Trzmielina Fortune'a - Euonymus fortunei

2022-04-11 14:40

Trzmielina Fortune'a swoje korzenie ma w Azji - w Chinach, Korei i Japonii. Do Europy, w tym do Polski, trafiła w XIX wieku, i jest uprawiana jako roślina ozdobna. Należy do rodziny dławiszowatych (Celastraceae).

Spis treści

  1. Trzmielina Fortune'a - opis
  2. Trzmielina Fortune'a - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Trzmielina Fortune'a - zastosowanie

Trzmielina Fortune'a - opis

Trzmielina Fortune'a jest to niski, ale gęsty krzew o zwartym, płożącym pokroju. Zazwyczaj roślina nie gubi liści na zimę  - jest zimozielona. Najczęściej osiąga od 30 do 50 cm wysokości, jednak zdarzają się nawet okazy kilkumetrowe. Trzmielina ma zdolność wytwarzania korzeni przybyszowych, z których wyrastają nowe pędy, co powoduje szybkie rozstanie się rośliny na boki. Pędy trzmieliny Fortune'a są dość giętkie, liście małe, jajowate, skórzaste, ciemnozielone z żółtą nierównomierną oblamówką wokół blaszki - sprawia to, że roślina jest bardzo dekoracyjne i chętnie wykorzystywana w ogrodzie.

Okres kwitnienia przypada latem, przeważnie w lipcu, choć w naszym klimacie trzmielina Fortune'a zakwita rzadko. Kwiaty nie stanowią dużej ozdoby, są niewielkie, zebrane w kwiatostany. Owocem jest torebka, wewnątrz której znajdują się nasiona w pomarańczowych otoczkach. Owoce można spotkać wyłącznie na okazach dorosłych.

Trzmielina Fortune'a - warunki uprawy i pielęgnacja

Trzmielina Fortune'a najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, choć poradzi sobie również w półcieniu. Dobrze jeśli podłoże jest żyzne, o dużej zwartości próchnicy, delikatnie wilgotne. Roślina nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego w bezśnieżne zimy może przemarzać. Roślina jest za to odporna na zanieczyszczenia powietrza.

Pielęgnując trzmielinę dbajmy o to, aby podłoże było w miarę wilgotne. Nawet tuż przed zimą roślinę należy obficie podlewać. Wiosną dobrze jest przyciąć młode pędy - zabieg ten wpłynie korzystnie na rozkrzewienie się krzewu. Dobrze działa nawożenie mineralne (nawozami wieloskładnikowymi) i organiczne (kompostem).Trzmielinę Fortune'a rozmnaża się przez sadzonki pędowe oraz odrosty korzeniowe. Jednak najczęściej zakupuje się już gotowe sadzonki w sklepach ogrodniczych.

Trzmielina Fortune'a - zastosowanie

Trzmielina Fortune'a bardzo często wykorzystywana jest w zieleni miejskiej - w parkach czy na skwerach będzie dobrym tłem dla innych, niższych roślin. Dość szybko się rozrasta. Możemy prowadzić ją na kratce, po której będzie się mogła wspinać, zakrywając mało atrakcyjne miejsce w ogrodzie. Uznawana jest również za roślinę zadarniającą i okrywową. Z powodzeniem można ją uprawiać również w pojemnikach.

Poznaj inne trzmieliny:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość 30 cm - 50 cm
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Tak
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój płożący
Pokrój krzaczasty
Barwa kwiatów białozielona
Termin kwitnienia VII
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE