Floks kanadyjski - Phlox divaricata

2020-07-16 15:53 Michał Mazik
Floks kanadyjski
Autor: www.thinkstockphotos.com

Floks kanadyjski, nazywany także płomykiem, należy do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae).  To bylina osiągająca 25-40 cm wysokości. Ma drobne, lancetowate, wąskie liście i pięciopłatkowe, gwiazdkowate kwiaty o fioletowej barwie, wyrastające po kilka na szczytach pędów. Floks kanadyjski kwitnie od kwietnia do czerwca. Kwiaty przyciągają motyle.

Floks kanadyjski ma niewielkie wymagania i jest łatwy w uprawie. Najobficiej kwitnie uprawiany na stanowisku słonecznym, ale radzi sobie także w lekkim cieniu. Optymalne są gleby umiarkowanie żyzne i przepuszczalne, jednak toleruje słabsze typy gleb. To gatunek mrozoodporny. Można sadzić go jesienią lub wiosną. Zwykle na 1m2 sadzi się 8-10 egzemplarzy. W czasie długotrwałych susz floks kanadyjski powinno się podlewać. Dobrze reaguje na nawozy organiczne i mineralne ze zwiększoną dawką potasu i fosforu. Podłoże wokół rośliny zaleca się ściółkować.
Floks kanadyjski jest dość odporny na choroby i szkodniki. Po przekwitnięciu zaleca się ściąć pędy kwiatostanowe. Problemem w uprawie mogą być ślimaki, nornice i krety.


Floks kanadyjski jest często wykorzystywany do dekoracji ogrodów skalnych. Ponadto bylina ta dobrze wygląda sadzona na rabatach lub przy kamiennych murkach.

Łacińska nazwa phlox pochodzi od greckiego 'phlogos' – co oznacza płomień, błyszczeć, świecić. To dobrze określa wygląd rośliny.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 25 cm - 40 cm
Termin kwitnienia IV - VI
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wzniesiony

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021