naturalnie je wygłuszając. Niestety, ściany zieleni są dość trudne w utrzymaniu i pielęgnacji, dlatego, decydując się na takie rozwiązanie warto o tym pamiętać.

Najlepsze rośliny do biura to gatunki łatwe w utrzymaniu, odporne na czynniki zewnętrzne i efektywne wizualnie. Jeśli w miejscu pracy nie mamy zielonej dżungli – nic nie szkodzi, możemy stworzyć ją (w miarę możliwości) sami. Wystarczy, że postawimy na naszym biurku 2-3 doniczki z zielonymi roślinkami i będziemy o nie dbać, podlewając je i pielęgnując. Na pewno szybko zauważymy pozytywne zmiany!

Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania: