Lantana pospolita - Lantana camara

2022-05-18 14:44

Lantana pospolita jest kilkuletnim, zawsze zielonym półkrzewem z rodziny werbenowatych Verbenaceae. Pochodzi z Ameryki Środkowej.

Lantana
Autor: Magdalena Michalak Lantana

Spis treści

  1. Lantana camara – opis
  2. Lantana – kwiat i drzewka tarasowe
  3. Lantana – uprawa
  4. Rozmnażanie lantany

Lantana camara – opis

W naturalnych warunkach lantana dorasta nawet do 3 metrów wysokości, jej łodyga pokryta jest nielicznymi zagiętymi cierniami. Łodyga słabo drewnieje. Liście są pomarszczone i owłosione, jajowatego kształtu, po roztarciu nieprzyjemnie pachną i drażnią skórę.

Lantana – kwiat i drzewka tarasowe

Lantana kwitnie od wiosny do późnej jesieni, obficie w upalne lata, a słabiej, gdy lato jest chłodne i deszczowe. Kwiaty lantan są początkowo żółte, potem zmieniają barwę przez pomarańczową do czerwonej. Kolor zmieniają też kuliste owoce – początkowo są zielone, potem purpurowe, na końcu stają się granatowoczarne. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów korzystnie wpływa na kwitnienie.Na rynku dostępne są liczne odmiany różniące się barwą kwiatów, siłą wzrostu i pokrojem. Stosowana jest do skrzynek balkonowych, do pojemników na tarasy, także w formie formowanego drzewka. Odmiany o lekko przewieszających się pędach znakomicie nadają się do wiszących koszy.

Lantana – uprawa

Lantany wymagają stanowiska słonecznego. Dobrze rosną w żyznej, dość wilgotnej, ale przepuszczalnej ziemi o odczynie lekko kwaśnym. W sezonie podlewamy umiarkowanie i zasilamy nawozem wieloskładnikowym raz w tygodniu. W naszym kraju lantana nie zimuje na zewnątrz, na zimę należy przenieść ją w chłodne, widne miejsce, w którym temperatura wynosi 8–14 st.C.

Rozmnażanie lantany

Lantanę można rozmnażać przez sadzonki pędowe, przygotowane w listopadzie z roślin przeniesionych jesienią do pomieszczeń. W temperaturze około 20°C sadzonki powinny ukorzenić się w czasie 3–4 tygodni. Po ukorzenieniu rośliny przesadzamy do doniczek o średnicy 12 cm wypełnionych przepuszczalnym, lekko kwaśnym podłożem i utrzymujemy w temperaturze 16–18°C, zapewniając dobre warunki świetlne.Uwaga! Lantana jest rośliną trującą (dla ludzi i zwierząt) – wszystkie jej części zawierają, toksyczne substancje.

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 1 m
Zimozielone Nie
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Termin kwitnienia IV - VIII
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Nasi Partnerzy polecają