Saintpaulia = Fiołek afrykański - Saintpaulia ionantha

2022-04-01 13:43

Saintpaulia – fiołek afrykański – należy do najpopularniejszych roślin pokojowych, dostępnych w sprzedaży cały rok. Roślinę tę nazwano na cześć barona Waltera von Saint Paul St Claire, który odkrył ja w końcu XIX wieku w górach Usambara w Cape Province, w Afryce Południowej.

Spis treści

  1. Fiołki – jakie kupować
  2. Fiołki afrykańskie – pielęgnacja
  3. Saintpaulia – jak podlewać
  4. Fiołek afrykański – rozmnażanie

Na rynku dostępnych jest wiele wyhodowanych odmian fiołka afrykańskiego w bogatej gamie barw kwiatów, od fioletowej i ciemnoniebieskiej, przez czerwoną, fiołkoworóżową i różową do białej. Niektóre odmiany mają kwiaty podwójne lub pełne, są także takie o postrzępionych brzegach płatków.

Fiołki – jakie kupować

Przy zakupie rośliny należy wybierać egzemplarz o ciemnozielonych, błyszczących liściach z licznymi, dużymi pąkami kwiatowymi. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy na roślinie nie ma śladów gnicia, nie wybieramy roślin o cętkowanych lub zniekształconych liściach (świadczy to o ich zarażeniu wirusem).Fiołek afrykański jest bardzo wrażliwy na zimno, jeśli więc kupujemy go w chłodne dni, szczególnie zimą, należy zadbać o dobre zabezpieczenie rośliny, aby nie zmarzła podczas transportu do domu.

Fiołki afrykańskie – pielęgnacja

Fiołek w doniczce osiąga 10–15 cm wysokości i 12–15 cm średnicy. Jeśli posadzi się kilka roślin w jednej doniczce, to wyglądają one jak jedna duża roślina obficie kwitnąca.Kwitnie cały rok, szczególnie obficie latem. Lubi miejsca dobrze oświetlone – najlepiej ustawić go na parapecie przy oknie. Należy pamiętać, aby latem chronić go przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Minimalna temperatura uprawy wynosi 12°C, ale lepiej rośnie w 15°C. Obfitsze kwitnienie i większe kwiaty można uzyskać, zapewniając roślinie 6-tygodniowy okres spoczynku w nieco niższej temperaturze oraz podlewając ją tylko raz w tygodniu. Po takim „urlopie”, którego można roślinie udzielić w dowolnej porze roku, tworzy ona mnóstwo pąków kwiatowych. Najlepiej rośnie w ziemi torfowej. Przesadzać należy, gdy liście drobnieją i skupiają się, zwykle co roku, do doniczki tylko o numer większej, gdyż lepiej kwitnie w doniczce nieco za ciasnej. Najlepsze są doniczki płaskie, gdyż fiołek afrykański ma płytki system korzeniowy. Trzeba usuwać złamane, uszkodzone, zbrązowiałe liście i przekwitłe kwiaty.

Saintpaulia – jak podlewać

Roślinę należy podlewać wyłącznie do podstawek dwa razy w tygodniu, uważając, aby nie zalać rośliny. Nie wolno zmoczyć liści – wtedy znacznie zwiększa się niebezpieczeństwo porażenia przez mączniaka i możliwość poparzenia (gdy słońce świeci bezpośrednio na roślinę). Fiołek domowy lubi dużą wilgotność, ale nie znosi spryskiwania. Najlepiej ustawić doniczkę na podstawce z kamykami i wodą lub w większym pojemniku wypełnionym wilgotnym mchem. Liście trzeba czyścić miękkim, suchym pędzelkiem, nie wolno używać płynu ani środków do nabłyszczania liści. Roślina dobrze czuje się w kuchni lub łazience, gdzie jest dużo pary wodnej. Nie lubi przeciągów. Latem należy zasilać nawozem płynnym co 3–4 tygodnie.

Fiołek afrykański – rozmnażanie

Fiołki domowe najczęściej rozmnaża się przez sadzonki liściowe z ogonkiem, które najlepiej pobierać późną wiosną. Sadzonki ukorzenia się w ziemi lub w wodzie. W ten sposób otrzymane rośliny zachowują cechy rośliny matecznej i zakwitają po około 6 miesiącach. Fiołek doniczkowy można także rozmnażać przez wysiewanie wiosna nasion, ale siewki wykazują zróżnicowanie cech. Nasiona kiełkują w temperaturze 18–21°C.

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 10 cm - 15 cm
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój kępiasty
Termin kwitnienia I - XII
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe