Dąbrówka rozłogowa - Ajuga reptans

2020-07-16 15:55

Dąbrówka rozłogowa pochodzi z Północnej części Afryki (z Algierii i Tunezji). Obecnie popularna jest także w Azji oraz Europie. W Polsce jest bardzo często sadzona w ogrodach. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).

Dąbrówka rozłogowa
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Dąbrówka rozłogowa

Spis treści

  1. Dąbrówka rozłogowa - opis
  2. Dąbrówka rozłogowa - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Dąbrówka rozłogowa - zastosowanie

Dąbrówka rozłogowa - opis

Dąbrówka rozłogowa jest mało wymagającą okrywową byliną z nadziemnymi rozłogami. Jest zaliczana do roślin półzimozielonych. Ma płożący się, kępiasty pokrój. Zazwyczaj osiąga od 10 do 30 cm wysokości. Łodyga dąbrówki rozłogowej jest prosta, pojedyncza, w połowie i w górnej części lekko owłosiona. Jajowatego kształtu, ciemnozielone, niekiedy karbowane liście są zebrane w rozetę. Niektóre odmiany mają liście w kolorze purpurowym. Okres kwitnienia dąbrówki rozłogowej rozpoczyna się w maju, a kończy w sierpniu. Dzwonkowate, lekko owłosione, niebieskofioletowe (u odmian także białe lub różowe) kwiaty zebrane są w groniaste kwiatostany osadzone na szczytach pędów, przeważnie po 12 w okółku. Dąbrówka jest roślina miododajną. Jesienią na roślinie pojawią się owoce - jajowate rozłupki z nasionkiem w środku.Ciekawe odmiany dąbrówki rozłogowej:

  • 'Alba' – odmiana o kwiatach białych,
  • 'Tricolor' – o liściach w kolorze purpurowym z lekkimi żółtymi przebarwieniami,
  • 'Cameleon' - odmiana o liściach ciemnozielonych z czerwonymi i żółtymi przejaśnieniami,
  • 'Atropurpurea'- o liściach wiśniowopurpurowych,
  • 'Burgundy Glowe' – o liściach zielono-różowo-purpurowych z kremowymi plamami,
  • 'Multicolor' – o liściach zielonopurpurowych z dodatkiem różowego, kremowego i rdzawego,
  • 'Variegata' – o liściach zielonych, biało obrzeżonych.

Dąbrówka rozłogowa - warunki uprawy i pielęgnacja

Dąbrówka rozłogowa jest łatwa w uprawie. Lubi miejsca półcieniste, a nawet zupełnie zacienione i ciepłe. Podłoże powinno być świeże, zasobne w próchnicę, przepuszczalne, przewiewnie, wapienne i wilgotne. Przy łagodniejszych zimach dąbrówka będzie ozdobna przez cały rok. Roślina bywa atakowana przez mszyce przy zbyt suchym podłożu lub przez choroby grzybowe, gdy podłoże jest zbyt wilgotne.Raz na jakiś czas (najlepiej na wiosnę) warto w uprawie dąbrówki zastosować nawóz mineralny wieloskładnikowy. Rozmnaża się przez podział kęp późnym latem lub jesienią, roślina bardzo szybko się ukorzenia.

Jesienne rozmnażanie i odmładzanie bylin i warzyw wieloletnich >>>

Dąbrówka rozłogowa - zastosowanie

Dąbrówka rozłogowa to doskonała roślina okrywowa. Szybko się rozrasta, tworząc zwarty kobierzec ciemnozielonych, błyszczących liści, więc trzeba dbać, by nie zagłuszała innych rosnących w sąsiedztwie roślin. Porasta podłoże i chroni glebę przed osuwaniem się i erozją. Nadaje się do obsadzania powierzchni pod krzewami i drzewami. Można ją wykorzystać na skalniaki bądź jako uzupełnienie rabaty bylinowej. Toleruje wilgotne podłoże, dlatego warto wykorzystać ją przy obsadzaniu brzegu stawu lub oczka wodnego. Może być również ozdobą balkonu lub tarasu, gdyż nadaje się do uprawy w pojemnikach czy donicach, także w kompozycjach z innymi roślinami.

Rośliny do oczka wodnego - czym obsadzić ogrodowe oczko wodne >>>

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Termin kwitnienia V - VIII
Wysokość 10 cm - 30 cm
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowoniebieska
Pokrój płożący