Oleander pospolity - Nerium oleander

2022-04-13 14:19

Oleander pospolity (Nerium oleander) pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego (Maroko, Portugalia) oraz z południowej Azji - tam występuje pospolicie. Należy do rodziny toinowatych (Apocynaceae). W Polsce uprawiany jest w pojemnikach.

Spis treści

  1. Oleander pospolity (Nerium oleander) - opis
  2. Oleander pospolity - warunki uprawy
  3. Oleander pospolity - pielęgnacja
  4. Oleander pospolity - zastosowanie

Oleander pospolity (Nerium oleander) - opis

Oleander pospolity przybiera postać krzewu lub niewielkiego drzewa. W naturalnym środowisku dorasta do 3-5 m wysokości i nawet 6 m szerokości, natomiast w uprawie pojemnikowej osiąga maksymalnie 2 m. Liście oleandra są ciemnozielone, grube, lancetowate, skórzaste, osadzone w okółku, najczęściej po trzy.

Oleander kwitnie od maja do września. Kwiaty są średniej wielkości, pojedyncze, około 5 cm średnicy, przypominają kwiaty róż, charakteryzują się przyjemnym, delikatnym zapachem. W zależności od odmiany mogą być różowe, białe lub czerwone.

Owocem oleandra jest torebka, wewnątrz której znajdują się owłosione nasiona. Cała roślina jest trująca - zawiera oleandrynę, która powoduje brak czucia i wymioty. Spożycie jakiejkolwiek części rośliny przez ludzi lub zwierzęta może prowadzić do śmierci. Kiedyś używano go do sporządzania trucizny na szczury i przygotowywania biologicznych środków owadobójczych.

Oleander pospolity - warunki uprawy

Oleander pospolity preferuje miejsca dobrze oświetlone. W naszym klimacie zalecana jest uprawa pojemnikowa. Roślina lubi temperaturę umiarkowaną: latem minimum 16 st. C, zimą 5 st. C. Najlepiej czuje się w podłożu gliniastym, ale z drenażem. Zwłaszcza w okresie wzrostu podłoże powinno być stale wilgotne. Oleander pospolity jest wrażliwy na przymrozki, dlatego na zimę należy go przenieść do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozami.

Oleander pospolity - pielęgnacja

Oleander pospolity to roślina osiągająca dość duże rozmiary, potrzebuje więc dużo miejsca i sporej doniczki. Warto o to zadbać na początku uprawy, gdyż oleander nie lubi przesadzania. Pamiętajmy o tym, aby nie podlewać rośliny zimną wodą, gdyż powoduje to zahamowanie rozwoju pąków kwiatowych. Po kwitnieniu wskazane jest przycięcie bocznych pędów - zapobiega to rozrastaniu się krzewu. W okresie intensywnego wzrostu dobrze jest zastosować nawóz wieloskładnikowy do roślin doniczkowych (zapewni to obfite kwitnienie).

Oleander rozmnaża się przez sadzonki pędowe, pobierane ze szczytowych pędów. Roślina szybko się przyjmuje i jeszcze w tym samym roku może zakwitnąć. Istnieje także możliwość rozmnażania przez nasiona na wiosnę. Przy pracach pielęgnacyjnych konieczne jest używanie rękawiczek, aby nie ubrudzić się trującym sokiem oleandra.

Oleander pospolity - zastosowanie

Oleander pospolity to krzew ozdobny, który idealnie nadaje się na taras, balkon lub do ogrodu. Długo kwitnie i ładnie pachnie, co podnosi jego walory. Oleander to roślina długowieczna, przy odpowiedniej uprawie może zdobić nasze ogrody, oranżerie lub szklarnie wiele lat.

Glikozydy nasercowe zawarte w oleandrze były wykorzystywane do leczenia zaburzeń pracy serca, obecnie są bardzo rzadko wykorzystywane.

Poznaj też inne ciekawe rośliny do uprawy w pojemnikach na balkonie i tarasie:

Nazwa łacińska Nerium oleander
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 2 m
Termin kwitnienia V - IX
Zimozielone Nie
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE