Saintpaulia = Fiołek afrykański - Saintpaulia ionantha

2022-04-01 13:43

Saintpaulia – fiołek afrykański – należy do najpopularniejszych roślin pokojowych, dostępnych w sprzedaży cały rok. Roślinę tę nazwano na cześć barona Waltera von Saint Paul St Claire, który odkrył ja w końcu XIX wieku w górach Usambara w Cape Province, w Afryce Południowej.

Spis treści

  1. Fiołki – jakie kupować
  2. Fiołki afrykańskie – pielęgnacja
  3. Saintpaulia – jak podlewać
  4. Fiołek afrykański – rozmnażanie

Na rynku dostępnych jest wiele wyhodowanych odmian fiołka afrykańskiego w bogatej gamie barw kwiatów, od fioletowej i ciemnoniebieskiej, przez czerwoną, fiołkoworóżową i różową do białej. Niektóre odmiany mają kwiaty podwójne lub pełne, są także takie o postrzępionych brzegach płatków.

Fiołki – jakie kupować

Przy zakupie rośliny należy wybierać egzemplarz o ciemnozielonych, błyszczących liściach z licznymi, dużymi pąkami kwiatowymi. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy na roślinie nie ma śladów gnicia, nie wybieramy roślin o cętkowanych lub zniekształconych liściach (świadczy to o ich zarażeniu wirusem).Fiołek afrykański jest bardzo wrażliwy na zimno, jeśli więc kupujemy go w chłodne dni, szczególnie zimą, należy zadbać o dobre zabezpieczenie rośliny, aby nie zmarzła podczas transportu do domu.

Fiołki afrykańskie – pielęgnacja

Fiołek w doniczce osiąga 10–15 cm wysokości i 12–15 cm średnicy. Jeśli posadzi się kilka roślin w jednej doniczce, to wyglądają one jak jedna duża roślina obficie kwitnąca.Kwitnie cały rok, szczególnie obficie latem. Lubi miejsca dobrze oświetlone – najlepiej ustawić go na parapecie przy oknie. Należy pamiętać, aby latem chronić go przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Minimalna temperatura uprawy wynosi 12°C, ale lepiej rośnie w 15°C. Obfitsze kwitnienie i większe kwiaty można uzyskać, zapewniając roślinie 6-tygodniowy okres spoczynku w nieco niższej temperaturze oraz podlewając ją tylko raz w tygodniu. Po takim „urlopie”, którego można roślinie udzielić w dowolnej porze roku, tworzy ona mnóstwo pąków kwiatowych. Najlepiej rośnie w ziemi torfowej. Przesadzać należy, gdy liście drobnieją i skupiają się, zwykle co roku, do doniczki tylko o numer większej, gdyż lepiej kwitnie w doniczce nieco za ciasnej. Najlepsze są doniczki płaskie, gdyż fiołek afrykański ma płytki system korzeniowy. Trzeba usuwać złamane, uszkodzone, zbrązowiałe liście i przekwitłe kwiaty.

Saintpaulia – jak podlewać

Roślinę należy podlewać wyłącznie do podstawek dwa razy w tygodniu, uważając, aby nie zalać rośliny. Nie wolno zmoczyć liści – wtedy znacznie zwiększa się niebezpieczeństwo porażenia przez mączniaka i możliwość poparzenia (gdy słońce świeci bezpośrednio na roślinę). Fiołek domowy lubi dużą wilgotność, ale nie znosi spryskiwania. Najlepiej ustawić doniczkę na podstawce z kamykami i wodą lub w większym pojemniku wypełnionym wilgotnym mchem. Liście trzeba czyścić miękkim, suchym pędzelkiem, nie wolno używać płynu ani środków do nabłyszczania liści. Roślina dobrze czuje się w kuchni lub łazience, gdzie jest dużo pary wodnej. Nie lubi przeciągów. Latem należy zasilać nawozem płynnym co 3–4 tygodnie.

Fiołek afrykański – rozmnażanie

Fiołki domowe najczęściej rozmnaża się przez sadzonki liściowe z ogonkiem, które najlepiej pobierać późną wiosną. Sadzonki ukorzenia się w ziemi lub w wodzie. W ten sposób otrzymane rośliny zachowują cechy rośliny matecznej i zakwitają po około 6 miesiącach. Fiołek doniczkowy można także rozmnażać przez wysiewanie wiosna nasion, ale siewki wykazują zróżnicowanie cech. Nasiona kiełkują w temperaturze 18–21°C.

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 10 cm - 15 cm
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój kępiasty
Termin kwitnienia I - XII
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE