Chryzantema wielkokwiatowa - Dendranthema grandiflora

2023-10-23 14:52

Chryzantema wielkokwiatowa, znana też jako złocień czy dendrantema, pochodzi z Azji. To tam rośnie najwięcej gatunków tej rośliny. Chryzantema wielkokwiatowa należy do rodziny Asteraceae, czyli roślin astrowatych. Jest byliną.

Chryzantema
Autor: Getty Images Kwiat narodzin w listopadzie: chryzantema

Spis treści

  1. Chryzantema w systematyce roślin
  2. Chryzantema wielkokwiatowa – kwiaty
  3. Chryzantema wielkokwiatowa – uprawa
  4. Chryzantema wielkokwiatowa – zastosowanie

Chryzantema w systematyce roślin

W kwestii klasyfikacji roślin należących do tej rodziny od kilkudziesięciu lat trwa spore zamieszanie. Część gatunków dawniej nazywanych chryzantemami zmieniło swe miejsce w systematyce.

Teraz do rodzaju chryzantema wielkokwiatowa (dendrantema) zalicza się byliny i podkrzewy uprawiane w gruncie i w różnym stopniu odporne na mróz, odmiany uprawiane pod folią i szkłem, a także włączono tu gatunki takie jak złocień koreański, złocień azaliowy, złocień japoński, złocień chiński.

Najczęściej traktowane są jak gatunki sezonowe, choć wiele z nich w zacisznych miejscach może zimę przetrwać w ogrodzie.

Chryzantema wielkokwiatowa – kwiaty

Odmiany chryzantemy wielkokwiatowej zwykle dorastają do 60–80 cm wysokości i mają wzniesiony, krzaczasty pokrój. Ciemnozielone liście są charakterystycznie pierzasto powcinane, mogą mieć nawet 15 cm długości.

Kwiaty odmian chryzantemy różnią się wielkością, kształtem i barwą. Na rynku dostępne są chryzantemy o kwiatach pojedynczych, półpełnych i pełnych. Mogą być białe żółte, różowe, czerwone, pomarańczowe, lila, brązowomiedziane.

Chryzantema wielkokwiatowa – uprawa

Chryzantemy najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, w żyznym, przepuszczalnym podłożu o odczynie zasadowym. Należy uważać, aby wokół korzeni nie stagnowała woda, bo może to prowadzić do ich gnicia.

Rośliny negatywnie reagują także na przesuszenie – kwiaty szybko wtedy więdną. Zarówno nadmiar, jak i niedobór wody zwiększają też podatność na choroby grzybowe. Nawożenie chryzantem może być intensywne – zwłaszcza przed i w czasie kwitnienia.

Przygotowane sadzonki chryzantem przenosi się na miejsca stałe od maja aż do jesieni. Po przekwitnięciu pędy można ściąć, a rośliny przenieść do chłodnego, jasnego pomieszczenia. Wtedy podlewanie ogranicza się do niezbędnego minimum. Odmiany drobnokwiatowe są bardziej odporne na niską temperaturę niż odmiany o większych kwiatach.

Chryzantema wielkokwiatowa – zastosowanie

Chryzantemy to bardzo ceniona późno letnia i jesienna dekoracja ogrodów. Rozmaitość oferowanych odmian jest bardzo duża, można więc tworzyć z nich wspaniałe barwne rabaty. Doskonale sprawdzają się też w uprawie w pojemnikach. W Polsce są często wykorzystywane do dekoracji grobów. Doskonale nadają się także na kwiat cięty.

>>Przeczytaj też: Chryzantemy na balkonie: jak uprawiać chryzantemy na balkonie

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 60 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia IX - XI
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE