Rośliny w domu: 7 powodów, dla których warto otaczać się roślinami w domu

2021-10-11 11:55

Nie od dziś wiadomo, że bliski kontakt z naturą pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Ale to nie jedyny powód, dla którego warto mieć w domu dużo roślin. Sprawdziliśmy, dlaczego otaczanie się roślinami we własnych czterech ścianach jest tak dobrym pomysłem.

Rośliny w domu
Autor: getty images

Spis treści

  1. Domowa dżungla: 7 powodów, dla których warto mieć w domu rośliny
  2. Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania: 

Domowa dżungla: 7 powodów, dla których warto mieć w domu rośliny

Jakie zalety mają rośliny? Mnóstwo! Gdybyśmy chcieli je wszystkie wymienić, ten artykuł szybko przybrałby objętość książki. Dlatego wybraliśmy 7 faktów o roślinach, które przekonają każdego do wyhodowania swojej unikatowej domowej dżungli.

1. Rośliny w domu oczyszczają powietrze

Zapewne słyszeliście już o słynnym badaniu roślin przeprowadzonym przez NASA. Amerykanie postanowili sprawdzić, które rośliny są w stanie oczyścić powietrze z toksyn, oparów i innych szkodliwych lotnych związków znajdujących się we wdychanym przez nas powietrzu. Okazało się, że na świecie jest mnóstwo takich roślin i wiele z nich jest niedrogich i łatwo dostępnych. Do nich należą między innymi: skrzydłokwiat, sansewieria, bluszcz, dracena czy epipremnum złociste.

Jak rośliny oczyszczają powietrze? Nie jest do końca tak, że roślinka wchłania smog, toksyny i kurz. Oczyszczanie powietrza przez rośliny odbywa się mechanicznie – dzięki specyficznej strukturze liści, pyły i inne szkodliwe substancje lotne osiadają na ich powierzchni (a nie w naszych płucach). Warto więc co jakiś czas przetrzeć naszego zielonego przyjaciela.

Jak czyścić liście roślin? Zobacz WIDEO z dokładną instrukcją >>>

2. Rośliny w sypialni poprawiają jakość snu

Już w szkole podstawowej na lekcjach przyrody uczymy się, że rośliny pochłaniają dwutlenek węgla, który wydychamy i oddają tlen, który jest dla nas niezbędny do życia. U większości roślin ten proces zachodzi nocą, co jest dobre również dlatego, że...pozytywnie wpływa na jakość naszego snu. Pełne świeżego i odżywczego tlenu powietrze to raj dla naszych płuc. Dlatego warto wstawić do swojej sypialni kilka roślinek.

Jakie rośliny do sypialni wybrać? Zobacz, co radzi ekspert! WIDEO >>>

3. Rośliny uspokajają i redukują stres

Przebywanie wśród roślin ma zbawienny wpływ również na nasze samopoczucie. Udowodniły to liczne badania. Otaczanie się roślinami oddziałuje pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne, pomaga się zrelaksować, odprężyć i poczuć bezpiecznie.

Co ciekawe, patrzenie na zieloną roślinkę przez kilkanaście minut jest w stanie obniżyć poziom stresu i niepokoju. Ale nie tylko patrzenie na rośliny może pomóc w relaksacji. Dobry wpływ na samopoczucie ma również praca z roślinami – ich przesadzanie, podlewanie, przycinanie. Dlatego hortiterapia (terapia przez ogrodnictwo) jest coraz chętniej wykorzystywana przez psychologów i psychiatrów do leczenia problemów psychicznych, także uzależnień!

4. Rośliny w domu ożywiają i dekorują wnętrze

Nie możemy nie wspomnieć o funkcji estetycznej roślin. Wystarczy poustawiać w mieszkaniu kilka różnych gatunków roślin o ciekawym wyglądzie, dopasować do nich stylowe osłonki lub kwietniki – i viola! Nasze wnętrze od razu nabierze charakteru.

Jak wybrać najlepszą doniczkę do roślinki? Sprawdź, co mówi ekspert >>

5. Rośliny uczą odpowiedzialności

Rośliny w domu, na balkonie czy ogrodzie potrzebują naszej opieki. Dbanie o roślinkę, podlewanie jej, zapewnianie jej odpowiednich warunków, dostępu do światła, ochrona przed szkodnikami itd. uczy odpowiedzialności i troski. Gdy otoczymy rośliny w domu opieką, na pewno odwdzięczą się nam pięknym wyglądem, uspokajającą zielenią liści i czystym, nawilżonym powietrzem.

6. Rośliny przypominają, że jesteś częścią natury

Żyjąc w wielkich miastach, tzw. betonowych dżunglach, łatwo jest zapomnieć, że jesteśmy częścią natury, ekosystemu. Rośliny w domu mogą nam o tym przypominać – o tym, jak wspaniale czujemy się, gdy obcujemy przyrodą, jak się uspokajamy, gdy obserwujemy soczyste zielone łodygi i jaką radość sprawia nam dbanie o naszą domową dżunglę. Nieważne, jak bardzo odgrodzimy się od natury grubymi murami czy szklanymi wieżowcami – zawsze będziemy jej częścią.

7. Rośliny pomagają lepiej pracować

Najnowsze badania przeprowadzone przez kilka uniwersytetów w Wielkiej Brytanii dowiodły, że otaczanie się roślinami w miejscu pracy może poprawić pamięć i uwagę nawet o 20%! Ale to nie wszystko. Badania pokazały również, że umieszczenie w biurze zielonych roślin lub tzw. ścian zieleni spowodowało znaczny wzrost wydajności pracowników i kreatywności o 15%.

Jak widać otaczanie się roślinami ma mnóstwo zalet. Zielone rośliny nie tylko oczyszczają i nawilżają nasze powietrze, ale również pomagają nam się zrelaksować i poprawiają nasze samopoczucie. Może już czas odwiedzić swój lokalny sklep z roślinami?

Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania: 

Pomysły na rośliny w mieszkaniu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE