Chryzantema wielkokwiatowa - Dendranthema grandiflora

2023-10-23 14:52

Chryzantema wielkokwiatowa, znana też jako złocień czy dendrantema, pochodzi z Azji. To tam rośnie najwięcej gatunków tej rośliny. Chryzantema wielkokwiatowa należy do rodziny Asteraceae, czyli roślin astrowatych. Jest byliną.

Chryzantema
Autor: Getty Images Kwiat narodzin w listopadzie: chryzantema

Spis treści

  1. Chryzantema w systematyce roślin
  2. Chryzantema wielkokwiatowa – kwiaty
  3. Chryzantema wielkokwiatowa – uprawa
  4. Chryzantema wielkokwiatowa – zastosowanie

Chryzantema w systematyce roślin

W kwestii klasyfikacji roślin należących do tej rodziny od kilkudziesięciu lat trwa spore zamieszanie. Część gatunków dawniej nazywanych chryzantemami zmieniło swe miejsce w systematyce.

Teraz do rodzaju chryzantema wielkokwiatowa (dendrantema) zalicza się byliny i podkrzewy uprawiane w gruncie i w różnym stopniu odporne na mróz, odmiany uprawiane pod folią i szkłem, a także włączono tu gatunki takie jak złocień koreański, złocień azaliowy, złocień japoński, złocień chiński.

Najczęściej traktowane są jak gatunki sezonowe, choć wiele z nich w zacisznych miejscach może zimę przetrwać w ogrodzie.

Chryzantema wielkokwiatowa – kwiaty

Odmiany chryzantemy wielkokwiatowej zwykle dorastają do 60–80 cm wysokości i mają wzniesiony, krzaczasty pokrój. Ciemnozielone liście są charakterystycznie pierzasto powcinane, mogą mieć nawet 15 cm długości.

Kwiaty odmian chryzantemy różnią się wielkością, kształtem i barwą. Na rynku dostępne są chryzantemy o kwiatach pojedynczych, półpełnych i pełnych. Mogą być białe żółte, różowe, czerwone, pomarańczowe, lila, brązowomiedziane.

Chryzantema wielkokwiatowa – uprawa

Chryzantemy najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, w żyznym, przepuszczalnym podłożu o odczynie zasadowym. Należy uważać, aby wokół korzeni nie stagnowała woda, bo może to prowadzić do ich gnicia.

Rośliny negatywnie reagują także na przesuszenie – kwiaty szybko wtedy więdną. Zarówno nadmiar, jak i niedobór wody zwiększają też podatność na choroby grzybowe. Nawożenie chryzantem może być intensywne – zwłaszcza przed i w czasie kwitnienia.

Przygotowane sadzonki chryzantem przenosi się na miejsca stałe od maja aż do jesieni. Po przekwitnięciu pędy można ściąć, a rośliny przenieść do chłodnego, jasnego pomieszczenia. Wtedy podlewanie ogranicza się do niezbędnego minimum. Odmiany drobnokwiatowe są bardziej odporne na niską temperaturę niż odmiany o większych kwiatach.

Chryzantema wielkokwiatowa – zastosowanie

Chryzantemy to bardzo ceniona późno letnia i jesienna dekoracja ogrodów. Rozmaitość oferowanych odmian jest bardzo duża, można więc tworzyć z nich wspaniałe barwne rabaty. Doskonale sprawdzają się też w uprawie w pojemnikach. W Polsce są często wykorzystywane do dekoracji grobów. Doskonale nadają się także na kwiat cięty.

>>Przeczytaj też: Chryzantemy na balkonie: jak uprawiać chryzantemy na balkonie

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 60 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia IX - XI
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony