Gdzie umieścić klimatyzator? Klimatyzacja w salonie czy sypialni - podstawowe zasady

2021-06-16 9:30

Pytanie: gdzie umieścić klimatyzator w pokoju, dotyczy przede wszystkim jednostek wewnętrznych montowanych na stałe. Przenośne, jednoczęściowe, można ustawiać  dowolnie – w zależności od potrzeby. Od prawidłowego usytuowania klimatyzatora stacjonarnego będzie zależał nie tylko nasz komfort, lecz także jakość i skuteczność działania urządzenia. Zasady odnośnie do tego, gdzie zamontować klimatyzator, są na szczęście proste, dlatego warto je znać.

Klimatyzator do mieszkania
Autor: serwis prasowy Panasonic Klimatyzator do mieszkania stanowi najlepsze remedium na upały

Spis treści

  1. Gdzie zamontować klimatyzator? Podstawowe zasady
  2. Gdzie umieścić klimatyzator w domu? W salonie czy w sypialni?
  3. Klimatyzatory - rodzaje jednostek wewnętrznych
  4. Gdzie umieścić jednostkę wewnętrzną w pomieszczeniu?
  5. Najlepsze miejsce dla jednostki wewnętrznej
  6. Klimatyzacja w sypialni. Gdzie umieścić klimatyzator?
  7. Klimatyzacja w salonie. Gdzie zamontować klimatyzator?
  8. Jak zminimalizować hałas emitowany przez klimatyzator?
  9. Miejsce klimatyzatora a czujnik temperatury
  10. Gdzie umieścić klimatyzator zdalnie sterowany?

Gdzie zamontować klimatyzator? Podstawowe zasady

Gdzie najlepiej umieścić klimatyzator w pomieszczeniu? Czy zależy to tylko od aranżacji wnętrza, czy istnieją sprecyzowane wymogi techniczne dla poszczególnych urządzeń? Okazuje się, że miejsce klimatyzatora we wnętrzu nie może być przypadkowe. Będą od tego zależały skuteczność działania urządzenia, a także nasze zdrowie. Warto zatem poznać podstawowe zasady mówiące o tym, w którym miejscu, w zależności od rodzaju pomieszczenia i typu urządzenia, najlepiej umieścić jednostkę wewnętrzną.

Te same zasady dotyczą urządzeń typu split (dwie jednostki – parownik – jednostka wewnętrzna i skraplacz - część zewnętrzna  – posiadają oddzielne obudowy) i multisplit (jednostka zewnętrzna obsługuje kilka jednostek wewnętrznych). Lokalizację jednostki zewnętrznej regulują osobne zasady. Najlepiej zdecydować się na montaż klimatyzatora podczas prac wykończeniowych lub remontu – wtedy najłatwiej ukryć w ścianach lub w zabudowie kartonowo-gipsowej rury doprowadzające schłodzone powietrze do wnętrza.

Gdzie umieścić klimatyzator w domu? W salonie czy w sypialni?

Idealnie jest wtedy, gdy klimatyzacja może być rozmieszczona w całym domu. Często musimy jednak wybrać tylko jedno pomieszczenie, w którym zamontujemy klimatyzator. Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie umieszczenie go we wnętrzu, w którym spędzamy najwięcej czasu.

Pierwszy na myśl przychodzi więc salon, ale to w sypialni przebywamy większą liczbę godzin. Ponadto upał najbardziej przeszkadza i męczy w nocy, nie pozwalając spać. Nagrzane pomieszczenie jest niekomfortowe i nie zapewnia nam odpowiednich warunków do odpoczynku.

Innym, ważnym kryterium jest położenie pomieszczeń względem stron świata. Największego chłodzenia wymagają te zlokalizowane po stronie południowej i zachodniej budynku.

Tania klimatyzacja, czyli jak zaoszczędzić na klimatyzacji w domu: 5 sposobów >>

Klimatyzatory - rodzaje jednostek wewnętrznych

Ścienne – montowane na ścianie w niewielkiej odległości od sufitu, najczęściej wybierane do mieszkań prywatnych.

Kasetonowe – montowane w suficie podwieszanym. Najlepsze są czterokierunkowe rozprowadzające równomiernie powietrze po całym pomieszczeniu. Najczęściej wybierane do biur.

Kanałowe – jednostka wewnętrzna może być umieszczona w innym pomieszczeniu niż to schładzane, a powietrze doprowadzane jest kanałami umieszczonymi pomiędzy sufitem i sufitem kartonowo-gipsowym. Są najcichsze, często wybierane do domów.

Przysufitowe – można je montować pod sufitem, we wnękach podokiennych lub na strychach.

Gdzie umieścić jednostkę wewnętrzną w pomieszczeniu?

Miejsce, w którym umieścimy jednostkę wewnętrzną, będzie miało wpływ na efektywność urządzenia, poziom hałasu, czasem nawet na sprzęty elektroniczne sterowane zdalnie. Jednostki wewnętrzne, montowane na stałe, można umieszczać na ścianie, pod parapetem okiennym (tu gdzie zazwyczaj jest grzejnik), pod sufitem, a klimatyzator kasetonowy lub kanałowy można umieścić poza klimatyzowanym pomieszczeniem, łącząc go z wybraną przestrzenią rurami umieszczonymi w suficie podwieszanym. Ostatnie rozwiązanie eliminuje jednostkę wewnętrzną z pomieszczenia i hałasy powodowane przez klimatyzator.

Najlepsze miejsce dla jednostki wewnętrznej

Jednostka wewnętrzna musi być umiejscowiona tak, by obieg powietrza w pomieszczeniu był swobodny. Nie powinno się zasłaniać klimatyzatora kotarami, firankami ani meblami. Wybierając miejsce dla klimatyzatora, trzeba też wziąć pod uwagę aranżację meblową – ważne, żeby strumień zimnego powietrza nie był kierowany bezpośrednio na przebywające w pobliżu osoby, czyli na łóżko, fotel czy kanapę. Powoduje to uczucie chłodu i w efekcie choroby. Najbezpieczniej jest umieścić klimatyzator pod sufitem – wtedy zimny strumień powietrza miesza się z ciepłym, zgromadzonym pod sufitem i dopiera opada na dół. Najlepiej jest umieścić klimatyzator nad drzwiami do pokoju. Wtedy nawiewane powietrze będzie najefektywniej działało.

Klimatyzacja w sypialni. Gdzie umieścić klimatyzator?

Najwięcej ciepła wchodzi przez okno, dlatego klimatyzator można umieścić tak jak grzejnik, czyli pod parapetem. Dobrze, jeśli ciepłe powietrze zmiesza się z chłodnym pod sufitem, a to opadnie niżej. Na pewno nie należy montować klimatyzatora w taki sposób, by zimne powietrze bezpośrednio wiało na łóżko! W ten sposób niebezpiecznie się wyziębimy. Bardziej chodzi o przyjemny chłód równomiernie utrzymujący temperaturę w całej sypialni.

Klimatyzacja w salonie. Gdzie zamontować klimatyzator?

Jak wspomniano wyżej, dobre miejsca to przestrzeń pod parapetem albo tuż pod sufitem – i w taki sposób, by klimatyzator nie wiał bezpośrednio na nas, tzn. na sofę, fotel czy inne miejsce, gdzie siedzimy w salonie. Czy można montować klimatyzator nad telewizorem? Tak naprawdę nie ma tu przeciwwskazań, choć warto się zastanowić, czy chcemy przy okazji oglądania telewizji cały czas patrzeć na urządzenie chłodzące.

Czytaj też: Klimatyzacja w mieszkaniu. Czyszczenie klimatyzatora >>>

Jak zminimalizować hałas emitowany przez klimatyzator?

Jednostki wewnętrzne mogą hałasować. Dlatego nie powinno się ich umieszczać blisko łóżka ani w narożniku – powstający wtedy ewentualny hałas nie rozchodzi się swobodnie po pomieszczeniu, tylko odbija, od trzech twardych powierzchni – dwóch ścian i sufitu, przez co zyskuje na sile. Najlepiej, gdy jednostka znajduje się 20 cm od sufitu i około 30 cm od przeszkód z boku.

Dopuszczalny poziom hałasu emitowanego przez klimatyzator
Klimatyzator w salonie

Autor: Jacek Krzyżanowski

Wybierając klimatyzator, sprawdźmy poziom emitowanego hałasu, zwłaszcza jeśli jednostka wewnętrzna będzie umieszczona w sypialni. Wczytajmy się w specyfikację techniczną urządzenia, porozmawiajmy z fachowcem w sklepie. Wartość emitowanego hałasu nie powinna przekraczać 40 dB w dzień i 30 dB nocą. Konieczne jest też regularne serwisowanie klimatyzatora – jedna obluzowana część może być źródłem dodatkowego, niepotrzebnego hałasu.

Miejsce klimatyzatora a czujnik temperatury

Umiejscowienie klimatyzatora ma też wpływ na sprawność działania czujnika temperatury – nie powinien być umieszczony tu, gdzie padają promienie słoneczne, nad lodówką i w miejscach, gdzie temperatura może odbiegać od tej w reszcie pomieszczenia.

Gdzie umieścić klimatyzator zdalnie sterowany?

Klimatyzator sterowany pilotem powinien być umieszczony nie bliżej niż 1 m od radia, telewizora  lub innego urządzenia elektronicznego.

Klimatyzacja w domu. Wybór i montaż klimatyzatora