Pragnia syberyjska - Waldsteinia sibirica

2020-07-16 15:43

Pragnia syberyjska to jedna z ciekawszych roślin okrywowych. Ta interesująca bylina dorasta do 10–20 cm wysokości i szybko może pokryć dość duże powierzchnie, rozrastając się za pomocą kłączy.

Pragnia syberyjska
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Pragnia syberyjska

Pragnia syberyjska ma niewielkie, delikatnie błyszczące, zielone listki (podobne do listków poziomki), które utrzymują się na roślinie także w okresie zimowym. Wiosną (kwiecień–maj) dodatkową ozdobą pragni syberyjskiej są jaskrawo żółte, pięciopłatkowe kwiatki, zebrane w luźne kwiatostany, wyrastające na cienkich, zielonych łodyżkach. Jeśli kwiaty zostaną zapylone, po przekwitnięciu przekształcają się w niewielkie, czerwone owocostany, bardzo podobne do poziomki, ale niejadalne.

Pragnia syberyjska nie ma dużych wymagań środowiskowych i jest dość łatwa w uprawie. Najważniejsza jest dla niej odpowiednia wilgotność podłoża, gdyż nie lubi ani przesuszenia ani zalewania. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach półcienistych oraz średnio żyznych, stosunkowo wilgotnych podłożach. W miejscach słonecznych, przy odpowiedniej wilgotności wydaje więcej kwiatów, a na stanowiskach pócienistych i żyznych glebach, bujnie się rozrasta, tworząc soczyście zielone dywany.

Pragnię syberyjską najlepiej rozmnażać za pomocą sadzonek rozłogowych, pobieranych z rośliny wiosną, ale można też spróbować wysiewu nasion (nasiona wymagają stratyfikacji).

Pragnia syberyjska nie jest podatna na choroby i znakomicie nadaje się do zadarniania skarp, pustych fragmentów gruntu, a także obsadzania murków. Można również zastąpić nią dekoracyjny trawnik (nie nadaje się do intensywnego użytkowania).

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia IV - V
Wysokość 10 cm - 20 cm
Zimozielone Tak
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój płożący
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE