Bluszczyk kurdybanek - Glechoma hederacea

2021-03-08 9:57

Bluszczyk kurdybanek jest rośliną wieloletnią z rodziny wargowatych Lamiaceae, pochodzi z  Europy. Osiąga do 15 cm wysokości, rozrasta się dywanowo.

Spis treści:

Bluszczyk kurdybanek rośnie intensywnie i szybko. Liście są ciemnozielone, sercowate, z białym ząbkowanym obrzeżem.

Bluszczyk kurdybanek - opis

Kwitnie od kwietnia do czerwca. Kwiaty są drobne, niebiesko-fioletowe, osadzone na łodyżkach, ładnie pachną. Cała roślina wydziela korzenny zapach. Najczęściej uprawiana jest odmiana ‘Variegata’ o pstrych liściach, ta jednak rzadko kwitnie.

Bluszczyk kurdybanek - uprawa

Roślina wymaga gleby żyznej, wilgotnej, bogatej w składniki mineralne i półcienistego do cienistego stanowiska. Jeśli roślina zbyt się rozrasta, trzeba ją ograniczyć (obkopując). Nie wolno dopuścić do wyschnięcia podłoża, w którym rośnie bluszczyk, ponieważ jego liście szybko zbrązowieją (zwłaszcza gdy uprawiamy roślinę w pojemnikach).

>>Przeczytaj też: Rośliny wieloletnie na taras

Bluszczyk kurdybanek - zastosowanie

Bluszczyk kurdybanek jest mrozoodporny, chętnie odwiedzany przez pszczoły. Jest rośliną szybko rosnącą, stosowaną jako okrywowa do miejsc zacienionych. Ładnie okrywa mury i siatki. Doskonale sprawdza się również jako zielony lub pstry dodatek do kompozycji balkonowych. Rozmnaża się przez sadzonki pędowe, które ukorzeniają się bardzo łatwo.

>>Przeczytaj też: Pnącza na balkon. Rośliny balkonowe: polecamy pnącza dobre na balkon

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko cieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko półcieniste
Wysokość 15 cm
Zimozielone Nie
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Termin kwitnienia III - VI
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł zielono-biała
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój płożący
Pokrój zwisający
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021