Anturium - efektowna roślina doniczkowa do dekoracji wnętrz

2019-11-24 17:58

Anturium od lat pozostaje w czołówce najpopularniejszych roślin doniczkowych wykorzystywanych do dekoracji wnętrz. Jego egzotyczne kwiaty i ciemnozielone błyszczące liście zachwycą każdego. Jak eksponować anturium w domu? Jak pielęgnować ten wyjątkowej urody kwiat doniczkowy?

Anturium rośnie dziko w Meksyku, Brazylii, Argentynie i Paragwaju, zasiedlając korony drzew. Jego naturalne środowisko charakteryzują wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza. I o tym musimy pamiętać decydując się na uprawę anturium w domu.

W naszym kraju anturium znane jest jako roślina doniczkowa. Od dawna uprawia się je także na kwiat cięty - jest wyjątkowo trwałe (w wazonie może stać ponad miesiąc!). W kwiaciarniach często spotkać można cięte liście anturium, które wykorzystuje się do tworzenia bukietów i kompozycji florystycznych. Kwitnące doniczkowe anturium bardzo chętnie jest kupowane na prezent. Jest to bowiem roślina wyjątkowo efektowna!

>> Zobacz też: Kalanchoe - kwitnąca roślina doniczkowa do dekoracji wnętrz

Jak wygląda anturium?

Gdy patrzymy na anturium, uwagę zwracają przede wszystkim niezwykłe kwiaty o ciekawej budowie. Częścią ozdobną kwiatu anturium jest osadzona na długim pędzie sercowatego kształtu pochwa, która otacza kolbowaty kwiatostan. Pochwa ta w zależności od odmiany może mieć barwę białą, różową, zieloną, czerwoną, bordową, filetową, żółtą, może też być dwukolorowa albo mieć ozdobne żyłkowanie. Wielkość pochwy także zależy od odmiany i może wynosić od kilku do kilkunastu cm.

>> Nie przegap: Kwiaty doniczkowe na Boże Narodzenie: poinsecja, grudnik, cyklamen, azalia, begonia

 

Jak eksponować anturium we wnętrzu?

Anturium to atrakcyjna roślina doniczkowa, warto więc odpowiednio je wyeksponować w mieszkaniu. Zanim jednak wybierzemy dla niej idealne miejsce, zadbajmy o efektowną oprawę rośliny. Sprzedawane w sklepach czy kwiaciarniach anturia rosną bowiem najczęściej w mało ozdobnych plastikowych doniczkach (bardzo często czarnego koloru). Warto więc albo przesadzić roślinę do ładnej doniczki, albo choćby wstawić tę zakupioną w ozdobną osłonkę. Wybierając doniczkę lub osłonkę pamiętajmy jednak, by kolorem i wymiarami pasowała do rośliny, a jednocześnie do wystroju wnętrza.

Donice na taras, doniczki na balkon, kompozycje kwiatowe w donicach - inspiracje i porady >>>

Kwitnące anturium atrakcyjnie prezentuje się właściwie w każdym miejscu. Można je postawić zarówno na okiennym parapecie (pamiętając, by nie było zbyt mocno nasłonecznione, bo wtedy może roślinie grozić poparzenie liści!), komodzie, regale czy stole w salonie, jak i na półce zawieszonej na ścianie. Nie stawiajmy jednak rośliny zbyt wysoko - wtedy bowiem podziwiać będziemy jedynie spodnią stronę zielonych liści!
Nawet jeden egzemplarz anturium atrakcyjnie będzie się prezentować we wnętrzu. Nie wymaga towarzystwa innych roślin. Z okazów o mniejszych rozmiarach można jednak tworzyć jednogatunkowe kompozycje. W takich aranżacjach można wykorzystać rośliny o takim samym bądź różnych kolorach kwiatów.

>>> Aglonema – ciekawa roślina doniczkowa o dekoracyjnych liściach. ZDJĘCIA

Jakie warunki należy zapewnić anturium?

Aby anturium było długo atrakcyjne i obficie kwitło trzeba zapewnić mu właściwe warunki wzrostu.

  • Podłoże dla anturium - powinno być lekkie, próchniczne, przepuszczalne, o pH 4,5–5,5 (można do uprawy anturium zastosować ziemię do storczyków). Przy sadzeniu na dnie doniczki zawsze należy dać warstwę drenażu (np. keramzytu).
  • Temperatura dla anturium - powinna oscylować w granicach 22–24 st. C, a zimą powinna być nieco niższa (15–18 st. C).
  • Światło dla anturium - powinno być rozproszone, nie bezpośrednie.
  • Wilgotność powietrza dla anturium - powinna być wysoka. Można ustawić roślinę w doniczce na podstawce wypełnionej drobnymi kamieniami zanurzonymi w wodzie (sama doniczka nie powinna stać w wodzie).


Jak pielęgnować anturium w domu?

Anturium potrzebuje regularnego podlewania, raz lub dwa razy w tygodniu (tak, by ziemia w doniczce była stale lekko wilgotna, ale nie mokra. Podlewać należy wodą odstałą (nie bezpośrednio z kranu), o temperaturze pokojowej. Zimą podlewanie należy ograniczyć. Do nawożenia wykorzystujemy nawozy wieloskładnikowe, ale bardziej rozcieńczone niż dla innych kwiatów doniczkowych. Ważne jest regularne czyszczenie liści - najlepiej myjąc je wilgotną ściereczką. Liście można nabłyszczać.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022