Dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’ - Ajuga reptans ‘Atropurpurea’

2022-05-31 13:10

Dąbrówka rozłogowa 'Atropurpurea' jest szlachetną odmianą dąbrówki rozłogowej rosnącej dziko na terenie Europy. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).

Dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’
Autor: GettyImages Dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’

Spis treści

  1. Dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’ - charakterystyka
  2. Dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’- uprawa
  3. Dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’ - zastosowanie

Dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’ - charakterystyka

Dąbrówka rozłogowa 'Atropurpurea' jest niską byliną okrywową o płożącym pokroju. Dorasta do 12 cm wysokości, a podczas czasu kwitnienia, gdy ponad rozety liści wznoszą się liczne wyprostowane kwiatostany, osiąga 20 cm wysokości. Ozdobą tej odmiany przez cały sezon są brązowo-purpurowe liście, a w okresie kwitnienia niebieskie lub fioletowe kwiaty, które doskonale prezentują się na ciemnym tle. Dąbrówka kwitnie w maju i czerwcu, latem kwiaty mogą się pojawiać sporadycznie. Jest rośliną półzimozieloną – w zimy bez śniegu liście mogą przemarzać, ale na wiosnę szybko odrastają.

Dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’- uprawa

Najlepiej czuje się w miejscach dobrze oświetlonych - wtedy jej liście mają najładniejszą barwę - ale nie toleruje silnego nasłonecznienia. Dobrze rośnie w cieniu, choć wtedy ma gorzej wybarwione liście. Należy sadzić ją w glebie próchnicznej i dość wilgotnej.

Dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’ - zastosowanie

Nadaje się do ogrodów jako roślina okrywowa, można ją także sadzić na rabatach w kompozycji z innymi gatunkami oraz w ogrodach skalnych. Efektownie prezentuje się też w pojemnikach.

Poznaj inne popularne rośliny okrywowe:

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Stanowisko zacienione
Wysokość 20 cm
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój płożący
Barwa liści/igieł zielonoczerwona
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE