Rośliny na słoneczny balkon. 4 gatunki roślin na balkon południowy i zachodni [WIDEO]

2021-06-14 12:13
kwiaty na balkon
Autor: Fot. Urządzamy.pl

Balkon o wystawie południowej i zachodniej to miejsce bardzo dobrze nasłonecznione i ciepłe. W tak specyficznych warunkach nie każda roślina będzie dobrze się czuła. Jakie kwiaty będą najlepszym wyborem na balkon słoneczny? O to zapytaliśmy Fabiana Siubiaka z Rozkwitnie plant shop. W krótkim wideo powiedział o 4 roślinach, które nie boją się upałów i intensywnego słońca.

Najlepsze rośliny na balkon zachodni i południowy

Każda roślina ma swoje preferencje, jeśli chodzi o temperaturę otoczenia, nasłonecznienie czy częstotliwość podlewania. Zanim zdecydujemy się na konkretny gatunek, warto dowiedzieć się, w jakich warunkach roślinka będzie czuć się najlepiej. Jeśli jesteśmy posiadaczami słonecznych balkonów, a więc południowych i zachodnich, powinniśmy skupić się na wyborze roślin ciepłolubnych, którym nie przeszkadza duże nasłonecznienie. 

Najlepsze rośliny na słoneczny balkon to te, które w warunkach naturalnych rosną w miejscach słonecznych i są przyzwyczajone do upałów. W takim razie, jakie gatunki roślin warto zaprosić na swój południowy i zachodni balkon? Dobrym wyborem będą np. trawy pampasowe, oliwki, oleandry czy lawenda. Więcej o nich dowiesz się z poniższego wideo:

1. TRAWA PAMPASOWA - ta ozdobna bylina rośnie dziko w Południowej Ameryce, głównie na stepach. Trawa pampasowa charakteryzuje się puszystymi, dekoracyjnymi pióropuszami, które zmieniają kolor w zależności od pory roku. Bez problemu można posadzić ją w ogrodzie, ale równie dobrze będzie prezentować się w doniczce na balkonie czy tarasie.

2. OLIWKA EUROPEJSKA - najstarsze drzewo oliwne rośnie na słonecznej Krecie i ma dwa tysiące lat. Przeciętnie oliwka europejska może dożyć nawet kilkuset lat i osiągnąć wysokość 6-8 metrów. Hodowana w doniczce, będzie potrzebowała dużo słońca, a gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki, w porze kwitnienia (w maju) odwdzięczy się nam pięknymi białymi kwiatami.

3. OLEANDER POSPOLITY - roślina o dużych, kolorowych kwiatach ceniona jest za swoje walory dekoracyjne od tysięcy lat. Oleander pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, rośnie w pobliżu rzek i potoków, dlatego oprócz dziennej dawki słońca potrzebuje wilgotnego podłoża.

4. LAWENDA WĄSKOLISTNA - kwitnie obficie, obłędnie pachnie i wprowadza romantyczny klimat rodem z francuskiej Prowansji. By cieszyć się fioletowymi kwiatami przez całe lato, należy zapewnić lawendzie warunki najbardziej zbliżone do naturalnych, a więc: dostęp do słońca, przepuszczalną glebę oraz umiarkowane podlewanie (lawenda nie lubi przelewania!).

Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021