Byliny do cienia. Wysokie i długo kwitnące byliny do cienia i półcienia

2022-02-01 12:20

Zacienione zakątki ogrodu to miejsca, w których niewiele roślin czuje się dobrze. Na szczęście istnieje mnóstwo gatunków bylin, które nie lubią silnego słońca i preferują cień. W artykule prezentujemy najpopularniejsze byliny do cienia i półcienia, które warto posadzić w słabo doświetlonym ogrodzie!

Ciemiernik biały
Autor: Gettyimages Ciemiernik biały to kwitnąca bylina, która preferuje zacienione stanowiska

Spis treści

  1. Byliny do cienia i półcienia
  2. Wysokie byliny do cienia
  3. Byliny długo kwitnące do cienia

Byliny do cienia i półcienia

Byliny do cienia i półcienia to rośliny wieloletnie, które w środowisku naturalnym zazwyczaj rosną w dolnych piętrach lasu, między drzewami czy krzewami. Większość bylin cieniolubnych jest niewymagających i łatwo dostosowuje się do panujących w ogrodzie warunków.

Mimo to, zanim zdecydujemy się na konkretną bylinę do cienia – warto sprawdzić, w jakich warunkach czuje się najlepiej.

Byliny do cienia i półcienia doskonale sprawdzają się jako ozdoba skalniaków i rabat w ogrodach północnych i wschodnich, a więc przestrzeniach z mniejszą ilością światła słonecznego. Ponadto, byliny cieniolubne to również świetny sposób na zagospodarowanie cienistych zakątków między krzewami i drzewami, gdzie nic nie chce rosnąć (nawet trawa).

Byliny do cienia wieloletnie sprawią, że nietrakcyjne puste przestrzenie pokryją się pięknym kobiercem liści i kwiatów, a także – co ucieszy każdego ogrodnika – zapobiegną rozwojowi chwastów!

Jakie byliny do cienia warto więc posadzić s swoim ogrodzie? Przede wszystkim nie może tam zabraknąć roślin okrywowych, czyli np.

W przypadku stanowisk o umiarkowanym nasłonecznieniu, warto rozważyć posadzenie bylin do półcienia. Do najciekawszych i najpiękniejszych gatunków należy m.in.:

PRZECZYTAJ TEŻ: Byliny wieloletnie: kwitnące, zimujące w gruncie, cieniolubne, niskie

Wysokie byliny do cienia

Byliny do cienia to nie tylko gatunki niskopienne. Ozdobą ogrodu północnego mogą być także wysokie byliny do cienia, które cechują się atrakcyjnym wyglądem, ożywiając i dekorując przestrzeń.

Niektóre wysokie byliny do cienia przypominają długą trawę, inne mogą pochwalić się pięknymi kwiatami.

Jeśli szukamy bylin do cienia, których wysokość przekracza 100 cm, koniecznie zwróćmy uwagę na:

Byliny długo kwitnące do cienia

W zacienionym ogrodzie dobrze jest posadzić rośliny kwitnące, które nie tylko zrekompensują brak światła pięknym wyglądem, ale również ożywią i rozjaśnią ogród feerią barw.

Mimo trudnych warunków panujących w ciemnych ogrodach, niektóre byliny do cienia długo utrzymują swoje bujne kwiatostany. Byliny długo kwitnące do cienia, które będą cieszyć nasze oczy imponującymi kwiatostanami przez wiele miesięcy to m.in.:

  • tawułka (kwitnie od czerwca do września),
  • jasnota plamista (kwitnie od maja do sierpnia),
  • ciemiernik (kwiaty mogą pojawić się już na przełomie grudnia i stycznia; ciemiernik kwitnie do kwietnia/maja),
  • fiołek (niektóre odmiany mogą kwitnąć z krótkimi przerwami przez cały rok).

Byliny do cienia to opcja nie tylko do słabo doświetlonych ogrodów północnych – cieniolubne byliny sprawdzają się doskonale wszędzie tam, gdzie inne rośliny nie chcą rosnąć, a więc między krzewami, pod drzewami itd. Co więcej, byliny do cienia mogą nam również pomóc wyplenić niechciane chwasty, które lubią miejsca zacienione.