Rudbekia błyskotliwa - Rudbeckia fulgida

2021-06-24 14:56

Rudbekia błyskotliwa to piękna bylina ogrodowa z rodziny astrowatych (Astereaceae). Do rodzaju Rudbeckia należy15 gatunków, z których właśnie rudbekia błyskotliwa jest najpopularniejsza. W warunkach naturalnych rośnie w południowo-wschodniej części Ameryki Północnej.

Rudbekia błyskotliwa
Autor: photos.com Rudbekia błyskotliwa

Spis treści

  1. Rudbekia błyskotliwa - bylina
  2. Rudbekia uprawa
  3. Rudbekia zastosowanie

Rudbekia błyskotliwa - bylina

Rudbekia błyskotliwa ma sztywne łodygi, osiąga od 40 do 70 cm wysokości (w zależności od odmiany). Najlepiej sadzić ją z tyłu rabaty – będzie doskonałym tłem dla niższych roślin. Najbardziej popularna jest wysoka (70 cm) odmiana rudbekii błyskotliwej ‘Goldsturm’.Dolne liście rudbekii są dość duże, szerokie i ząbkowane, górne są mniejsze, węższe i całobrzegie. Kwiatostanem jest koszyczek, złożony z ciemnych kwiatów rurkowych (tworzących wypukły środek) oraz żółtopomarańczowych kwiatów języczkowatych. Kwiaty wyglądają jak słoneczka z czarnym oczkiem.

Rudbekia błyskotliwa to jeden z najokazalszych kwiatów lata – kwitnie już od lipca aż do później jesieni. Systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów mobilizuje rośliny do zawiązywania nowych pąków, dzięki czemu kwitnienie się wydłuża. Jest to roślina miododajna więc jest często odwiedzana przez pszczoły i kolorowe motyle. Kwiaty rudbekii nadają się także do cięcia i długo zachowują świeżość w wazonie.

Rudbekia uprawa

Rudbekia błyskotliwa najlepiej rośnie w pełnym słońcu, choć toleruje także lekki półcień. Może rosnąć w każdej ziemi ogrodowej, ale najpiękniej kwitnie w żyznej i próchnicznej glebie o odczynie lekko kwaśnym. Jest mało wymagająca, tolerancyjna i łatwa w uprawie. Na jednym miejscu może rosnąć wiele lat. Podczas suszy słabiej kwitnie - wtedy należy ją obficie podlewać. Rudbekie są w pełni mrozoodporne.

Rudbekia zastosowanie

Rudbekia błyskotliwa doskonale nadaje się na rabaty, nasadzenia naturalistyczne i łąki kwietne. Jej kwiaty kojarzą się ze starymi wiejskimi ogrodami. Można ją sadzić pojedynczo lub w grupach z innymi kwiatami.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - X
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 40 cm - 70 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniosły
Barwa kwiatów żółtopomarańczowa
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu