Oleander pospolity - Nerium oleander

2022-04-13 14:19

Oleander pospolity (Nerium oleander) pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego (Maroko, Portugalia) oraz z południowej Azji - tam występuje pospolicie. Należy do rodziny toinowatych (Apocynaceae). W Polsce uprawiany jest w pojemnikach.

Spis treści

  1. Oleander pospolity (Nerium oleander) - opis
  2. Oleander pospolity - warunki uprawy
  3. Oleander pospolity - pielęgnacja
  4. Oleander pospolity - zastosowanie

Oleander pospolity (Nerium oleander) - opis

Oleander pospolity przybiera postać krzewu lub niewielkiego drzewa. W naturalnym środowisku dorasta do 3-5 m wysokości i nawet 6 m szerokości, natomiast w uprawie pojemnikowej osiąga maksymalnie 2 m. Liście oleandra są ciemnozielone, grube, lancetowate, skórzaste, osadzone w okółku, najczęściej po trzy.

Oleander kwitnie od maja do września. Kwiaty są średniej wielkości, pojedyncze, około 5 cm średnicy, przypominają kwiaty róż, charakteryzują się przyjemnym, delikatnym zapachem. W zależności od odmiany mogą być różowe, białe lub czerwone.

Owocem oleandra jest torebka, wewnątrz której znajdują się owłosione nasiona. Cała roślina jest trująca - zawiera oleandrynę, która powoduje brak czucia i wymioty. Spożycie jakiejkolwiek części rośliny przez ludzi lub zwierzęta może prowadzić do śmierci. Kiedyś używano go do sporządzania trucizny na szczury i przygotowywania biologicznych środków owadobójczych.

Oleander pospolity - warunki uprawy

Oleander pospolity preferuje miejsca dobrze oświetlone. W naszym klimacie zalecana jest uprawa pojemnikowa. Roślina lubi temperaturę umiarkowaną: latem minimum 16 st. C, zimą 5 st. C. Najlepiej czuje się w podłożu gliniastym, ale z drenażem. Zwłaszcza w okresie wzrostu podłoże powinno być stale wilgotne. Oleander pospolity jest wrażliwy na przymrozki, dlatego na zimę należy go przenieść do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozami.

Oleander pospolity - pielęgnacja

Oleander pospolity to roślina osiągająca dość duże rozmiary, potrzebuje więc dużo miejsca i sporej doniczki. Warto o to zadbać na początku uprawy, gdyż oleander nie lubi przesadzania. Pamiętajmy o tym, aby nie podlewać rośliny zimną wodą, gdyż powoduje to zahamowanie rozwoju pąków kwiatowych. Po kwitnieniu wskazane jest przycięcie bocznych pędów - zapobiega to rozrastaniu się krzewu. W okresie intensywnego wzrostu dobrze jest zastosować nawóz wieloskładnikowy do roślin doniczkowych (zapewni to obfite kwitnienie).

Oleander rozmnaża się przez sadzonki pędowe, pobierane ze szczytowych pędów. Roślina szybko się przyjmuje i jeszcze w tym samym roku może zakwitnąć. Istnieje także możliwość rozmnażania przez nasiona na wiosnę. Przy pracach pielęgnacyjnych konieczne jest używanie rękawiczek, aby nie ubrudzić się trującym sokiem oleandra.

Oleander pospolity - zastosowanie

Oleander pospolity to krzew ozdobny, który idealnie nadaje się na taras, balkon lub do ogrodu. Długo kwitnie i ładnie pachnie, co podnosi jego walory. Oleander to roślina długowieczna, przy odpowiedniej uprawie może zdobić nasze ogrody, oranżerie lub szklarnie wiele lat.

Glikozydy nasercowe zawarte w oleandrze były wykorzystywane do leczenia zaburzeń pracy serca, obecnie są bardzo rzadko wykorzystywane.

Poznaj też inne ciekawe rośliny do uprawy w pojemnikach na balkonie i tarasie:

Nazwa łacińska Nerium oleander
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 2 m
Termin kwitnienia V - IX
Zimozielone Nie
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty