Floks szydlasty = płomyk szydlasty - Phlox subulata

2021-05-31 19:09

Floks szydlasty jest byliną z rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej. Jest to roślina darniowa, dorastająca do 10 cm wysokości. Tworzy niskie, zwarte kobierce rozrastające się nieregularnie dzięki płożącym się, silnie rozgałęzionym pędom. Igiełkowate liście są gęsto osadzone na łodydze.

Spis treści

  1. Płomyk szydlasty – kwiaty
  2. Floks szydlasty uprawa
  3. Kwiaty ogrodowe floksy niskie
  4. Floksy – sadzenie i rozmnażanie

Płomyk szydlasty – kwiaty

Floks szydlasty kwitnie od połowy maja do początku czerwca. Jasnoróżowe kwiaty wyrastają na końcach pędów tworząc baldachogrona. Spotykane odmiany mają kwiaty białe, różowe, fioletowe.

Floks szydlasty uprawa

Floksy szydlaste wymagają gleby przepuszczalnej, nawet piaszczystej, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym oraz słonecznego stanowiska. Rośliny trwałe, ale dekoracyjne są tylko przy starannym pielęgnowaniu i odpowiednim nawożeniu. Wymagają zabezpieczenia na zimę.

Kwiaty ogrodowe floksy niskie

Floksy niskie stosowane są na rabaty z niskich bylin, do ogródków skalnych, na murki, pomiędzy szczeliny płyt.

Floksy – sadzenie i rozmnażanie

Płomyk szydlasty rozmnaża się przez podział lub sadzonki. Pędy ukorzeniają się bardzo łatwo. Wiosną wokół roślin można rozłożyć torf zmieszany z piaskiem i zapewnić stałą dostateczną wilgotność podłoża. W tych warunkach pędy szybko wypuszczą korzenie. Pod koniec lata ukorzenione pędy można odciąć od rośliny matecznej i wysadzić do doniczek. Na miejsca stałe przesadza się wiosną następnego roku. Sadzonki tnie się w sierpniu–wrześniu, po czym sadzi się je do skrzynek i umieszcza w ciepłym inspekcie, który nakrywa się oknami, a zimą zabezpiecza przed mrozem. Wczesną wiosną rośliny wysadza się do doniczek, a gdy podrosną, sadzi się na miejsce stałe w rozstawie 30–25 cm.

Poznaj inne floksy:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Wysokość 10 cm
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój kępiasty
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE