Floks kanadyjski - Phlox divaricata

2020-07-16 15:53

Floks kanadyjski, nazywany także płomykiem, należy do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae).  To bylina osiągająca 25-40 cm wysokości. Ma drobne, lancetowate, wąskie liście i pięciopłatkowe, gwiazdkowate kwiaty o fioletowej barwie, wyrastające po kilka na szczytach pędów. Floks kanadyjski kwitnie od kwietnia do czerwca. Kwiaty przyciągają motyle.

Floks kanadyjski
Autor: www.thinkstockphotos.com Floks kanadyjski

Floks kanadyjski ma niewielkie wymagania i jest łatwy w uprawie. Najobficiej kwitnie uprawiany na stanowisku słonecznym, ale radzi sobie także w lekkim cieniu. Optymalne są gleby umiarkowanie żyzne i przepuszczalne, jednak toleruje słabsze typy gleb. To gatunek mrozoodporny. Można sadzić go jesienią lub wiosną. Zwykle na 1m2 sadzi się 8-10 egzemplarzy. W czasie długotrwałych susz floks kanadyjski powinno się podlewać. Dobrze reaguje na nawozy organiczne i mineralne ze zwiększoną dawką potasu i fosforu. Podłoże wokół rośliny zaleca się ściółkować. Floks kanadyjski jest dość odporny na choroby i szkodniki. Po przekwitnięciu zaleca się ściąć pędy kwiatostanowe. Problemem w uprawie mogą być ślimaki, nornice i krety.

Floks kanadyjski jest często wykorzystywany do dekoracji ogrodów skalnych. Ponadto bylina ta dobrze wygląda sadzona na rabatach lub przy kamiennych murkach. Łacińska nazwa phlox pochodzi od greckiego 'phlogos' – co oznacza płomień, błyszczeć, świecić. To dobrze określa wygląd rośliny.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 25 cm - 40 cm
Termin kwitnienia IV - VI
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wzniesiony
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE