Kuflik - Callistemon

2022-04-11 14:25

Kuflik pochodzi z południowo-zachodniej Australii, gdzie uprawiany jest w gruncie, jako roślina ogrodnicza. W innych częściach świata, w tym w Polsce, znany jest przede wszystkim jako roślina doniczkowa. Kuflik należy do rodziny mirtowatych (Myrtaceae).

Spis treści

 1. Kuflik - opis
 2. Kuflik - warunki uprawy
 3. Kuflik - pielęgnacja
 4. Kuflik - zastosowanie

Kuflik - opis

Kuflik w naturze to wiecznie zielony krzew lub małe drzewo. Jest rośliną długowieczną. Ma najczęściej wzniesiony pokrój, jednak istnieją odmiany o pokroju zwisającym. Roślina dorasta nawet do 2 m wysokości (w naturalnych warunkach), w doniczce osiąga 80-150 cm. Liście są wąsko lancetowate, skórzaste i wydłużone, zielone. Największą ozdoba kuflika są cylindryczne kwiatostany na szczytach pędów - wyjątkowo dekoracyjne, przypominające budową szczotkę do mycia butelek, osiągające do 15 cm długości, złożone z czerwonych kwiatów o długich pręcikach. Kuflika kwitnie od czerwca do września. Po przekwitnięciu szypułki kwiatowe rosną dalej, a na nich kapsuły nasion, które po czasie stają się na w pół osadzone na drewniejącej gałęzi. Roślina jest silnie miododajna, a nektar zawarty w kwiatach wabi także ptaki.Ciekawe gatunki kuflika:

 • kuflik cytrynowy (łac. Callistemon citrinus) - jego liście są niewielkie, a zgniecione wydzielają przyjemny cytrynowy zapach,
 • kuflik płaczący (łac. Callistemon viminalis) - o zwisającym pokroju.

  Kuflik - warunki uprawy

  Kuflik nie jest rośliną łatwą w uprawie. Preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste. Najlepsze dla niego jest podłoże kwaśne i pulchne. Jest wrażliwy na przymrozki, dlatego zalecana jest uprawa w doniczce. Temperatura poniżej 0 st. C prowadzi do usychania rośliny, a w efekcie do śmierci. W okresie zimowym temperatura powietrza dla kuflika nie powinna spadać poniżej 8 st. Celsjusza. Roślina preferuje wilgotne podłoże, ale nie lubi zalegającej wody w okolicach korzeni.

  Kuflik - pielęgnacja

  Kuflik bardzo lubi przewiewne podłoże, dlatego wskazany jest drenaż na dnie pojemnika. Dobrze rośnie w za ciasnej doniczce, niewiele większej od korzeni. Zabieg nawożenia dobrze wykonywać raz w miesiącu, nawozem pozbawionym wapnia. Przycinanie po przekwitnięciu dobrze wpływa na rozkrzewianie i odmłodzenie rośliny. Kuflik można formować na drzewko bonsai. Pamiętajmy o tym, aby na jesień i zimę roślinę przenieść do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem. Kuflik rozmnaża się przez nasiona oraz sadzonki pędowe pobierane jesienią, w momencie przekwitnięcia kwiatów.

  Kuflik - zastosowanie

  Kuflik to znakomita roślina pojemnikowa, która w sezonie może zdobić balkon, taras lub ogród, natomiast zimą dekoruje nasze wnętrza. Dzięki możliwości formowania na bonsai, idealnie wpasuje się do wielkości każdego pomieszczenia. Gatunek ten w Polsce jest jeszcze mało popularny.

  Poznaj też inne ciekawe rośliny do uprawy w pojemnikach na balkonie i tarasie:

  Kategoria Doniczkowe
  Stanowisko słoneczne
  Roślina ozdobna z liści/igieł
  Wilgotność gleby wilgotna
  Stanowisko półcieniste
  Roślina ozdobna z kwiatów
  Termin kwitnienia VI - IX
  Wysokość 80 cm - 1,5 m
  Podlewanie dużo
  Barwa liści/igieł zielona
  Barwa kwiatów czerwona
  Pokrój krzaczasty
  Pokrój zwisający
  Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE