Tawułka japońska - Astilbe japonica

2022-03-23 14:01
Tawułka japońska
Autor: www.thinkstockphotos.com Tawułka japońska

Tawułka japońska to pochodząca z Japonii bylina o kępiastym pokroju. Należy do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Osiąga 0,5–1 m wysokości. Łodygi rośliny są sztywne, wyprostowane, czerwonawe, pokryte krótkimi włoskami (włoskami pokryte są też ogonki liściowe).

Ozdobą rośliny są ciemnozielone, błyszczące, złożone, ząbkowane liście oraz dekoracyjne kwiatostany, które pojawiają się już w maju i pozostają na roślinie do czerwca. Kwiatostany (gęste wiechy) składają się z drobnych kwiatów, białych, różowych (w różnych odcieniach) lub purpurowych – kolor zależ od odmiany.

Tawułka japońska – warunki uprawowe

Tawułka japońska do prawidłowego wzrostu wymaga stanowisk półcienistych i chłodnych oraz gleb wilgotnych, zasobnych w próchnicę, o odczynie lekko kwaśnym. Jest bardzo wrażliwa na niedobór wody w podłożu – zasychają jej wtedy liście (gdy susza się przedłuża – usycha cała roślina). Może rosnąć w słońcu, ale pod warunkiem, że jest to miejsce w pobliżu zbiornika wodnego (np. ogrodowego oczka wodnego). Nie potrzebuje zabezpieczania na zimę.

Tawułka japońska – zastosowanie

Tawułka japońska to znakomita roślina do obsadzania brzegów oczek wodnych i innych ogrodowych zbiorników wodnych. Można ją sadzić na zacienionych rabatach, także pod drzewami. Najlepiej wygląda posadzona w grupie. Nadaje się do uprawy w pojemnikach – jest doskonałą ozdobą mniej nasłonecznionych tarasów. Nadaje się również na kwiat cięty.

Poznaj inne tawułki:

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 50 cm - 1 m
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój kępiasty
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022