Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych [WIDEO]

2021-10-28 10:46

By zapewnić roślinom doniczkowym jak najlepsze warunki, oprócz podlewania i dostępu do światła słonecznego, należy pamiętać o odkurzaniu liści. Jak prawidłowo czyścić liście roślin doniczkowych, by ich nie uszkodzić? Czy można stosować środki nabłyszczające do roślin? Na te pytania opowiada Fabian Siubiak z Rozkwitnie plant shop.

jak czyścić liście roślin
Autor: Fot. Urządzamy.pl

Spis treści

  1. Jak czyścić liście roślin doniczkowych?
  2. Czy można stosować nabłyszczacze do roślin?

Jak czyścić liście roślin doniczkowych?

W poniższym wideo zostały pokazane dwa sposoby na czyszczenie liści roślin doniczkowych. Pierwszy z nich to przemywanie wilgotną ściereczką gładkich, pozbawionych włosków liści. Zamiast wody można użyć odstanego, odgazowanego piwa. Taki zabieg warto powtarzać raz na dwa tygodnie. Ściereczką nasączoną wodą przemyjemy m.in. liście monstery, sansewierii czy skrzydłokwiatu.

Drugim sposobem na czyszczenie liści roślin doniczkowych jest użycie miękkiego pędzelka. Ponieważ niektóre rośliny są pokryte małymi włoskami lub ochronnym osadem, nie zaleca się przemywania ich ściereczką z wodą. W takich przypadkach warto delikatnie, raz na dwa tygodnie, oczyścić liście przy pomocy pędzelka. 

Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych

Czy można stosować nabłyszczacze do roślin?

W sklepach znajdziemy mnóstwo środków do nabłyszczania liści. O ile regularne czyszczenie liści wodą czy pędzelkiem jest w pełni bezpieczne dla rośliny, nie można tego powiedzieć o wszystkich środkach nabłyszczających. Wiele z nich ma w swoim składzie związki chemiczne, które są w stanie zaszkodzić roślinie, dlatego jeśli już zdecydujemy się na użycie środka nabłyszczającego, wybierzmy taki o neutralnym dla rośliny składzie.

Możemy również wykonać test na jednym liściu i zobaczyć, jak dana roślina reaguje na nabłyszczacz. Jeśli po zastosowaniu środka nabłyszczającego po kilku dniach czy tygodniach nie zauważymy zmian chorobowych na liściu, możemy bez obaw go użyć na pozostałych liściach. Warto jednak zachować ostrożność. 

ZOBACZ TEŻ:

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE