Trzmielina japońska 'Marieke' - Euonymus japonicus 'Marieke'

2020-07-16 15:38 Michał Mazik

Trzmielina japońska 'Marieke' to krzew liściasty z rodziny dławiszowatych (Celastraceae). W środowisku naturalnym występuje w Chinach i Japonii. Trzmielina japońska 'Marieke' to wolno rosnąca, zwarta, kompaktowa odmiana. Osiąga 40-80 cm wysokości. Ma grube, lancetowate liście o jasnozielonej barwie, z żółtymi obrzeżami. W dobrych warunkach może zakwitnąć. Kwiaty są jednak drobne, białe i nie mają walorów dekoracyjnych. Owoce są okrągłe, czerwone – rzadko widuje się je na roślinach uprawianych w polskim klimacie.

Trzmielinę japońską 'Marieke' powinno się uprawiać na stanowiskach ciepłych, słonecznych, osłoniętych od wiatru. Chociaż uchodzi za odmianę mrozoodporną, w bezśnieżne zimy może przemarzać. Późną jesienią wokół krzewów warto usypać grubą warstwę ściółki. Można także zamontować w pobliżu ścianę osłonową lub okryć roślinę materiałem przepuszczającym powietrze. Trzmielina japońska 'Marieke' toleruje różne typy gleb. Ważne, aby podłoże było przepuszczalne i niezbyt ciężkie. Sadzonki najlepiej sadzić do gruntu wiosną – wtedy maleje ryzyko przemarznięcia. Trzmielinę powinno się regularnie podlewać (w czasie suszy oraz zimą). Od kwietnia zaleca się stosować nawozy wieloskładnikowe. Krzew dobrze reaguje na cięcie. Zabieg przeprowadza się w okresie wiosennym.

Trzmielina japońska 'Marieke' może być ozdobą zarówno ogrodu, jak i balkonu czy tarasu (nadaje się do uprawy w pojemnikach). Często sadzi się ją na rabatach w kompozycji z bylinami. Nadaje się również na skalniaki i do tworzenia obwódek. Egzemplarze uprawiane w pojemnikach przed nadejściem mrozów powinny być przeniesione do chłodnego pomieszczenia. Zimozielone pędy nadają się do kompozycji florystycznych.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość 40 cm - 80 cm
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Tak
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł zielono-żółta
Pokrój krzewiasty