Dlaczego warto mieć rośliny w miejscu pracy? Zalety roślin w biurze

2022-04-22 10:42

Niezależnie czy pracujemy w biurze, czy w domu, warto w miejscu pracy zadbać o obecność roślin. Dlaczego? Najnowsze badania pokazały, że „zielone biura” pełne roślin nie tylko pozytywnie wpływają na samopoczucie pracowników, ale również na ich wydajność!

rośliny w biurze
Autor: getty images

Spis treści

  1. Rośliny w biurze – czuj się lepiej, pracuj lepiej
  2. Rośliny do biura – naturalna ozdoba
  3. Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania:

Rośliny w biurze – czuj się lepiej, pracuj lepiej

Korzyści z obcowania z roślinami jest mnóstwo, dlatego wielu z nas chętnie tworzy we własnych czterech ścianach zielone dżungle. Ale obecność roślin może być korzystna dla nas także w miejscach pracy. Oto kilka najważniejszych powodów, dla których warto zaprosić rośliny do biur i gabinetów!

1. Rośliny w biurze niwelują szkodliwe działanie klimatyzacji

W większości biur i miejsc pracy jest klimatyzacja. Z jednej strony podczas upałów zapewnia zbawienny chłód, a zimą – przyjemne ciepło. Niestety, klimatyzacja może negatywnie wpływać na nasze zdrowie: w pomieszczeniach, w których działa klimatyzacja często spada poziom wilgoci. Powietrze jest również suche, co z kolei prowadzi do przeziębień, alergii i problemów z zatokami, a także podrażnień skóry i oczu.

Dzięki obecności roślin w biurach i miejscach pracy poprawia się nie tylko jakość, ale również wilgotność powietrza. Rośliny niwelują znacznie negatywne skutki działającej klimatyzacji, dbając tym samym o nasze zdrowie.

2. Rośliny oczyszczają powietrze z kurzu, pyłu, szkodliwych substancji

Jakiś czas temu bardzo głośno było o liście roślin oczyszczających powietrze stworzonej przez NASA. Amerykańscy uczeni przetestowali wiele różnych gatunków roślin i ich właściwości oczyszczające. Okazało się, że istnieje grupa roślin, które pomagają pozbyć się toksycznych substancji, kurzu, pyłu i innych szkodliwych substancji lotnych z powietrza.

A ponieważ w miejscach pracy (szczególnie biurach) powietrze jest zanieczyszczone przez substancje chemiczne pochodzące np. z mebli, sprzętów elektronicznych, wykładzin podłogowych czy farb, nie wspominając o kurzu i pyle, którego jest tam pełno – zwykłe odkurzenie czy przetarcie biurka może nie wystarczyć. Dlatego z pomocą przychodzą rośliny – szczególnie gatunki oczyszczające powietrze, a więc np. skrzydłokwiat, bluszcz, sansewieria, dracena czy epipremnum złociste.

Więcej o roślinach oczyszczających powietrze przeczytasz tutaj >>>

3. Rośliny mogą zadbać o nasz wzrok podczas pracy przy komputerze

Wielogodzinna praca przy komputerze męczy nasze oczy i je wysusza, co może doprowadzić do ich podrażnienia i infekcji. Okuliści zalecają postawienie zielonej rośliny na biurku (najlepiej bezpośrednio obok monitora) lub w niewielkiej odległości od stanowiska pracy.

Obecność rośliny i regularne na nią spoglądanie sprawia, że wzrok mniej się męczy. Soczysta zieleń pozytywnie wpływa na nastrój, pomaga się odprężyć, a nawilżone przez roślinkę powietrze zapobiega wysuszeniu i podrażnieniu spojówek.

4. Rośliny pomagają się uspokoić, odprężyć, zmniejszają stres

Nie od dziś wiadomo, że przebywanie wśród roślin wpływa pozytywnie również na ludzką psychikę. Zielone rośliny wyciszają, relaksują i uspokajają – co szczególnie może być przydatne w miejscach pracy, których pracownicy stale narażeni są na czynniki stresogenne.

5. Rośliny w biurze zwiększają produktywność i kreatywność

Nie tak dawno kilka brytyjskich uniwersytetów przeprowadziło szereg badań, sprawdzając, jak obecność roślin w biurach wpływa na efektywność pracowników, a także ich samopoczucie. Wyniki nie pozostawiły złudzeń: biura, które wypełniono roślinami i tzw. zielonymi ścianami radziły sobie dużo lepiej niż miejsca, gdzie nie było roślin.

Po wypełnieniu pomieszczeń roślinami produktywność pracowników wzrosła o ok. 15%. Jednocześnie liczba popełnianych przez nich błędów spadła o 12%. Wg badaczy wzrosła również kreatywność (o ok. 15%) i ogólne zadowolenie oraz poczucie bezpieczeństwa. A więc to oficjalne: rośliny sprawiają, że czujemy się lepiej i pracujemy lepiej!

Rośliny do biura – naturalna ozdoba

To, że rośliny są zbawienne dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego już wiemy. A czy architekci chętnie aranżują przestrzenie biurowe z roślinami?

Okazuje się, że tak. Trend na „zielone biura” w ciągu ostatnich kilku lat nabrał rozpędu – i zapowiada się, że tego typu eko-realizacji będzie coraz więcej, także w Polsce. Ponieważ wiemy, że wystrój wnętrz również odgrywa znaczącą rolę w kreowaniu odpowiedniej atmosfery do pracy, projektując przestrzenie biurowe, architekci coraz częściej stawiają na rozwiązania, które mają pomóc poczuć się pracownikom dobrze, bezpiecznie i zachęcić ich do pracy. I właśnie w rej roli rośliny sprawdzają się doskonale!

Ale upiększenie i ożywienie biur to nie wszystko! Tzw. ściany zieleni, a więc konstrukcje tworzone z kilku, kilkunastu gatunków roślin, oprócz zalet wizualnych, znacząco poprawiają też akustykę pomieszczeń, w których się znajdują, naturalnie je wygłuszając. Niestety, ściany zieleni są dość trudne w utrzymaniu i pielęgnacji, dlatego, decydując się na takie rozwiązanie warto o tym pamiętać.

Najlepsze rośliny do biura to gatunki łatwe w utrzymaniu, odporne na czynniki zewnętrzne i efektywne wizualnie. Jeśli w miejscu pracy nie mamy zielonej dżungli – nic nie szkodzi, możemy stworzyć ją (w miarę możliwości) sami. Wystarczy, że postawimy na naszym biurku 2-3 doniczki z zielonymi roślinkami i będziemy o nie dbać, podlewając je i pielęgnując. Na pewno szybko zauważymy pozytywne zmiany!

Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania:

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE